Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Zahraničie

Český etnológ: Polnočná omša je teraz v ČR módou, viera za tým nie je

Na snímke riaditeľ Etnologického ústavu Akadémie vied ČR Jiří Woitsch pózuje vo svojej kancelárii v Prahe 16. decembra 2024. Foto: TASR - Barbora Vizváryová

Za socializmu boli podľa Woitscha privátnejšie a chudobnejšie, teda oveľa viac založené na domácej výrobe pokrmov, domácom pečení aj výrobe darčekov.

Praha 24. decembra (TASR) - Česi v poslednej dobe obnovujú rôzne zvyky a tradície, čo je typické pre neistú dobu alebo krízy. Čo sa týka Vianoc, vznikajú však aj nové zvyky. Trendom sa napríklad stala masová účasť na polnočných bohoslužbách, ktoré však väčšina Čechov nevníma nábožensky, ale skôr ako zaujímavé stretnutie. Nábožensky nevnímajú ani Ježiška nosiaceho darčeky, no v spoločnosti je to tak silno zakorenené, že ich zrejme bude v Česku nosiť naveky. Spravodajkyni TASR to v rozhovore povedal český etnológ a historik Jiří Woitsch, ktorý je riaditeľom Etnologického ústavu Akadémie vied ČR (AV ČR).

"Svet a Česká republika v súčasnosti stoja pred mnohými výzvami. Sme v dobe rozkolísaných istôt, vojen, spochybňovania svetového poriadku. Do spoločnosti to vnáša veľkú neistotu a má to politické, ekonomické či sociálne dôsledky. Takéto zneistenie a vo všeobecnosti doba neistoty býva dosť často aj časom, keď sa spoločnosti takpovediac vracajú k tradíciám," vysvetlil Woitsch.

Niektoré novodobé zvyky podľa neho nemajú so skutočnými tradíciami nič spoločné. Za dobrý príklad takejto vymyslenej tradície a jej masového rozšírenia označil betlehemského svetlo. "To je vec stará maximálne 40 - 50 rokov. So skutočnými tradíciami to nemá absolútne nič spoločné. Je to niekde na pomedzí misijnej náboženskej činnosti a brutálneho marketingu. Nehovorím, že je to dobré alebo zlé - najmä preto, že to ľudia naozaj autenticky prežívajú," vysvetlil etnológ. Dodal, že zvyk má v sebe aj akýsi porevolučný étos, pretože prvé betlehemské svetlo bolo do ČR dovezené v decembri 1989.

Po tomto roku sa české Vianoce nezmenili ihneď, ale skôr postupne. Za socializmu boli podľa Woitscha privátnejšie a chudobnejšie, teda oveľa viac založené na domácej výrobe pokrmov, domácom pečení aj výrobe darčekov. S tým, ako po roku 1989 väčšej časti populácie rástla životná úroveň, sa postupne stávali komerčnejšími a konzumnejšími. Nezmenilo sa však to, že ani pred rokom 1989, ani po ňom Vianoce v Česku nemali a nemajú striktne duchovný rozmer, a to bez ohľadu na vonkajšie symboly.

"Okrem spomínaného betlehemského svetla je po roku 1989 výraznou 'novinkou', že sa oveľa viac - najmä v mestách - začalo masovo chodiť na polnočné omše. Úplne tam však absentuje akýkoľvek náboženský rozmer. Je to skôr lifestylová záležitosť, povedal by som, že možno až móda," povedal Woitsch a zdôraznil, že rozdiely však sú medzi Moravou a Čechami či vidiekom a mestami. Niektorí ľudia to vnímajú ako pekné a zaujímavé rodinné stretnutie. "Ale pre časť ľudí je to o tom byť tam videný a urobiť si, nedajbože, selfíčko na Instagram, že 'Som na polnočnej'," podotkol.

Ježiško síce v krajine tradične nosí darčeky, ale väčšina to nijak nábožensky nevníma. Že je to zdrobnenina mena Ježiša Krista, si podľa neho ľudia príliš neuvedomujú. Považujú ho skôr za symbol dobra, lásky a láskavosti. "Odpor k hocičomu inému, čo by toho nášho Ježiška malo nahradiť, je taký silný, že zmenu v tomto smere nepriniesli ani smiešne pokusy 50. rokov nahradiť Ježiška Dedom Mrázom a neúspešné sú aj moderné marketingové pokusy nahradiť Ježiška Santa Clausom," povedal etnológ a dodal, že bez ohľadu na najrôznejšie premeny spoločenského prostredia bude darčeky v Česku zrejme naveky nosiť Ježiško.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová) bub him

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Britský premiér Keir Starmer v utorok privítal minulotýždňové rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého zákon o rovnosti definuje ženu ako niekoho, kto sa biologicky narodil ako žena.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka v sobotu (26. 4.) vo Vatikáne. Leteckým špeciálom s ním pôjdu aj predstavitelia katolíckej cirkvi.

- Policajti počas kontroly na Veľkonočný pondelok (21. 4.) odhalili 342 vodičov, ktorí prekročili povolenú rýchlosť.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odmieta, že by zasahoval do nezávislého vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby (ÚIS).

- Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová v utorok na sociálnych sieťach oznámila, že je tehotná. Z toho dôvodu sa nezúčastnila ani na zápasoch kvalifikačnej C-skupiny Pohára Billie Jean Kingovej na harde v bratislavskom NTC.

- Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) už nevyšetruje reakciu premiérovej ochranky počas atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) z mája minulého roka.

- Slovenskí študenti, ktorí sa uchádzajú o štúdium, boli prijatí alebo už študujú na prestížnych zahraničných vysokých školách, môžu aj tento rok požiadať o Štipendium Martina Filka.

- Ruský prezident Vladimir Putin sa neplánuje zúčastniť na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu v Ríme, oznámil v utorok Kremeľ.

- V utorok hrozí výskyt intenzívnych búrok. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

- Osoby, ktoré boli v období od 1. januára 1966 do 31. decembra 2004 sterilizované v rozpore s právom v zdravotníckych zariadeniach na území Slovenskej republiky, by mohli byť jednorazovo finančne odškodnené.

- Predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Irme Stetterová-Karpová vyjadrila nádej, že ďalší pápež bude pokračovať v posolstve otvorenosti svojho zosnulého predchodcu Františka.

- Za „marketingový ťah“ označil v utorok šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot veľkonočné prímerie v bojoch na Ukrajine vyhlásené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uzavrelo rámcovú dohodu na polepy policajných áut. V rámci nej na polepenie vozidiel môže vyčerpať najviac 142.000 eur bez DPH.

- Pápež František krátko pred svojím pondelňajším úmrtím napísal, že „smrť nie je koncom všetkého, ale začiatkom niečoho“.

- Vatikán v utorok zverejnil fotografie a videozábery zosnulého pápeža Františka v otvorenej rakve oblečeného v červenom ornáte s mitrou na hlave a ružencom v založených dlaniach.

- Švajčiarska garda odložila v súvislosti s úmrtím pápeža Františka slávnostnú prísahu svojich nových členov, ktorá bola plánovaná na 6. mája.

- Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia predložili nový návrh na prímerie a následné ukončenie vojny v Pásme Gazy, uviedol to v pondelok palestínsky predstaviteľ oboznámený s rokovaniami o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Ceny ropy v utorok ráno vyrovnali časť strát z predchádzajúceho dňa. K oživeniu prispeli náznaky pokroku v rokovaniach o iránskom jadrovom programe, hoci na trhu pretrváva neistota súvisiaca s colnou a menovou politikou Spojených štátov.