Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Stovky čerpacích staníc vo Francúzsku zostali zatvorené, nemajú palivo

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Minister dopravy Alain Vidalies povedal, že z 12.000 čerpacích staníc v krajine ich bolo v nedeľu 820 celkom bez paliva a ďalším 800 chýbal najmenej jeden druh paliva.

Paríž 23. mája (TASR) - Zásobovanie čerpacích staníc vo Francúzsku dieselovým palivom i benzínom sa dnes zhoršilo - ich nedostatok je citeľný už aj v samotnom Paríži a parížskej oblasti, informovala dnes rozhlasová stanica France Info.

Nedostatok pohonných hmôt súvisí s pokračujúcim štrajkom zamestnancov skladov pohonných hmôt a rafinérií, ako aj štrajkom vodičov nákladných áut, ktorí blokujú brány do rafinérií. Ide o prejav protestu proti vládou presadeným zmenám v zákonníku práce.

Štrajkujúci momentálne v krajine blokujú päť veľkých skladov pohonných hmôt a šesť z ôsmich rafinérií.

Podľa spoločnosti Total v súčasnosti je úplne alebo čiastočne bez zásob pohonných hmôt 400 z jej 2200 čerpacích staníc na území Francúzska. Medzi nimi je aj 76 benzínok v parížskom regióne a po 60 v Normandii a Bretónsku. Situácia je najhoršia na západe krajiny.

Televízia BFMTV dnes ráno informovala, že zásobovanie pohonnými hmotami v Paríži sa môže ešte zhoršiť, keďže svoj štrajk avizovali aj zamestnanci rafinérie v departemente Seine-et-Marne, ktorá zásobuje najmä metropolu a priľahlú oblasť. Experti v tejto súvislosti dokonca nevylúčili aj obmedzenia v objeme predávaných pohonných hmôt.

K tomuto opatreniu pristúpili koncom uplynulého týždňa na severozápade a západe krajiny, kde do jedného auta dovolili natankovať len 30-40 litrov pohonných hmôt. V mnohých mestách je "norma" stanovená len na päť litrov. Vodiči pritom musia na benzín čakať hodinu i dve, a predtým ešte stráviť čas hľadaním čerpacej stanice, kde pohonné hmoty vôbec sú.

Premiér Manuel Valls vyhlásil, že Francúzsko má dostatočné zásoby, aby sa s blokádou vyrovnalo. "Máme situáciu plne pod kontrolou. Myslím si, že niektoré z rafinérií a skladov, ktoré boli zablokované, už nie sú alebo nebudú v nadchádzajúcich hodinách či dňoch," citovala ho v noci nadnes BBC.

Štrajkujúci však na Vallsove slová reagovali vyhlásením, že sa nemienia vzdať, kým vláda neodvolá schválené zmeny v zákonníku práce.

Vláda túto novú reformu presadila 10. mája bez toho, aby o nej dala hlasovať parlamentu. Nový zákonník práce uľahčuje zamestnávateľom prepúšťanie a najímanie zamestnancov a znižuje ich pracovno-právnu ochranu.

Štrajkujúci však nemajú bezvýhradnú podporu francúzskych motoristov. "Ak majú problém s vládou, nech svoje požiadavky adresujú jej, nech jej obsadia kancelárie... my už toho máme dosť. Toto poškodzuje všetkých, ničomu to neprospieva," uviedla vodička Christelle pre rozhlasovú stanice Europe 1.