Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. október 2024Meniny má Viera
< sekcia Zahraničie

KORONAVÍRUS: Česko hlási prvé tri prípady nákazených vírusom

Na snímke lekári skenujú pacientovi pľúca v dočasne postavenej nemocnici Chuo-šen-šan pre pacientov s novým koronavírusom v čínskom meste Wu-chan 9. februára 2020. Foto: TASR/AP

Prvé prípady nového koronavírusu ohlásili Írsko a Luxembursko.

Praha 1. marca (TASR) - V Českej republike sa objavili prvé tri prípady nákazy novým koronavírusom. Informáciu priniesla v nedeľu popoludní Česká televízia (ČT) a následne portál Novinky.cz.

Správu aktualizujeme!


Tradičný sumo turnaj bude pre koronavírus bez divákov


Tradičný jarný turnaj v sumo v japonskej Osake, ktorý sa uskutoční od 8. do 22. marca, bude bez divákov. Z pokračujúcej hrozby šírenia koronavírusu tak rozhodla tamojšia asociácia.

"Rozhodli sme sa prispieť k ukončeniu šírenia infekcie," citovala agentúra AFP oficiálne vyhlásenie usporiadateľov. Už v predstihu podobne rozhodla aj Japonská tenisová federácia, ktorá sa rozhodla usporiadať súboj Davisovho pohára medzi domácou reprezentáciou a Ekvádorom (6.-7. marca) bez divákov.



Celkovo 169 vzoriek na Slovensku bolo negatívnych


Ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, nebol doteraz v SR potvrdený. Aktuálne je 169 vzoriek negatívnych. TASR o tom v nedeľu informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) ako prevenciu odporúčajú pravidelne si umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky, dbať na čistenie dotykových povrchov, ako kľučky, mobily, stôl a podobne. Tiež zbytočne nepodávať ruky a vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu. Virológovia odporúčajú vyhýbať sa cestovaniu, ak to nie je nevyhnutné.


Vo Viedni sú ďalší štyria nakazení koronavírusom, dvaja z nich sú Nemci


Zdravotníci vo Viedni potvrdili prítomnosť nového druhu koronavírusu u ďalších štyroch pacientov, čím celkový počet nakazených v Rakúsku stúpol na 14. Oznámil to v nedeľu osobitný štáb rakúskeho ministerstva vnútra, ktorého údaje prevzala tlačová agentúra APA.

Najnovšími prípadmi vo Viedni sú dvaja miestni obyvatelia a dvaja nemeckí turisti. U všetkých štyroch sa prejavujú len "ľahké príznaky" ochorenia spôsobovaného koronavírusom SARS-CoV-2.

Hovorca predstaviteľa viedenského mestského zastupiteľstva pre oblasť zdravotníctva uviedol, že jedným z nakazených je Viedenčanka, ktorá sa nedávno vrátila z Milána, metropoly talianskeho regiónu Lombardsko postihnutého koronavírusovou epidémiou. Nemeckí turisti sa zase pred cestou do Viedne zúčastnili v domovskej krajine na jednom z karnevalov a prišli do styku s osobou, u ktorej sa nakazenie koronavírusom prejavilo už dávnejšie.

Oboch Nemcov najskôr prijali vo viedenskej Nemocnici cisára Františka Jozefa, medzičasom sa však vrátili do hotela. Ubytovaní sú oddelene, aby neohrozili ostatných hostí alebo zamestnancov. Mimo nemocnice zostávajú aj obaja novonakazení Viedenčania.

Po zarátaní najnovších prípadov je v súčasnosti v hlavnom meste Rakúska osem nakazených. Po dvoch evidujú v spolkových krajinách Tirolsko a Dolné Rakúsko a po jednom v Salzbursku a Štajersku. V celom Rakúsku vykonali do nedeľňajšieho dopoludnia 1826 testov na nový koronavírus, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.



Luxembursko hlásilo prvý prípad nákazy


Luxembursko oznámilo prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Infikovaným je muž, ktorý sa nedávno vrátil z Talianska, uviedla novinárom v sobotu večer ministerka zdravotníctva Paulette Lenertová.

