Mimo Číny zatiaľ evidujú v súvislosti s novým koronavírusom len dve úmrtia, a to na Filipínach a Hongkongu.
Autor TASR
,aktualizované Peking 4. februára (TASR) - Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nakazenia novým druhom koronavírusu v Číne stúpol v utorok na 425 po tom, ako úrady v provincii Chu-pej nahlásili 64 nových smrteľných prípadov.
Podľa aktualizovaných údajov zdravotnej komisie v provincii Chu-pej, ktorá je najhoršie postihnutá súčasnou epidémiou, prudko vzrástol aj počet potvrdených prípadov nakazenia. Po pripočítaní 2345 nových prípadov je v celej Číne už najmenej 19.550 nakazených osôb, čo vyplýva z bilancie zverejnenej predtým ústrednou vládou.
Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan prvýkrát 31. decembra. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 20 krajín sveta vrátane Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.
Mimo Číny zatiaľ evidujú v súvislosti s novým koronavírusom len dve úmrtia, a to na Filipínach a najnovšie aj v Hongkongu.
Čínska vláda v pondelok vyhlásila, že krajina "naliehavo" potrebuje pomoc v podobe zdravotníckeho materiálu, ako sú medicínske rúška, ochranné odevy a okuliare. Podľa čínskych expertov, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra DPA, dosiahne epidémia svoj vrchol až o 10 - 14 dní, čo si vyžaduje sprísnenie preventívnych opatrení. V samotnom Wu-chane ako ohnisku epidémie otvorili v pondelok prvú z dvoch budovaných núdzových nemocníc, ktorú sa podarilo dokončiť za necelé dva týždne.
WHO: Čínske opatrenia sú vhodnou príležitosťou na zastavenie šírenia vírusu
Opatrenia, ktoré Čína prijala v súvislosti s koronavírusom, pomohli obmedziť šírenie v zahraničí a poskytli medzinárodnému spoločenstvu "vhodnú príležitosť" na jeho zastavenie. V utorok to vyhlásil riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), píše agentúra AFP.
"Vďaka dôrazným opatreniam Číny v epicentre vírusu máme šancu," povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zástupcom Organizácie Spojených národov na technickom brífingu k vírusu.
"Neznamená to, že situácia sa nezhorší, ale máme vhodnú príležitosť konať. Nepremeškajme ju," povedal.
Zároveň však obvinil niektoré bohaté krajiny z nedostatočného poskytovania údajov o nových prípadoch.
"Zo 176 prípadov vírusu mimo Číny dostalo WHO kompletné správy iba o 38 percentách z nich. Niektoré bohaté krajiny v zdieľaní dát s WHO zaostávajú," vyhlásil Tedros.
Šéf WHO takisto vyzval zasiahnuté krajiny, aby neobmedzovali cestovanie ani obchod.
"Podobné obmedzenia môžu zvýšiť paniku, pričom majú iba malý vplyv na verejné zdravie," dodal.
Berlín a Paríž chcú koronavírus konzultovať s partnermi v EÚ
Nemecko a Francúzsko chcú spoločne s európskymi partnermi posúdiť jednotný postup proti šíreniu epidémie nového koronavírusu. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn to vyhlásil v utorok v Paríži po stretnutí so svojou francúzskou kolegyňou Agnes Buzynovou, pričom zdôraznil, že vírus nepozná hraníc.
Podľa francúzskej ministerky zdravotníctva, ktorú cituje agentúra DPA, by sa malo stretnutie uskutočniť v priebehu nasledujúcich ôsmich dní.
"Spoločne zastávame názor, že má zmysel uskutočniť neformálne stretnutie ministrov zdravotníctva členských krajín Európskej únie. Preto sme v kontakte s našimi chorvátskymi kolegami – Chorvátsko v súčasnosti predsedá Európskej únii – jednoducho, aby sme posúdili poznatky jednotlivých krajín, ktoré prijímajú v súvislosti so šírením vírusu, aby sme posúdili otázku cestovania, príchodu z cudziny, pretože sa dotýka nás všetkých," povedal Spahn. "Práve z pohľadu na Schengen má prirodzene malý zmysel, keď opatrenia prijíma jedna krajina samostatne. Má to zmysel jedine vtedy, keď konáme spoločne."
Podľa nemeckého ministra musí byť napríklad objasnené, či existuje riziko nakazenia sa od chorých osôb, u ktorých sa neprejavujú príznaky. "Od toho potom závisí aj otázka možných cestovných obmedzení - alebo aspoň intenzívnejšej kontroly pri príjazde," uviedol v reakcii na otázku, či by európske krajiny nemali zvážiť zákaz vstupu cudzincov, ktorí navštívili Čínu, aký zaviedli okrem iných Spojené štáty, ktoré Peking obvinil zo šírenia "paniky".
Nový koronavírus 2019-nCoV, ktorý je podobný pôvodcovi ochorenia SARS a od vlaňajšieho decembra sa šíri zo stredočínskeho veľkomesta Wu-chan, si vyžiadal už najmenej 425 obetí na životoch, prevažne v čínskej provincii Chu-pej, a vyše 20.400 nakazených. Prípady nákazy medzičasom hlásili z vyše 20 ďalších krajín.
Na opatreniach proti koronavírusu sa podľa DPA už v pondelok zhodli zástupcovia skupiny G7, združujúcej priemyselne najvyspelejšie krajiny sveta.
"Chceli by sme... užšiu spoluprácu, aby sme mali vo všetkých krajinách rovnaké opatrenia, aby sme v Európe konali zhodne, pretože máme voľný pohyb osôb a želáme si ho zachovať," citovala Buzynovú agentúra AFP.
V Japonsku prebieha v utorok zdravotný skríning približne 3700 pasažierov a posádky výletnej lode Diamond Princess, ktorá sa nachádza v karanténe v prístavnom meste Jokohama. Opatrenie bolo zavedené z dôvodu, že na palube tohto plavidla sa v januári plavil aj muž z Hongkongu, u ktorého bol potvrdený výskyt nového koronavírusu.
