Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Chorvátsko počas návštevy Vučiča otvorí otázku vojnových reparácií

Na archívnej snímke Aleksandar Vučič. Foto: TASR/AP

Chorvátsko a Srbsko sú dvoma najväčšími zo siedmich bývalých juhoslovanských republík a zároveň nepriateľmi z čias balkánskej vojny, ktorá vypukla po rozpade federácie v roku 1991.

Belehrad 8. februára (TASR) - Chorvátsko počas budúcotýždňovej návštevy srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v tejto krajine predostrie otázku vojnových škôd. Oznámil to vo štvrtok v Záhrebe konzervatívny chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, ktorého cituje agentúra DPA.

"Vojnové reparácie pútajú oprávnenú pozornosť verejnosti a návšteva prezidenta Vučiča bude príležitosťou na diskusiu na túto tému," povedal Plenkovič.

Chorvátsko a Srbsko sú dvoma najväčšími zo siedmich bývalých juhoslovanských republík a zároveň nepriateľmi z čias balkánskej vojny, ktorá vypukla po rozpade federácie v roku 1991. Konflikt medzi nimi sa skončil v roku 1995 porážkou Belehradom podporovaných srbských povstalcov, ale stále zaťažuje ich vzájomné vzťahy.

Plenkovič dodal, že široká dohoda o normalizácii vzťahov z roku 2006, ktorú mala do šiestich mesiacov nasledovať špeciálna dohoda o kompenzácii zničeného a poškodeného majetku, nebola dosiaľ podpísaná. "Môžeme hovoriť o tomto záväzku, s ktorým súhlasili obe strany," povedal Plenkovič pre novinárov.

Ďalšími otvorenými problémami sú práva menšín, od vojny nezvestné osoby, pohraničné spory, spolupráca v oblasti spravodlivosti či vrátenie majetku odcudzeného počas konfliktu.

Vučičova dvojdňová návšteva Záhrebu sa uskutoční 12.-13. februára na pozvanie chorvátskej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej. Jeho cesta do Chorvátska prichádza v čase stále citlivých vzťahov, ku ktorým prispievajú i vyjadrenia o vraždení Srbov v Chorvátsku počas druhej svetovej vojny.

Vučič v stredu obvinil Chorvátsko, ktoré v roku 2013 vstúpilo do Európskej únie a pre zmienené spory by mohlo blokovať srbské úsilie o rovnaký krok, z neustále sa meniaceho postoja v dialógu o pohraničných otázkach.