Muž štyridsiatnik sa vrátil do Luxemburska "začiatkom týždňa" a po tom, čo sa uňho "až neskôr" začali prejavovať príznaky ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom, mu urobili test, ktorý potvrdil nákazu, spresnila ministerka.

Druhý test mu práve robia v Holandsku, výsledky by mali byť známe v nedeľu, doplnila podľa tlačovej agentúry AFP Lenertová.

Pacienta izolovali v luxemburskej nemocnici a členovia jeho rodiny sú v karanténe. Uplatňujú sa postupy, ktoré sú pre takúto situáciu naplánované.

Luxembursko, malá krajina Európskej únie so 610.000 obyvateľmi nachádzajúca sa medzi Belgickom, Nemeckom a Francúzskom, je zatiaľ posledným európskym štátom, kde zaznamenali prípad nákazy koronavírusom.

Lenertová povedala, že infikovaný muž sa vrátil z Talianska cez belgické letisko Charleroi. Taliansko má najväčší počet prípadov nákazy v Európe, konkrétne na severe - zaznamenalo 29 úmrtí a vyše 1000 infikovaných.

Osemnásť ďalších Luxemburčanov je v súčasnosti v karanténe v hoteli na španielskom ostrove dovolenkárov Tenerife. Dôvodom je, že Talian so svojou manželkou, ktorí tam boli ubytovaní, mali pozitívne testy na koronavírus.



Švajčiarska vláda zhorší odhad rastu ekonomiky


Švajčiarska vláda zhorší v nasledujúcich dňoch odhad rastu ekonomiky. Uviedol to cez víkend Eric Scheidegger zo Štátneho sekretariátu pre ekonomické záležitosti (SECO). Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, pre ktorý sa v krajine zrušili viaceré veľké podujatia vrátane známeho autosalónu v Ženeve.

Pre obavy z vplyvu koronavírusu na ďalší vývoj svetovej ekonomiky zaznamenali v minulých dňoch akciové trhy prudký pokles a viaceré vlády zhoršili svoje pôvodné prognózy vývoja hospodárstva, prípadne uviedli, že všetko bude závisieť od ďalšieho postupu choroby.

Švajčiarsku situáciu komplikuje aj fakt, že susedí s Talianskom, čo je krajina, ktorá je v Európe šírením koronavírusu postihnutá najviac. Počet nakazených dosiahol v Taliansku vyše 1100 a počet úmrtí minimálne 29. V samotnom Švajčiarsku bolo zatiaľ potvrdených 15 prípadov nákazy, tento počet však podľa všetkého bude rásť.

"Je isté, že naše prognózy vývoja ekonomiky z decembra budú výrazne revidované. Zverejníme ich 17. marca," povedal Scheidegger v sobotu (29. 2.) na tlačovej konferencii. V rámci decembrovej prognózy počítal SECO s tohtoročným rastom ekonomiky Švajčiarska na úrovni 1,7 %.

Ako výrazne sekretariát svoju decembrovú prognózu zhorší, to sa podľa Scheideggera ešte uvidí. Všetko bude závisieť od ďalšieho postupu choroby a jej vplyvu na jednotlivé krajiny, najmä na najväčších obchodných partnerov od exportu závislého Švajčiarska.


Írsko zaznamenalo prvý prípad nákazy


Írsko potvrdilo prvú nákazu novým koronavírusom v prípade, ktorý súvisí s postihnutou oblasťou severného Talianska. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a Reuters.

Hlavný medicínsky poradca írskeho ministerstva zdravotníctva Tony Holohan v sobotu večer oznámil, že to "nie je neočakávané, pripravovali sme sa na to mnoho týždňov a už od januára sú v krajine zavedené zákonné opatrenia verejného zdravotníctva pre boj s týmto vírusom".

Potvrdeným prípadom je pacient mužského pohlavia na východe Írska, uviedlo vo vyhlásení ministerstvo. Pacient dostáva náležitú zdravotnú starostlivosť a úrady pracujú na urýchlenom zistení všetkých kontaktov, ktoré muž mohol mať, dodalo ministerstvo.