Hongkončan vo veku 80 rokov priletel do Japonska a 20. januára nastúpil na loď prevádzkovanú britsko-americkou spoločnosťou Carnival Japan a 25. januára sa vrátil späť do Hongkongu. Podľa stanoviska nemocnice, v ktorej je liečený, je jeho stav stabilizovaný a jeho rodinní príslušníci, ktorí s ním na lodi cestovali, sa koronavírusom nenakazil.
Hostia na lodi dostali nariadenie zostať vo svojich kajutách, kde mali vyplniť dotazník a zmerať si teplotu. Z hlásení na palube vyplýva, že 70 percent ľudí už bolo medzičasom skontrolovaných a všetky služby na palube prebiehajú bez obmedzení s výnimkou kasína, obchodov a fotografického štúdia. Fotografie a video zverejnené na Twitteri jedným z pasažierov však ukázali prázdne chodby, palubu aj spoločenské miestnosti, ako aj zdravotných pracovníkov oblečených v ochranných odevoch.
Spoločnosť potvrdila, že plán trasy lode sa posunul o 24 hodín, aby zdravotnícki predstavitelia preveril stav všetkých 2666 cestujúcich a 1045 členov posádky. Ako uviedla hovorkyňa spomínanej spoločnosti, zhruba polovicu ľudí na palube tvoria Japonci.
Po ukončení všetkých zdravotných kontrol budú na vírus otestovaní tí ľudia, ktorí majú zvýšenú teplotu, alebo sa necítia dobre. Podľa hovorcu vlády má symptómy - ako napríklad horúčku - osem ľudí na palube. Tamojší predstavitelia následne rozhodnú, či budú môcť ľudia loď opustiť alebo nie, povedal na tlačovej konferencii v Tokiu tajomník japonského vládneho kabinetu.
Japonsko v utorok rozšírilo rozsah zdravotných skríningov na nový koronavírus po tom, čo bol potvrdený u niekoľkých ľudí, ktorí predtým kritériá nutné na to, aby boli podrobení testovaniu, nesplnili.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok uviedla, že situáciu okolo nového koronavírusu, ktorý sa už z Číny rozšíril do vyše 20 krajín, zatiaľ nemožno hodnotiť ako pandémiu.
"Momentálne to nie je pandémia," povedala novinárom v Ženeve riaditeľka sekcie WHO pre zvládanie infekčných chorôb Sylvie Briandová. Dodala, že "sme vo fáze, keď ide o epidémiu s viacerými ohniskami".
Talianska vláda uvažuje o opatreniach na podporu firiem, ktoré pocítia negatívny ekonomický vplyv v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Premiér Giuseppe Conte chce na tento účel vytvoriť z ministrov pracovnú skupinu.
"Musíme konať, aby sme obmedzili negatívne dôsledky šírenia tohto vírusu na ekonomiku. Keď budeme mať jasnú predstavu, môžeme prijať opatrenia na podporu firiem z oblastí, ktorých sa dôsledky tejto epidémie najviac dotknú," uviedol Conte.
Taliansky cestovný ruch sa obáva v tomto roku rozsiahlych strát v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Potom, ako vláda vo štvrtok (30. 1.) pozastavila letecké spojenie medzi Talianskom a Čínou, počítajú talianske firmy pôsobiace v oblasti cestovného ruchu s ťažkými mesiacmi. Vlani navštívilo krajinu 5,3 milióna čínskych turistov, pričom celkové príjmy z ich návštev predstavovali 700 miliónov eur, vyplýva z údajov talianskeho štatistického úradu Istat. Len pred dvomi týždňami Taliansko a Čína v Ríme oslávili začiatok taliansko-čínskeho roka kultúry.
Rozsiahlych dôsledkov epidémie sa neobáva len cestový ruch, ale aj taliansky potravinársky priemysel. Čína totiž patrí medzi najrýchlejšie rastúce trhy pre talianskych producentov potravín.
Číňanka, ktorá v pondelok večer priletela do Budapešti s horúčkou a maďarské orgány ju izolovali, sa v utorok ráno mala už lepšie. Jej presnú diagnózu však budú môcť stanoviť až po výsledkoch laboratórnych vyšetrení, oznámil podľa spravodajského servera Infostart.hu šéf Centra hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.
Podľa jeho slov mala pacientka v utorok už iba zvýšenú teplotu. Za nádejnú Szlávik označil skutočnosť, že žena nekašle.
Po prílete na Medzinárodné letisko Ferenca Liszta v Budapešti Číňanku s horúčkou 39 stupňov izolovali.
Pacientku, ktorej začalo byť zle počas letu, najskôr umiestnili na ošetrovni letiska a potom previezli na vyšetrenia do Nemocnice sv. Ladislava.
Jeden z deviatich občanov Belgicka, ktorí v nedeľu večer pricestovali z Wu-chanu leteckým špeciálom, bol pozitívne testovaný na nový typ koronavírusu.
Všetci Belgičania z Wu-chanu boli po prevoze z Paríža do Bruselu umiestnení vo Vojenskej nemocnici kráľovnej Astrid v severnej časti belgickej metropoly, kde prešli lekárskou prehliadkou. Infikovaná osoba — žena — bola ešte v pondelok večer premiestnená do Univerzitnej nemocnice Svätého Petra v Bruseli a izolovaná od ostatných pacientov. Testy ostatných ôsmich Belgičanov sú negatívne.
Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pozitívne testovaná osoba je v dobrom zdravotnom stave a nevykazuje žiadne príznaky choroby. Podľa slov ministerky zdravotníctva Maggie De Blockovej všetci repatriovaní Belgičania, testovaní vo vojenskej nemocnici, boli informovaní o výsledkoch, ktoré sa ich priamo týkajú.
