Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Chvála Miloševiča zo strany srbského prezidenta vyvolala pobúrenie

Srbský prezident Aleksandar Vučič (uprostred) na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Vučič počas svojho dlhoočakávaného prejavu pri návšteve kosovských Srbov v Mitrovici v nedeľu uviedol, že Miloševič bol veľký srbský vodca, ktorého úmysly boli určite tie najlepšie.

Belehrad 10. septembra (TASR) - Chvála Slobodana Miloševiča ako "veľkého" vodcu, ktorú vyslovil srbský prezident Aleksandar Vučič, vyvolala pobúrenie v susedných štátoch, kde nacionalistická politika bývalého srbského prezidenta v 90. rokoch minulého storočia viedla ku krviprelievaniu a deštrukcii. Uviedla to v pondelok agentúra AP.

Vučič počas svojho dlhoočakávaného prejavu pri návšteve kosovských Srbov v Mitrovici v nedeľu uviedol, že Miloševič bol "veľký srbský vodca", ktorého "úmysly boli určite tie najlepšie".

Miloševič, ktorý zomrel v roku 2006 počas procesu vedeného medzinárodným trestným tribunálom, sa všeobecne pripisuje najväčšia zodpovednosť za krvavý rozpad bývalej Juhoslávie a smrť najmenej 120.000 ľudí v Bosne, Chorvátsku a Kosove.

Kosovský prezident Hasim Thaci v pondelok vyhlásil, že chvála Miloševiča je "provokáciou".

Hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová v reakcii na slová srbského prezidenta uviedla, že zmierenie na západnom Balkáne bude možné, iba ak sa odmietne a prekoná politika minulosti, ktorá priniesla tomuto regiónu desaťročia biedy a utrpenia.

Vučič, ultranacionalista počas vojen na Balkáne, bol v roku 1999 Miloševičovým ministrom financií.

V nedeľnom prejave tiež uviedol, že jeho krajina už nechce viesť vojny s Kosovom, ale rada by budovala dôveru a priateľstvo s tamojšími väčšinovými etnickými Albáncami. Zároveň však vyslovil akúsi nepriamu hrozbu, a síce, že Srbsko bude brániť menšinových Srbov v Kosove, ak sa stanú terčom útoku.

Srbský prezident zopakoval, že dohoda o vyriešení sporu s Kosovom je stále ďaleko, no prisľúbil, že sa bude usilovať o jej dosiahnutie.

Srbsko odmieta uznať jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova spred desiatich rokov, podobne ako Rusko či viaceré krajiny Európskej únie vrátane Slovenska. Kosovskú nezávislosť doposiaľ uznalo viac ako 110 krajín sveta.