Britský región Severné Írsko, ktorý má spoločnú otvorenú hranicu s Írskou republikou, potvrdil svoj prvý a zatiaľ jediný prípad nákazy koronavírusom vo štvrtok 27. februára. Táto osoba cestovala z Talianska na letisko v írskej metropole Dublin a odtiaľ pokračovala v návrate do severoírskeho Belfastu.


Trnavský kraj pripravuje kroky pre prípad výskytu nákazy


Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vytvoril mimoriadnu pracovnú skupinu, ktorá pripravuje riešenia pre prípad možného výskytu koronavírusu. Informoval o tom odbor komunikácie TTSK.

Prvé zasadnutie skupiny sa uskutoční v utorok (3. 3.). Skupinu tvoria zástupcovia kraja, zástupca okresného úradu v sídle kraja, štyria riaditelia regionálnych úradov verejného zdravotníctva (Trnava, Senica, Galanta, Dunajská Streda), medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave a zástupca krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Podľa TTSK je hrozba výskytu koronavírusu na Slovensku reálna. "Koronavírus môže byť diagnostikovaný aj u nás, takže je dôležité, aby sme boli na túto hrozbu pripravení a najmä aby všetky inštitúcie postupovali koordinovane a mali dostatok informácií," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Opatrenia kraja sa budú týkať aj informovanosti jednotlivých organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK, teda najmä stredných škôl, zariadení sociálnej starostlivosti, múzeí, galérií či piešťanského letiska.

Účasť svojho zástupcu potvrdila aj Fakultná nemocnica v Trnave, ktorá je jediným ústavným zdravotníckym zariadením v Trnavskom kraji, ktoré má k dispozícii infektologické lôžka určené na hospitalizáciu pre pacientov s podozrením na nákazu koronavírusom.


Nákaza zasiahla aj do vývozu českého dreva do Číny


Šíriaci sa koronavírus poznamenal aj český obchod s drevom z kôrovcovej kalamity. Vývoz do Číny, ktorá bola jedným z najdôležitejších odbytísk kalamitného dreva, sa zastavil. Chýbajú kontajnery a guľatinu, ktorá sa spracovávala na čínskych pílach, nie je v čom prepravovať.

"Nevracajú sa kontajnery z Číny a ich cena oproti minulému roku vzrástla na štvornásobok. Nie je reálne tam vyvážať aj preto, že v Číne sú problémy s platbami a banky nefungujú tak ako inokedy," povedal pre server iDNES.cz Tomáš Pařík, predseda Asociácie lesníckych a drevospracujúcich podnikov.

Dôvodom je teda koronavírus, ktorý vplýva na čínsku ekonomiku, a nie administratívne opatrenia zo strany Pekingu. Čína je po Nemecku a Rakúsku tretím najdôležitejším exportným trhom pre českých spracovateľov dreva. Vlani tam vyviezli 1,5 milióna kubíkov guľatiny D, teda dreva najhoršej kvality, ktoré je ešte možné spracovať na pílach. V Číne sa európske drevo používa najmä v stavebníctve. Vlani sa v ČR vyťažilo 27 miliónov kubíkov dreva.

Pre české firmy to bude mať negatívne dôsledky v podobe nižších výnosov. Export sa zastavil po ukončení čínskeho nového roka. Zásoby nepredajného dreva v Česku vzrastú a jeho cena tak môže ďalej klesať. "Podľa mňa nám tu drevo zostane, náhradný trh totiž nie je," povedal Pařík a dodal: "Zatiaľ to vyzerá tak, že sa to tento rok nerozbehne, ak sa nestabilizuje situácia s koronavírusom."

Podľa ministerstva pôdohospodárstva je na sklade v Česku až 5 miliónov kubíkov dreva, ktoré nemá odbyt. Podľa Paříka sú to maximálne 3 milióny kubických metrov.

Do Číny sa vozilo drevo z kôrovcom zničených lesov, ktoré nejaký čas stoja, než sa vyrúbu. Za kubický meter čínske firmy platili 900 až 1000 Kč (35,46 až 39,39 eura), až o 200 Kč viac než v Európe. Do Číny preto vyvážali nielen Česi, ale aj ďalšie krajiny na čele s Nemeckom.