De Blocková ďalej informovala, že sa nepotvrdilo podozrenie o infikovaní občana Dánska, ktorý strávil dve noci v nemocnici kráľovnej Astrid. "Výsledky testov tejto osoby, ktorú si už prevzala dánska vláda, sú rovnako negatívne," uviedla ministerka.
Britský rezort diplomacie odporučil v utorok občanom, aby v súvislosti so šírením nového koronavírusu opustili územie Číny. Informovala televízia Sky News.
Ministerstvo taktiež apelovalo na Britov, aby cestovali do Číny len v nevyhnutných prípadoch.
"Ak sa nachádzate v Číne a môžete odísť, mali by ste tak urobiť. Zvýšené riziko môže hroziť starším ľuďom a osobám trpiacim dlhodobými ochoreniami," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Londýne.
Ministerstvo zároveň ubezpečilo, že pokračuje v snahách o evakuáciu Britov, ktorí sa ešte môžu nachádzať v stredočínskej provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus šíri.
Lety zo Spojeného kráľovstva do Číny a späť už pozastavili britské letecké spoločnosti British Airways a Virgin Atlantic. Podľa britského ministerstva zahraničných vecí však stále existujú možnosti odcestovať z Číny inými komerčnými aerolíniami.
Nový koronavírus 2019-nCoV, ktorý je podobný pôvodcovi ochorenia SARS a od vlaňajšieho decembra sa šíri zo stredočínskeho veľkomesta Wu-chan, si vyžiadal už najmenej 425 obetí na životoch, prevažne v provincii Chu-pej, a vyše 20.400 nakazených.
Iránska vláda vyslala v utorok do Číny lietadlo, ktoré privezie späť 70 iránskych študentov. Tí pôsobia v meste Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum šírenia nového koronavírusu.
Poradca iránskeho ministra zdravotníctva pre IRNA uviedol, že v lietadle sú aj niektorí lekári a členovia špeciálnych útvarov pre mimoriadne situácie. Študentov privezú z Wu-chanu do Iránu v stredu a na 14 dní ich umiestnia do karantény.
Šéf iránskeho manažmentu pre infekčného choroby v pondelok konštatoval, že žiaden zo študentov vo Wu-chane nie je infikovaný koronavírusom.
Najvyšší predstavitelia Číny priznali v súvislosti s bojom proti nákazlivému koronavírusu určité "nedostatky a chyby".
Stály výbor politbyra ústredného výboru Komunistickej strany Číny, ktorému predsedá prezident republiky Si Ťin-pching, na svojom zasadnutí vyzval na zlepšenie čínskeho systému núdzového riadenia. Výbor takisto nariadil "tvrdé" zásahy proti nelegálnym trhom so zvieratami, kde sa vírus zrejme po prvý raz objavil.
"V odpovedi na nedostatky a chyby, ktoré sa vyskytli pri reagovaní na túto epidémiu, musíme zlepšiť náš systém núdzového riadenia a posilniť našu schopnosť riešiť naliehavé a nebezpečné úlohy," uvádza sa v správe výboru čínskeho politbyra.
Ohnisku nákazy - mesto Wu-chan - zostane podľa čínskych predstaviteľov "najvyššou prioritou" a bude tam vyslaný ďalší medicínsky personál. V prevencii šírenia epidémie musia miestne vedúce orgány prevziať plnú zodpovednosť. Tí, ktorí tak neurobia, budú potrestaní, varoval výbor.
ribližne 950 Vietnamcov, ktorí sa v najbližšom čase vrátia z Číny, dajú do karantény na dvoch vojenských základniach v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu.
Vietnamskí občania budú minimálne 14 dní izolovaní na dvoch vojenských základniach ležiacich neďaleko metropoly Hanoj. Kedy presne sa ich návrat očakáva, miestne médiá neuviedli.
Vo Vietname doposiaľ potvrdili deväť prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorý sa šíri zo stredočínskej provincie Chu-pej.
Úrady v Hongkongu zaznamenali prvý prípad, keď na tomto čínskom území s osobitným štatútom zomrel človek nakazený novým druhom koronavírusu.
Zosnulým pacientom je 39-ročný muž, ktorý pricestoval z mesta Wu-chan v pevninskej Číne, známeho ako ohnisko epidémie ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom. Išlo o 13. človeka v Hongkongu, u ktorého sa potvrdila táto nákaza, a iba druhé úmrtie v jej dôsledku mimo pevninskej Číny.
Hongkonská nemocničná správa uviedla, že nakazený muž sa minulý týždeň sťažoval na bolesti svalov, na čo dostal horúčku a liečili ho na izolovanom nemocničnom oddelení. Podľa zverejnených údajov cestoval do Wu-chanu vlakom 21. januára a do Hongkongu sa vrátil o dva dni neskôr.
Rusko nebude od utorka vpúšťať na svoje územie cudzích štátnych príslušníkov, ktorí cestujú letecky z Číny, kde pokračuje epidémia pľúcneho ochorenia spôsobovaného novým druhom koronavírusu. Vyplýva to z vládneho nariadenia zverejneného v pondelok večer.
Podľa citovaného znenia ide o dočasné obmedzenie, ktoré sa však nebude vzťahovať na moskovské medzinárodné letisko Šeremetievo. Výnimku tiež budú mať občania členských krajín Eurázijskej ekonomickej únie, posádky lietadiel, členovia oficiálnych delegácií a jednotlivci s povolením na pobyt v Rusku.
Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve dostalo za úlohu oboznámiť s týmto postupom Čínu, ako aj ďalšie krajiny, ktorých záujmy by ním mohli byť dotknuté.
Rusko predtým pozastavilo aj vlakové spojenia s Čínou vrátane diaľkovej linky Moskva - Peking a prijalo ďalšie opatrenia s cieľom zamedziť šíreniu nákazy.
