Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Zahraničie

Ľudskoprávneho aktivistu odsúdili v Číne na tri roky za rozvracanie

Na snímke z videa čínskej CCTV čínsky ľudskoprávny aktivista Kou Chung-kuo stojí počas procesu na súde v čínskom meste Tchien-ťin 5. augusta 2016. Na tri roky väzenia dnes súd v severočínskom meste Tchien-ťin odsúdil ľudskoprávneho aktivistu Kou Chung-kua, ktorý sa priznal k obvineniu z pokusu o rozvracanie štátneho systému. Kou oznámil, že sa proti rozsudku neodvolá. Stalo sa tak v druhom súdnom procese, ktorý nasleduje po vlaňajšom zatknutí vyše 300 ľudskoprávnych aktivistov a právnikov. Foto: TASR AP

Aktivists Kou Chung-kua oznámil, že sa proti rozsudku neodvolá.

Peking 5. augusta (TASR) - Na tri roky väzenia dnes súd v severočínskom meste Tchien-ťin odsúdil ľudskoprávneho aktivistu Kou Chung-kua, ktorý sa priznal k obvineniu z pokusu o rozvracanie štátneho systému. Kou oznámil, že sa proti rozsudku neodvolá, informovala agentúra Sinchua s odvolaním sa na vyhlásenie súdu.

Kou bol zadržaný vlani 9. júla, keď čínske úrady spustili represie s cieľom paralyzovať okruh právnikov pracujúcich pre ľudskoprávnych aktivistov. Zadržaných a vypočúvaných bolo takmer 300 osôb. Väčšinu z nich potom úrady prepustili na slobodu.

Pred vyšetrovateľmi 55-ročný Kou priznal, že vlani bol účastníkom diskusie právnikov o tom, "ako sa postaviť (komunistickej) strane a socialistickému systému". Okrem toho v roku 2013 začal na internete zverejňovať svoje obavy o stav dodržiavania ľudských práv marginalizovaných skupín obyvateľstva.

Kou je v poradí tretím aktivistom odsúdeným tento týždeň v sérii procesov, ktoré sa konajú v meste Tchien-ťin . Rovnaký súd vo štvrtok na sedem rokov väzenia odsúdil aj prominentného právnika Čou Š'-fenga, ktorý sa venoval prípadom porušovania ľudských a občianskych práv.

Súdne procesy so zadržanými sú podľa agentúry AP súčasťou nového postupu vlády prezidenta Si Ťin-pchinga voči disentu, pričom k útokom a tlaku na aktivistov a mimovládne organizácie sa používajú sofistikovanejšie právne nástroje.

Jeden z výborov amerického Kongresu prebiehajúce procesy ostro odsúdil, pričom vo svojom vyhlásení uviedol, že "poškodzujú snahy čínskej vlády vo všeobecnosti a likvidujú zvyšky dôvery v schopnosti prezidenta Si Ťin-pchinga posilniť v Číne právny štát".