Problém s exportom do Číny potvrdzuje predseda Združenia obecných a súkromných lesov František Kučera. "Dôvodom sú aj hygienické opatrenia. Drevo v kontajneroch sa musí napúšťať plynom a nechať dlhší čas stáť, to je nerealizovateľné," uviedol.

Čína skutočne vlani poslala do ČR upozornenie, že niektoré kontajnery boli nedostatočne ošetrené fumigáciou, to znamená postrekom proti hmyzu, a požadovala používanie účinnejšej chémie. Tá však v Česku podlieha prísnej regulácii. "Museli by sme preto mať ľudí so špeciálnym školením, tí však chýbajú. Aj preto sa začalo vyvážať cez Poľsko, kde sú na to dostupné prostriedky aj schválené postupy," dodal Pařík.

(1 EUR = 25,390 CZK)


Čína i Južná Kórea hlásia ďalšie prípady nákazy


Čína v nedeľu oznámila ďalších 35 úmrtí na nový typ koronavírusu, čím sa počet jeho obetí v krajine zvýšil na 2870 osôb. Informovala o tom agentúra AFP.



Čínska Národná zdravotnícka komisia tiež zaevidovala 573 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Počet infikovaných osôb v Číne sa tak zvýšil na 79.824.

Ďalších 376 nových prípadov nákazy hlási aj Južná Kórea, kde je v súčasnosti 3526 infikovaných osôb. Väčšina - až 90 percent - z celkového počtu nakazených sa koncentruje v meste Tegu a jeho okolí, ktoré je epicentrom nákazy v Južnej Kórei.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa novým ochorením na celom svete nakazilo vyše 84.000 ľudí, pričom viac ako 3000 osôb mu podľahlo, ale vyliečilo sa vyše 36.000 infikovaných. Mimo Číny zaznamenali SARS-CoV-2 v 47 krajinách.

Austrália: Nákaze spôsobenej novým koronavírusom podľahol 78-ročný muž


V Austrálii zaznamenali v nedeľu prvé úmrtie v dôsledku nákazy spôsobenej novým koronavírusom. Obeťou je 78-ročný muž, ktorého evakuovali z výletnej lode Diamond Princess. Tá bola od začiatku februára viac ako dva týždne v karanténe v japonskom prístave Jokohama.

Nemenovaný muž zomrel v nedeľu ráno v nemocnici v meste Perth. Novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa infikovala aj jeho 79-ročná manželka, ktorá zostáva v nemocničnej starostlivosti.

Na palube lode Diamond Princess, ktorá z japonského prístavu Jokohama vyplávala 20. januára, a po svojom návrate začiatkom februára sa nachádzala viac ako dva týždne v karanténe, bolo pôvodne 3711 cestujúcich a členov posádky. pozitívne výsledky testov na SARS-CoV-2 malo 705 ľudí, pričom sedem z nich nákaze podľahlo.

Na snímke autobus s pasažiermi z výletnej lode Diamond Princess odchádza z prístavu v sprievodne armádnych vozdiel v Jokohame 20. februára 2020.
Foto: TASR/AP


Arménsko má prvý prípad nákazy novým koronavírusom


Arménsko zaznamenalo prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie arménskeho premiéra Nikola Pašinjana.

"Bohužiaľ, pred približne dvoma hodinami sme sa dozvedeli, že máme prvého infikovaného. Ide o 29-ročného muža, ktorý sa 28. februára spolu s manželkou vrátil z Iránu," napísal na Facebooku arménsky premiér s tým, že zdravotný stav chorého je "uspokojivý".

"Teraz je dôležité, aby bol výsledok testu na vírus negatívny u manželky infikovaného," dodal Pašinjan.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa novým ochorením na celom svete nakazilo vyše 84.000 ľudí, pričom viac ako 3000 osôb mu podľahlo, ale vyliečilo sa vyše 36.000 infikovaných. Mimo Číny, odkiaľ sa nákaza začala šíriť, zaznamenali SARS-CoV-2 v 47 krajinách.