Prvé ruské vojenské lietadlo pristálo v utorok v čínskom meste Wu-chan, odkiaľ má evakuovať ruských občanov. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ministerstvo obrany.
Pred odletom podstúpia všetci ruskí občania vyšetrenie u vojenských virológov vybavených "špeciálnymi ochrannými oblekmi, a to pomocou diaľkových snímačov teploty", oznámilo ministerstvo.
Zároveň informovalo, že druhé vojenské lietadlo v utorok odštartovalo z Východného vojenského okruhu a smeruje do Wu-chanu. Na palube lietadla sú vojenskí doktori a virológovia s diagnostickým a ochranným vybavením a liekmi.
Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva, že súčasná epidémia koronavírusu v Číne spomalí tohtoročný rast svetovej ekonomiky v porovnaní s pôvodnými odhadmi, avšak do akej miery, to bude závisieť od toho, či sa situáciu podarí do konca 1. štvrťroka dostať pod kontrolu.
Banka predpokladá, že ak sa rast počtu nových prípadov infekcie vo februári a marci výrazne spomalí, koronavírus skreše z tohtoročného tempa rastu svetovej ekonomiky 0,1, prípadne 0,2 percentuálneho bodu, uviedol denník The Financial Times.
Goldman Sachs dodala, že momentálne odhaduje rast globálnej ekonomiky zhruba na úrovni 3,25 %. V porovnaní s rastom v predchádzajúcom roku by to znamenalo iba mierne zrýchlenie rastu. V roku 2019 vzrástla svetová ekonomika o 3,1 %.
Omnoho väčší vplyv bude mať šírenie nového koronavírusu na vývoj v 1. kvartáli. "V krátkodobom horizonte bude vplyv dosť výrazný," uviedol v pondelok (3. 2.) hlavný ekonóm Goldman Sachs Jan Hatzius v informácii klientom. Ako dodal, vývoj v celom roku 2020 bude závisieť od toho, ako rýchlo sa podarí terajší problém dostať pod kontrolu.
Ak by sa totiž rast počtu infikovaných prípadov nezačal výrazne spomaľovať ešte pred začiatkom 2. štvrťroka, Goldman Sachs nevylučuje, že vírus z rastu svetovej ekonomiky skreše 0,3 percentuálneho bodu.
Epidémia nového koronavírusu v Číne sa môže v najbližších mesiacoch výrazne odraziť na výsledkoch najväčších európskych producentov liehovín. Výrobcovia alkoholu patria medzi najcitlivejších na obmedzenia v doprave a cestovnom ruchu, ktoré zasahujú do dopytu spotrebiteľov. Uviedla to v utorok ratingová agentúra Moody's, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.
Z najväčších producentov liehovín očakáva Moody's obzvlášť nepriaznivý vplyv koronavírusu na francúzske spoločnosti Rémy Cointreau, ktorá vyrába koňak Rémy Martin, a Pernod Ricard, výrobcu napríklad whisky Chivas Regal. Dôvodom je ich vysoká previazanosť s čínskym trhom.
Čína sa podľa údajov spoločnosti Euromonitor na tržbách Rémy Cointreau podieľa až 20 % a v prípade Pernod Ricard je to 10 %. Na porovnanie, na tržbách firmy Diageo, najväčšieho producenta liehovín na svete, sa čínsky trh podieľa 5 %.
"Vzhľadom na obmedzenia v cestovaní a karanténne opatrenia s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu očakávame, že dopyt po alkohole v 1. kvartáli výrazne klesne. To sa odrazí na výsledkoch najväčších výrobcov za dané obdobie," uviedla Moody's.
Obmedzenia v doprave a cestovnom ruchu zasiahnu aj tržby v duty-free shopoch, ktoré predtým rástli o dvojciferné hodnoty, prípadne vyššie jednociferné hodnoty. Umožňoval to rast počtu pasažierov v leteckej doprave.
Ak by nový koronavírus nasledoval vývoj svojho predchodcu SARS z roku 2003, podľa Moody's sa dá očakávať, že redukcia zisku firiem, aj keď výrazná, nebude mať dlhé trvanie. Napríklad po vypuknutí SARS zaznamenala firma Rémy Cointreau pokles zisku v kvartáli od apríla do konca júna o 23 %. V ďalších kvartáloch sa však zisk prudko zvýšil. Podobne aj v prípade firiem Pernod a Diageo boli dôsledky SARS do roka vymazané.
Moody's však zároveň dodala, že porovnávať SARS a terajší koronavírus nie je úplne vhodné. Čínsky trh s alkoholom bol totiž v roku 2003 podstatne menší a aj jeho podiel na tržbách firiem omnoho nižší.
Tempo rastu čínskej ekonomiky by sa mohlo spomaliť na menej ako 2 %. Uviedla to Freya Beamishová, hlavná ekonómka pre Áziu spoločnosti Pantheon Macroeconomics.
Čína v pondelok (3. 2.) večer informovala, že novým koronavírusom sa už nakazilo viac ako 20.400 ľudí v krajine a celkový počet jeho obetí je 425.
Rýchle šírenie vírusu vyvolalo obavy z možného pádu druhej najväčšej ekonomiky sveta. Firmy v Číne už začali pociťovať vplyv klesajúceho dopytu a zatvorenia množstva veľkých podnikov, pričom mnohé z nich sú ťahúňmi hospodárstva.
Beamishová predpovedala, že hrubý domáci produkt (HDP) Číny sa v prvých troch mesiacoch roka medzikvartálne zníži v dôsledku odstavenia mnohých firiem v už aj tak spomaľujúcej sa ekonomike. A medziročne výrazne klesne.
Experti v tejto súvislosti pripomínajú, že úrady v 24 čínskych provinciách, regiónoch a mestách, ktoré sa vlani podieľali až 80 % na HDP a 90 % na čínskom exporte, nariadili predĺženie odstávky v podnikoch po oslavách nového lunárneho roka minimálne do 10. februára.
