Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Českí vojaci zostanú v Iraku napriek zvýšenému napätiu

Na snímke iracké špeciálne sily, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Vyhlásenie českého rezortu obrany prichádza po tom, ako nemecká i holandská vláda prerušili výcvik irackých vojakov pre napätie v danom regióne medzi USA a Iránom.

Praha 15. mája (TASR) - Česká armáda bude pokračovať vo svojich výcvikových operáciách v Iraku. Podľa tlačovej agentúry AP to v stredu oznámilo české ministerstvo obrany. Ministerstvo zároveň bez uvedenia detailov uviedlo, že vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu pristúpilo k "adekvátnym opatreniam".

Česká prítomnosť v Iraku zahŕňa chemickú jednotku, vojenskú políciu a inštruktorov vzdušných síl. Momentálne v Iraku slúži 60 českých vojakov.

Vyhlásenie českého rezortu obrany prichádza po tom, ako nemecká i holandská vláda prerušili výcvik irackých vojakov pre napätie v danom regióne medzi USA a Iránom. Americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu nariadilo menej dôležitým členom svojho diplomatického zboru v Iraku opustiť krajinu.

Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí vyhlásil, že Teherán sa nedožaduje vojny so Spojenými štátmi, a to napriek vzrastajúcemu napätiu medzi týmito dvoma úhlavnými nepriateľmi v súvislosti s iránskymi jadrovými kapacitami a jeho programom vývoja raketových striel.

Ajatolláh v prehovore k vysokopostaveným predstaviteľom, ktorý odvysielala tamojšia štátna televízia, zároveň zopakoval, že islamská republika nebude vyjednávať s USA o ďalšej jadrovej dohode. "Nebude žiadna vojna. Iránsky ľud si vybral cestu odporu. My konflikt nevyhľadávame, oni takisto nie. Vedia totiž, že to nie je v ich záujme," vyhlásil Chameneí.

Americký prezident Donald Trump vlani stiahol účasť svojej krajiny z danej dohody, ktorú v roku 2015 uzatvoril Irán so šiestimi svetovými veľmocami. Na základe jej znenia Irán obmedzil svoju kapacitu obohacovania uránu, čo bola potenciálna cesta k zostrojeniu jadrových zbraní, a získal za to stiahnutie sankcií.

Trump medzitým obnovil reštrikcie voči Iránu so zámerom znížiť iránsky export ropy, ktorý je pre krajinu mimoriadne dôležitý, na nulu a prinútiť tak Teherán k novým vyjednávaniam o širšej dohode týkajúcej sa kontroly zbraní, sčasti cieliac na jeho program vývoja balistických striel.

Spojené arabské emiráty (SAE) v nedeľu oznámili, že štyri komerčné plavidlá vrátane dvoch saudskoarabských ropných tankerov boli sabotované pri pobreží emirátu Fudžajra neďaleko Hormuzského prielivu. Americké bezpečnostné úrady tvrdia, že za útokmi môžu byť zástupné sily sympatizujúce alebo pracujúce pre Irán.

Irán obvinenia odmieta. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v utorok vyhlásil, že "extrémisti" v americkej vláde presadzujú nebezpečnú politiku. Trump varoval, že Irán bude "veľmi trpieť", ak zaútočí na americké záujmy po tom, ako Washington vyslal na Blízky východ lietadlovú loď a strategické bombardéry.