Thajsko hlásilo prvé úmrtie súvisiace s koronavírusom


Thajčan vo veku 35 rokov, ktorého liečili na nákazu novým koronavírusom, zomrel. Stal sa prvým človekom v Thajsku, ktorý po pozitívnych testoch vírusu podľahol. V nedeľu o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.

Muža podľa ministerstva pôvodne hospitalizovali pre maláriu a neskôr mu testami zistili nový koronavírus SARS-CoV-2. Pacient zomrel na mnohopočetné zlyhanie orgánov.

Úrady však ešte vyšetrujú, či bol príčinou mužovej smrti koronavírus, pretože od 16. februára mal už negatívne výsledky testov.

Thajsko má zatiaľ zaznamenaných 42 prípadov nákazy koronavírusom - 30 ľudí z nemocnice prepustili a 11 pacientov sa stále lieči.

Obavy z koronavírusu si vynútili zatvorenie múzea Louvre vo Francúzsku


Šíriaca sa epidémia koronavírusu si v nedeľu vynútila zatvorenie svetoznámeho múzea Louvre v centre francúzskej metropoly Paríž. Zamestnanci, ktorí strážia jeho umelecké diela, majú totiž obavy z nakazenia sa od návštevníkov prúdiacich do múzea z celého sveta.

"Sme veľmi znepokojení, pretože máme návštevníkov odvšadiaľ," uviedol pre tlačovú agentúru AP André Sacristin, zamestnanec Louvru a zástupca odborovej organizácie tamojších pracovníkov.

"Riziko je veľmi, veľmi, veľmi vysoké," povedal v telefonickom rozhovore. Hoci zatiaľ nie sú známe žiadne prípady nákazy medzi 2300 zamestnancami múzea, "je to len otázka času", dodal Sacristin.

V krátkom vyhlásení Louvru sa uvádzalo, že zhromaždenie zamestnancov o preventívnych opatreniach proti koronavírusu zabránilo v nedeľu ráno plánovanému otvoreniu múzea. V nedeľu popoludní návštevníci stále čakali na to, kedy ich vpustia do priestorov Louvru.

Múzeum navštívia každý deň desaťtisíce ľudí.

Personál sa takisto obáva, že zamestnanci múzea zo severného Talianska sú v súčasnosti na návšteve Louvru. Prišli si vziať diela Leonarda da Vinciho, ktoré boli požičané na veľkú výstavu, vysvetlil Sacristin.

Stretnutie s vedením múzea Louvre majú zamestnanci v pondelok. Sacristin, ktorý sa na ňom zúčastní, vyhlásil, že návštevníci múzea by mali absolvovať zdravotnú kontrolu a "ak sa zistia prípady (nákazy), potom treba múzeum zatvoriť".

Trump v súvislosti s koronavírusoom oznámil nové opatrenia na letiskách


Americký prezident Donald Trump v nedeľu v súvislosti s koronavírusom oznámil, že na amerických letiskách budú preverovať zdravotný stav pasažierov z rizikových krajín. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica CNN.

"Okrem preverovania zdravotného stavu cestujúcich z určených vysoko rizikových krajín alebo oblastí v týchto krajinách pred nástupom do lietadla, budú títo pasažieri kontrolovaní aj po príchode do USA," napísal Trump na Twitteri.

Trump v sobotu oznámil, že medzi krajiny, na ktoré sa opatrenia budú vzťahovať, patrí okrem Číny aj Japonsko, Južná Kórea, Irán a Taliansko.

Na území USA potvrdili v sobotu prvé úmrtie na nový koronavírus. Prezident a ďalší predstavitelia oznámili aj komplexnejší zákaz cestovania z Iránu, ktorý zažíva rýchle šírenie ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom.

Trump ďalej vyzval Američanov, aby necestovali do najhoršie postihnutých oblastí ako Taliansko a Južná Kórea.

Viceprezident Mike Pence, ktorého Trump poveril koordináciou opatrení proti vírusu, informoval, že existujúci zákaz vstupu do USA z Iránu sa rozšíril aj na každého cudzieho štátneho príslušníka, ktorý islamskú republiku navštívil v období posledných 14 dní.