Samotné úrady uviedli, že odstávky by mohli znížiť medziročný rast HDP o 1 percentuálny bod. To naznačuje, že čínska vláda bude mať problém dosiahnuť tohoročné plánované tempo rastu hospodárstva o 6 %, dodala Beamishová.
Čína minulý mesiac oznámila, že jej ekonomika v roku 2019 vzrástla o 6,1 %. Ale Beamishová sa domnieva, že už na konci minulého roka bol rast čínskeho hospodárstva „extrémne slabý“. Podľa nej by mohlo tempo jeho expanzie v 1. kvartáli klesnúť aj pod 2 %.
Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček vyzval v utorok Čechov, ktorí chcú opustiť Čínu, aby tak urobili do konca týždňa, keď začne platiť zákaz priamych letov medzi Českou republikou a Čínou. Informoval o tom spravodajský server ČT24.
Česká vláda podľa Petříčka eviduje 105 českých občanov, ktorí sa chcú z Číny vrátiť. Pokiaľ by to nestihli do nedeľného prerušenia letov, vláda je pripravená pre nich vyslať vládny špeciál.
Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha by títo ľudia nemali skončiť v karanténe, pretože sa nepohybovali v epicentre nákazy.
Návrat z Číny svojim občanom v utorok odporučil aj britský rezort diplomacie.
V pondelok česká vláda informovala, že pošle Číne prostredníctvom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na boj s novým koronavírusom sumu desať miliónov českých korún (približne 396.668 eur), určených na humanitárnu pomoc.
Maďarská polícia spolu s pracovníkmi záchrannej služby OMSZ bude priebežne kontrolovať zdravotný stav cestujúcich, ktorí do Maďarska vstupujú cez schengenské hranice. V súvislosti s opatreniami polície proti šíreniu nového koronavírusu to podľa spravodajského servera Infostart.hu v utorok oznámil hovorca Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) Kristóf Gál.
Hovorca na maďarsko-srbskom cestnom hraničnom priechode Tompa novinárom povedal, že polícia vybrala šesť priechodov, ktoré používajú autobusy vezúce čínskych turistov. Kontrolovať na nich budú najmä čínskych cestujúcich. Sú to maďarsko-rumunské priechody Ártánd, Csanádpalota, Röszke a Tompa, ako aj maďarsko-chorvátske priechody Udvar a Letenye.
Prvotné vyšetrenia vykonávajú pracovníci OMSZ bezdotykovými teplomermi. V prípade podozrenia prevezú cestujúceho do pripravených zdravotníckych zariadení.
Vyšetrenia vykonávajú aj na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach)
Podľa aktualizovaných údajov zdravotnej komisie v provincii Chu-pej, ktorá je najhoršie postihnutá súčasnou epidémiou, prudko vzrástol aj počet potvrdených prípadov nakazenia. Po pripočítaní 2345 nových prípadov je v celej Číne už najmenej 19.550 nakazených osôb, čo vyplýva z bilancie zverejnenej predtým ústrednou vládou.
Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan prvýkrát 31. decembra. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 20 krajín sveta vrátane Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.
Mimo Číny zatiaľ evidujú v súvislosti s novým koronavírusom len dve úmrtia, a to na Filipínach a najnovšie aj v Hongkongu.
Čínska vláda v pondelok vyhlásila, že krajina "naliehavo" potrebuje pomoc v podobe zdravotníckeho materiálu, ako sú medicínske rúška, ochranné odevy a okuliare. Podľa čínskych expertov, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra DPA, dosiahne epidémia svoj vrchol až o 10 - 14 dní, čo si vyžaduje sprísnenie preventívnych opatrení. V samotnom Wu-chane ako ohnisku epidémie otvorili v pondelok prvú z dvoch budovaných núdzových nemocníc, ktorú sa podarilo dokončiť za necelé dva týždne.
WHO: Čínske opatrenia sú vhodnou príležitosťou na zastavenie šírenia vírusu
Opatrenia, ktoré Čína prijala v súvislosti s koronavírusom, pomohli obmedziť šírenie v zahraničí a poskytli medzinárodnému spoločenstvu "vhodnú príležitosť" na jeho zastavenie. V utorok to vyhlásil riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), píše agentúra AFP.
"Vďaka dôrazným opatreniam Číny v epicentre vírusu máme šancu," povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zástupcom Organizácie Spojených národov na technickom brífingu k vírusu.
"Neznamená to, že situácia sa nezhorší, ale máme vhodnú príležitosť konať. Nepremeškajme ju," povedal.
Zároveň však obvinil niektoré bohaté krajiny z nedostatočného poskytovania údajov o nových prípadoch.
"Zo 176 prípadov vírusu mimo Číny dostalo WHO kompletné správy iba o 38 percentách z nich. Niektoré bohaté krajiny v zdieľaní dát s WHO zaostávajú," vyhlásil Tedros.
Šéf WHO takisto vyzval zasiahnuté krajiny, aby neobmedzovali cestovanie ani obchod.
"Podobné obmedzenia môžu zvýšiť paniku, pričom majú iba malý vplyv na verejné zdravie," dodal.
Berlín a Paríž chcú koronavírus konzultovať s partnermi v EÚ
Nemecko a Francúzsko chcú spoločne s európskymi partnermi posúdiť jednotný postup proti šíreniu epidémie nového koronavírusu. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn to vyhlásil v utorok v Paríži po stretnutí so svojou francúzskou kolegyňou Agnes Buzynovou, pričom zdôraznil, že vírus nepozná hraníc.
Podľa francúzskej ministerky zdravotníctva, ktorú cituje agentúra DPA, by sa malo stretnutie uskutočniť v priebehu nasledujúcich ôsmich dní.
