Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Cieľom iránskych revolučných gárd nebolo zabiť amerických vojakov

Demonštranti v Teheráne pália britskú a izraelskú vlajku pred budovou britskej diplomatickej misie v Teheráne v nedeľu 12. januára 2020. Pred budovou sa zišlo asi 200 demonštrantov, ktorí skandovali "Smrť Británii". K protestu pred britským veľvyslanectvom došlo deň po krátkom zadržaní britského veľvyslanca Roba Macaira, keď bol v sobotu podvečer na tryzne za 176 obetí zostrelenia ukrajinského lietadla, ku ktorému sa v sobotu priznali iránske revolučné gardy. V lietadle, ktoré bolo zostrelené v stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska, bolo 176 osôb, pričom 57 z nich boli kanadskí občania - väčšinou šlo o príslušníkov iránskej komunity. Okrem nich sa na palube nachádzali aj občania Iránu, Ukrajiny, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie. Žiaden z nich pád lietadla po zásahu raketou neprežil. Foto: TASR/AP

Revolučné gardy boli totiž v tom čase v pohotovosti v očakávaní americkej odvety za iránsky raketový útok na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde pôsobili príslušníci amerických síl.

Teherán/Washington 12. januára (TASR) - Iránske revolučné gardy v nedeľu vyhlásili, že ich cieľom nebolo zabiť amerických vojakov, keď v reakcii na zabitie generála Kásema Solejmáního podnikli tento týždeň útoky na vojenské základne v Iraku.

"Toto nebolo dôležité," uviedol podľa agentúry AFP veliteľ gárd Hosejn Salámí, keď v nedeľu v iránskom parlamente referoval o odvete za smrť veliteľa jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Solejmáního.

Túto eskaláciu medzi Iránom a USA však sprevádzal tragický incident, keď Irán v stredu omylom zostrelil ukrajinské civilné lietadlo, pričom zahynulo všetkých 176 ľudí na jeho palube.

Irán tento fakt odmietal priznať až do soboty, keď iránsky prezident Hasan Rúhaní prišiel s vyhlásením, že ukrajinské lietadlo bolo zostrelené Iránom a že šlo o omyl.

Revolučné gardy boli totiž v tom čase v pohotovosti v očakávaní americkej odvety za iránsky raketový útok na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde pôsobili príslušníci amerických síl.

Táto situácia - počiatočné zapieranie a neskôr priznanie sa k zodpovednosti za zostrelenie lietadla - vyvolala v sobotu na viacerých miestach Iránu protesty proti vedeniu krajiny i revolučným gardám.

Na akcii v Teheráne sa v sobotu podvečer zúčastnil aj britský veľvyslanec Rob Macaire. Jeho účasť na zhromaždení, ktoré neskôr z pietneho prerástlo do protivládneho, vyvolala novú roztržku medzi Londýnom a Teheránom. Britský veľvyslanec bol dokonca aj nakrátko zadržaný a v nedeľu predvolaný na iránske ministerstvo zahraničných vecí.

Vo svojom tvíte Macaire v nedeľu napísal, že v sobotu sa nezúčastnil na demonštrácii, ale šiel na podujatie prezentované ako pietne za obete z letu PS752.

"Je normálne uctiť si pamiatku - niektoré z obetí boli Briti. Odišiel som po piatich minútach, keď niektorí (z účastníkov) začali skandovať (protivládne heslá)," vysvetlil.