V USA môže podľa Pencea v súvislosti s koronavírusom dôjsť k nárastu počtu úmrtí. Zdôraznil však, že celkové riziko nákazy je pre Američanov nízke.

O. Scholz: Nemecko má prostriedky na reagovanie, ak koronavírus povedie ku kríze


Nemecko má prostriedky na adekvátnu reakciu v prípade, že šíriaci sa koronavírus vyvolá globálnu ekonomickú krízu. Povedal to nemecký minister financií Olaf Scholz.

Rýchle šírenie nového koronavírusu vyvolalo obavy z pandémie. "V prípade, že v dôsledku zasiahnutia svetových trhov a produkčných centier povedie koronavírus k rozsiahlym otrasom vo svetovej ekonomike, máme všetky prostriedky na to, aby sme zasiahli rýchlo a rozhodne," povedal Scholz pre nedeľník Welt am Sonntag.

Nemecká ekonomika je výrazne orientovaná na export a aj pre obchodné spory USA s Čínou a ďalšími krajinami zaznamenáva výrobný sektor dlhodobý pokles. Koronavírus môže situáciu ešte zhoršiť a ekonómovia sa obávajú, že do recesie by mohla skĺznuť celá ekonomika.

Určité kroky na podporu ekonomiky naznačil v priebehu tohto týždňa nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. Ako uviedol, Nemecko by mohlo v prípade rozšírenia epidémie pristúpiť k zmierneniu daňovej záťaže, aby sa tak obmedzil vplyv koronavírusu na ekonomiku.

Británia ohlásila 12 nových prípadov koronavírusu; vláda pripravuje opatrenia


Dvanásť nových prípadov nákazy koronavírusom potvrdili v nedeľu v Anglicku, čím sa celkový počet nakazených v Spojenom kráľovstve zvýšil na 35 osôb. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Hlavný hygienik pre Anglicko profesor Chris Whitty povedal, že tri z dvanástich osôb sa vírusom nakazili v Spojenom kráľovstve prostredníctvom kontaktu s nakazenou osobou. Šiesti ďalší nedávno navštívili Taliansko a dvaja Irán. Pôvod nákazy u jedného pacienta z grófstva Essex nie je známy.

Ide o najvyšší nárast počtu nakazených osôb za jeden deň, odkedy v Británii koncom januára zaznamenali prvé dva prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

V Británii je nakazených celkovo 35 ľudí vrátane jednej osoby vo Walese a jednej v Severnom Írsku. Viacero škôl v krajine bolo v dôsledku nákazy dočasne zatvorených.

Minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu povedal, že v prípade rozsiahleho prepuknutia nákazy bude "na stole viacero možností" vrátane zákazu väčších verejných zhromaždení a uzavretia miest.

Vláda takisto oznámila, že má pripravený plán na boj s koronavírusom. Ten zahŕňa aj povolanie lekárov, ktorí sú na dôchodku, naspäť do práce.

V Ríme uzavreli prvý kostol z dôvodu nákazy koronavírusom


Francúzske veľvyslanectvo v Ríme v nedeľu rozhodlo o dočasnom uzavretí Kostola svätého Ľudovíta Francúzov v talianskej metropole po tom, ako u kňaza, ktorý sa vrátil z Talianska do Paríža, potvrdili nákazu koronavírusom, informovala agentúra. Ide o prvý kostol v Ríme, ktorý uzavreli v súvislosti s nákazou.

Kňaz, ktorý sa v polovici februára vrátil z Talianska do Paríža, mal v piatok pozitívne výsledky testov na koronavírus.

Kostol bude uzavretý do odvolania a nebudú sa v ňom konať bohoslužby a ani návštevy turistov. Ide o prvý kostol v Ríme, ktorý uzavreli v súvislosti s nákazou novým typom koronavírusu SARS-CoV-2.

Väčšie množstvo kostolov zatvorili v regiónoch Lombardsko a Benátsko na severe krajiny, ktoré sú najviac postihnuté nákazou.

Koronavírus si v Taliansku vyžiadal 29 obetí na životoch a viac ako 1100 ľudí je nakazených.