"Spoločne zastávame názor, že má zmysel uskutočniť neformálne stretnutie ministrov zdravotníctva členských krajín Európskej únie. Preto sme v kontakte s našimi chorvátskymi kolegami – Chorvátsko v súčasnosti predsedá Európskej únii – jednoducho, aby sme posúdili poznatky jednotlivých krajín, ktoré prijímajú v súvislosti so šírením vírusu, aby sme posúdili otázku cestovania, príchodu z cudziny, pretože sa dotýka nás všetkých," povedal Spahn. "Práve z pohľadu na Schengen má prirodzene malý zmysel, keď opatrenia prijíma jedna krajina samostatne. Má to zmysel jedine vtedy, keď konáme spoločne."
Podľa nemeckého ministra musí byť napríklad objasnené, či existuje riziko nakazenia sa od chorých osôb, u ktorých sa neprejavujú príznaky. "Od toho potom závisí aj otázka možných cestovných obmedzení - alebo aspoň intenzívnejšej kontroly pri príjazde," uviedol v reakcii na otázku, či by európske krajiny nemali zvážiť zákaz vstupu cudzincov, ktorí navštívili Čínu, aký zaviedli okrem iných Spojené štáty, ktoré Peking obvinil zo šírenia "paniky".
Nový koronavírus 2019-nCoV, ktorý je podobný pôvodcovi ochorenia SARS a od vlaňajšieho decembra sa šíri zo stredočínskeho veľkomesta Wu-chan, si vyžiadal už najmenej 425 obetí na životoch, prevažne v čínskej provincii Chu-pej, a vyše 20.400 nakazených. Prípady nákazy medzičasom hlásili z vyše 20 ďalších krajín.
Na opatreniach proti koronavírusu sa podľa DPA už v pondelok zhodli zástupcovia skupiny G7, združujúcej priemyselne najvyspelejšie krajiny sveta.
"Chceli by sme... užšiu spoluprácu, aby sme mali vo všetkých krajinách rovnaké opatrenia, aby sme v Európe konali zhodne, pretože máme voľný pohyb osôb a želáme si ho zachovať," citovala Buzynovú agentúra AFP.
Na lodi zisťujú pre koronavírus zdravotný stav pasažierov a posádky
V Japonsku prebieha v utorok zdravotný skríning približne 3700 pasažierov a posádky výletnej lode Diamond Princess, ktorá sa nachádza v karanténe v prístavnom meste Jokohama. Opatrenie bolo zavedené z dôvodu, že na palube tohto plavidla sa v januári plavil aj muž z Hongkongu, u ktorého bol potvrdený výskyt nového koronavírusu.
Hongkončan vo veku 80 rokov priletel do Japonska a 20. januára nastúpil na loď prevádzkovanú britsko-americkou spoločnosťou Carnival Japan a 25. januára sa vrátil späť do Hongkongu. Podľa stanoviska nemocnice, v ktorej je liečený, je jeho stav stabilizovaný a jeho rodinní príslušníci, ktorí s ním na lodi cestovali, sa koronavírusom nenakazil.
Hostia na lodi dostali nariadenie zostať vo svojich kajutách, kde mali vyplniť dotazník a zmerať si teplotu. Z hlásení na palube vyplýva, že 70 percent ľudí už bolo medzičasom skontrolovaných a všetky služby na palube prebiehajú bez obmedzení s výnimkou kasína, obchodov a fotografického štúdia. Fotografie a video zverejnené na Twitteri jedným z pasažierov však ukázali prázdne chodby, palubu aj spoločenské miestnosti, ako aj zdravotných pracovníkov oblečených v ochranných odevoch.
Spoločnosť potvrdila, že plán trasy lode sa posunul o 24 hodín, aby zdravotnícki predstavitelia preveril stav všetkých 2666 cestujúcich a 1045 členov posádky. Ako uviedla hovorkyňa spomínanej spoločnosti, zhruba polovicu ľudí na palube tvoria Japonci.
Po ukončení všetkých zdravotných kontrol budú na vírus otestovaní tí ľudia, ktorí majú zvýšenú teplotu, alebo sa necítia dobre. Podľa hovorcu vlády má symptómy - ako napríklad horúčku - osem ľudí na palube. Tamojší predstavitelia následne rozhodnú, či budú môcť ľudia loď opustiť alebo nie, povedal na tlačovej konferencii v Tokiu tajomník japonského vládneho kabinetu.
Japonsko v utorok rozšírilo rozsah zdravotných skríningov na nový koronavírus po tom, čo bol potvrdený u niekoľkých ľudí, ktorí predtým kritériá nutné na to, aby boli podrobení testovaniu, nesplnili.
HO nepovažuje situáciu okolo koronavírusu za pandémiu
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok uviedla, že situáciu okolo nového koronavírusu, ktorý sa už z Číny rozšíril do vyše 20 krajín, zatiaľ nemožno hodnotiť ako pandémiu.
"Momentálne to nie je pandémia," povedala novinárom v Ženeve riaditeľka sekcie WHO pre zvládanie infekčných chorôb Sylvie Briandová. Dodala, že "sme vo fáze, keď ide o epidémiu s viacerými ohniskami".
Talianska vláda uvažuje o opatreniach na podporu firiem zasiahnutých epidémiou
Talianska vláda uvažuje o opatreniach na podporu firiem, ktoré pocítia negatívny ekonomický vplyv v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Premiér Giuseppe Conte chce na tento účel vytvoriť z ministrov pracovnú skupinu.
"Musíme konať, aby sme obmedzili negatívne dôsledky šírenia tohto vírusu na ekonomiku. Keď budeme mať jasnú predstavu, môžeme prijať opatrenia na podporu firiem z oblastí, ktorých sa dôsledky tejto epidémie najviac dotknú," uviedol Conte.
Taliansky cestovný ruch sa obáva v tomto roku rozsiahlych strát v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Potom, ako vláda vo štvrtok (30. 1.) pozastavila letecké spojenie medzi Talianskom a Čínou, počítajú talianske firmy pôsobiace v oblasti cestovného ruchu s ťažkými mesiacmi. Vlani navštívilo krajinu 5,3 milióna čínskych turistov, pričom celkové príjmy z ich návštev predstavovali 700 miliónov eur, vyplýva z údajov talianskeho štatistického úradu Istat. Len pred dvomi týždňami Taliansko a Čína v Ríme oslávili začiatok taliansko-čínskeho roka kultúry.
Rozsiahlych dôsledkov epidémie sa neobáva len cestový ruch, ale aj taliansky potravinársky priemysel. Čína totiž patrí medzi najrýchlejšie rastúce trhy pre talianskych producentov potravín.
Maďarsko: Číňanka, ktorá priletela s horúčkou, sa má lepšie
Číňanka, ktorá v pondelok večer priletela do Budapešti s horúčkou a maďarské orgány ju izolovali, sa v utorok ráno mala už lepšie. Jej presnú diagnózu však budú môcť stanoviť až po výsledkoch laboratórnych vyšetrení, oznámil podľa spravodajského servera Infostart.hu šéf Centra hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.
Podľa jeho slov mala pacientka v utorok už iba zvýšenú teplotu. Za nádejnú Szlávik označil skutočnosť, že žena nekašle.
Po prílete na Medzinárodné letisko Ferenca Liszta v Budapešti Číňanku s horúčkou 39 stupňov izolovali.
Pacientku, ktorej začalo byť zle počas letu, najskôr umiestnili na ošetrovni letiska a potom previezli na vyšetrenia do Nemocnice sv. Ladislava.
Belgicko má prvý pozitívny test na koronavírus; stav pacientky je dobrý
Jeden z deviatich občanov Belgicka, ktorí v nedeľu večer pricestovali z Wu-chanu leteckým špeciálom, bol pozitívne testovaný na nový typ koronavírusu.
Všetci Belgičania z Wu-chanu boli po prevoze z Paríža do Bruselu umiestnení vo Vojenskej nemocnici kráľovnej Astrid v severnej časti belgickej metropoly, kde prešli lekárskou prehliadkou. Infikovaná osoba — žena — bola ešte v pondelok večer premiestnená do Univerzitnej nemocnice Svätého Petra v Bruseli a izolovaná od ostatných pacientov. Testy ostatných ôsmich Belgičanov sú negatívne.
Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pozitívne testovaná osoba je v dobrom zdravotnom stave a nevykazuje žiadne príznaky choroby. Podľa slov ministerky zdravotníctva Maggie De Blockovej všetci repatriovaní Belgičania, testovaní vo vojenskej nemocnici, boli informovaní o výsledkoch, ktoré sa ich priamo týkajú.
De Blocková ďalej informovala, že sa nepotvrdilo podozrenie o infikovaní občana Dánska, ktorý strávil dve noci v nemocnici kráľovnej Astrid. "Výsledky testov tejto osoby, ktorú si už prevzala dánska vláda, sú rovnako negatívne," uviedla ministerka.
Británia vyzvala svojich občanov na odchod z Číny
Britský rezort diplomacie odporučil v utorok občanom, aby v súvislosti so šírením nového koronavírusu opustili územie Číny. Informovala televízia Sky News.
Ministerstvo taktiež apelovalo na Britov, aby cestovali do Číny len v nevyhnutných prípadoch.
"Ak sa nachádzate v Číne a môžete odísť, mali by ste tak urobiť. Zvýšené riziko môže hroziť starším ľuďom a osobám trpiacim dlhodobými ochoreniami," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Londýne.
Ministerstvo zároveň ubezpečilo, že pokračuje v snahách o evakuáciu Britov, ktorí sa ešte môžu nachádzať v stredočínskej provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus šíri.
Lety zo Spojeného kráľovstva do Číny a späť už pozastavili britské letecké spoločnosti British Airways a Virgin Atlantic. Podľa britského ministerstva zahraničných vecí však stále existujú možnosti odcestovať z Číny inými komerčnými aerolíniami.
Nový koronavírus 2019-nCoV, ktorý je podobný pôvodcovi ochorenia SARS a od vlaňajšieho decembra sa šíri zo stredočínskeho veľkomesta Wu-chan, si vyžiadal už najmenej 425 obetí na životoch, prevažne v provincii Chu-pej, a vyše 20.400 nakazených.
Irán vyslal po svojich študentov vo Wu-chane lietadlo
Iránska vláda vyslala v utorok do Číny lietadlo, ktoré privezie späť 70 iránskych študentov. Tí pôsobia v meste Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum šírenia nového koronavírusu.
Poradca iránskeho ministra zdravotníctva pre IRNA uviedol, že v lietadle sú aj niektorí lekári a členovia špeciálnych útvarov pre mimoriadne situácie. Študentov privezú z Wu-chanu do Iránu v stredu a na 14 dní ich umiestnia do karantény.
Šéf iránskeho manažmentu pre infekčného choroby v pondelok konštatoval, že žiaden zo študentov vo Wu-chane nie je infikovaný koronavírusom.
Výbor komunistickej strany Číny priznal nedostatky v boji proti koronavírusu
Najvyšší predstavitelia Číny priznali v súvislosti s bojom proti nákazlivému koronavírusu určité "nedostatky a chyby".
Stály výbor politbyra ústredného výboru Komunistickej strany Číny, ktorému predsedá prezident republiky Si Ťin-pching, na svojom zasadnutí vyzval na zlepšenie čínskeho systému núdzového riadenia. Výbor takisto nariadil "tvrdé" zásahy proti nelegálnym trhom so zvieratami, kde sa vírus zrejme po prvý raz objavil.
"V odpovedi na nedostatky a chyby, ktoré sa vyskytli pri reagovaní na túto epidémiu, musíme zlepšiť náš systém núdzového riadenia a posilniť našu schopnosť riešiť naliehavé a nebezpečné úlohy," uvádza sa v správe výboru čínskeho politbyra.