Kostol svätého Ľudovíta Francúzov, v ktorom sú umiestnené tri maľby talianskeho barokového maliara Caravaggia, je podľa AP vyhľadávaný turistami i veriacimi.

Na snímke ľudia s ochrannými rúškami na tvárach stoja pred supermarketom v talianskom meste Codogno 23. februára 2020.
Foto: TASR/AP


Taliansko očakáva, že opatrenia na podporu ekonomiky zvýšia rozpočtový schodok


Taliansko plánuje v najbližších dňoch zaviesť opatrenia za vyše 3 miliardy eur s cieľom pomôcť koronavírusom najviac postihnutej európskej ekonomike situáciu zvládnuť. Uviedol to taliansky minister hospodárstva Roberto Gualtieri. Ďalšia podpora však bude znamenať zvýšenie predpokladaného rozpočtového deficitu na tento rok.

Ako povedal Gualtieri v nedeľu pre taliansky denník La Repubblica, vláda oznámi opatrenia v celkovej hodnote 3,6 miliardy eur. To predstavuje 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) a je to ďalší balík k balíku pomoci v hodnote 900 miliónov eur, ktorý vláda zverejnila v piatok (28. 2.) pre najviac zasiahnuté oblasti. Súčasťou nového balíka pomoci budú daňové škrty či dodatočné financie v oblasti zdravotníctva, dodal minister.

Taliansko eviduje už viac než 1100 nakazených, pričom minimálne 29 ľudí zomrelo. Minister zároveň uviedol, že nepochybuje o tom, že Európska komisia odsúhlasí nevyhnutné zvýšenie tohtoročného cieľa rozpočtového deficitu, pričom ministri financií eurozóny budú o tom telefonicky diskutovať v polovici týždňa.

Taliansko má po Grécku najvyšší dlh spomedzi krajín eurozóny, podľa Gualtieriho sú však verejné financie na tom dobre a rozpočtový schodok za rok 2019 by mal dosiahnuť 1,6 % až 1,7 % HDP. Pôvodný cieľ bol pritom stanovený na 2,2 % HDP. Oficiálne údaje za rok 2019 by mali byť zverejnené v pondelok 2. marca.

Na tento rok je odhad rozpočtového schodku zatiaľ stanovený na úrovni 2,2 % HDP. Vláda pritom vychádza z predpokladu, že ekonomika vzrastie o 0,6 %. Odhad rastu bude talianska vláda ešte revidovať, podľa viacerých analytikov sa však krajina nevyhne recesii.

Počet obetí koronavírusu v Taliansku stúpol na 34 a nakazených je 1576 osôb


Počet úmrtí spôsobených nákazou novým typom koronavírusu SARS-CoV-2 sa v nedeľu v Taliansku zvýšil na 34 a počet nakazených osôb dosiahol 1576, informovala agentúra AP.

Počet prípadov nákazy sa v priebehu posledných 24 hodín zvýšil o 40 percent.

Nárast počtu nakazených sa podľa zdravotníckych úradov dá očakávať, pretože trvá dva týždne, kým sa prejaví účinok opatrení proti šíreniu nákazy. Taliansko má takisto vysoký počet starších ľudí.

Úrady v jedenástich mestách a dedinách v regiónoch Benátsko a Lombardsko na severe krajiny vyhlásili karanténu, pripomína AP, a zaznamenaný bol aj pokles cestovného ruchu.

Úrady v Spojených štátoch Američanov vyzvali, aby sa vyhli ceste do týchto dvoch regiónov, ktoré sú najviac postihnuté vírusom.

Kvôli koronavírusu zrušili v Katare preteky MotoGP


Epidémia koronavírusu viedla organizátorov k zrušeniu úvodných pretekov MotoGP v Katare. Boje v kubatúrach Moto2 a Moto3 sa uskutočnia podľa plánu, informovala agentúra SID.

Úvod seriálu MS je naplánovaný na budúci víkend. Zrušenie súvisí so sprísnenými bezpečnostnými opatreniami v emiráte. Osoby, ktoré pricestujú priamo z Talianska, prípadne v krajine na Apeninskom polostrove boli počas minulých dvoch týždňov, musia v Katare na 14 dní do karantény.