Ohnisku nákazy - mesto Wu-chan - zostane podľa čínskych predstaviteľov "najvyššou prioritou" a bude tam vyslaný ďalší medicínsky personál. V prevencii šírenia epidémie musia miestne vedúce orgány prevziať plnú zodpovednosť. Tí, ktorí tak neurobia, budú potrestaní, varoval výbor.
Vietnam: Stovky navrátilcov z Číny izolujú na vojenských základniach
ribližne 950 Vietnamcov, ktorí sa v najbližšom čase vrátia z Číny, dajú do karantény na dvoch vojenských základniach v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu.
Vietnamskí občania budú minimálne 14 dní izolovaní na dvoch vojenských základniach ležiacich neďaleko metropoly Hanoj. Kedy presne sa ich návrat očakáva, miestne médiá neuviedli.
Vo Vietname doposiaľ potvrdili deväť prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorý sa šíri zo stredočínskej provincie Chu-pej.
Hongkong hlási prvé úmrtie človeka nakazeného novým koronavírusom
Úrady v Hongkongu zaznamenali prvý prípad, keď na tomto čínskom území s osobitným štatútom zomrel človek nakazený novým druhom koronavírusu.
Zosnulým pacientom je 39-ročný muž, ktorý pricestoval z mesta Wu-chan v pevninskej Číne, známeho ako ohnisko epidémie ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom. Išlo o 13. človeka v Hongkongu, u ktorého sa potvrdila táto nákaza, a iba druhé úmrtie v jej dôsledku mimo pevninskej Číny.
Hongkonská nemocničná správa uviedla, že nakazený muž sa minulý týždeň sťažoval na bolesti svalov, na čo dostal horúčku a liečili ho na izolovanom nemocničnom oddelení. Podľa zverejnených údajov cestoval do Wu-chanu vlakom 21. januára a do Hongkongu sa vrátil o dva dni neskôr.
Rusko pre vírus odmieta vpúšťať cudzincov prilietajúcich z Číny
Rusko nebude od utorka vpúšťať na svoje územie cudzích štátnych príslušníkov, ktorí cestujú letecky z Číny, kde pokračuje epidémia pľúcneho ochorenia spôsobovaného novým druhom koronavírusu. Vyplýva to z vládneho nariadenia zverejneného v pondelok večer.
Podľa citovaného znenia ide o dočasné obmedzenie, ktoré sa však nebude vzťahovať na moskovské medzinárodné letisko Šeremetievo. Výnimku tiež budú mať občania členských krajín Eurázijskej ekonomickej únie, posádky lietadiel, členovia oficiálnych delegácií a jednotlivci s povolením na pobyt v Rusku.
Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve dostalo za úlohu oboznámiť s týmto postupom Čínu, ako aj ďalšie krajiny, ktorých záujmy by ním mohli byť dotknuté.
Rusko predtým pozastavilo aj vlakové spojenia s Čínou vrátane diaľkovej linky Moskva - Peking a prijalo ďalšie opatrenia s cieľom zamedziť šíreniu nákazy.
Ruské vojenské lietadlo pristálo v čínskom Wu-chane
Prvé ruské vojenské lietadlo pristálo v utorok v čínskom meste Wu-chan, odkiaľ má evakuovať ruských občanov. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ministerstvo obrany.
Pred odletom podstúpia všetci ruskí občania vyšetrenie u vojenských virológov vybavených "špeciálnymi ochrannými oblekmi, a to pomocou diaľkových snímačov teploty", oznámilo ministerstvo.
Zároveň informovalo, že druhé vojenské lietadlo v utorok odštartovalo z Východného vojenského okruhu a smeruje do Wu-chanu. Na palube lietadla sú vojenskí doktori a virológovia s diagnostickým a ochranným vybavením a liekmi.
Goldman Sachs: Koronavírus skreše z tohtoročného rastu svetovej ekonomiky
Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva, že súčasná epidémia koronavírusu v Číne spomalí tohtoročný rast svetovej ekonomiky v porovnaní s pôvodnými odhadmi, avšak do akej miery, to bude závisieť od toho, či sa situáciu podarí do konca 1. štvrťroka dostať pod kontrolu.
Banka predpokladá, že ak sa rast počtu nových prípadov infekcie vo februári a marci výrazne spomalí, koronavírus skreše z tohtoročného tempa rastu svetovej ekonomiky 0,1, prípadne 0,2 percentuálneho bodu, uviedol denník The Financial Times.
Goldman Sachs dodala, že momentálne odhaduje rast globálnej ekonomiky zhruba na úrovni 3,25 %. V porovnaní s rastom v predchádzajúcom roku by to znamenalo iba mierne zrýchlenie rastu. V roku 2019 vzrástla svetová ekonomika o 3,1 %.
Omnoho väčší vplyv bude mať šírenie nového koronavírusu na vývoj v 1. kvartáli. "V krátkodobom horizonte bude vplyv dosť výrazný," uviedol v pondelok (3. 2.) hlavný ekonóm Goldman Sachs Jan Hatzius v informácii klientom. Ako dodal, vývoj v celom roku 2020 bude závisieť od toho, ako rýchlo sa podarí terajší problém dostať pod kontrolu.
Ak by sa totiž rast počtu infikovaných prípadov nezačal výrazne spomaľovať ešte pred začiatkom 2. štvrťroka, Goldman Sachs nevylučuje, že vírus z rastu svetovej ekonomiky skreše 0,3 percentuálneho bodu.
Moody's: Koronavírus môže výrazne ovplyvniť zisky európskych výrobcov liehovín
Epidémia nového koronavírusu v Číne sa môže v najbližších mesiacoch výrazne odraziť na výsledkoch najväčších európskych producentov liehovín. Výrobcovia alkoholu patria medzi najcitlivejších na obmedzenia v doprave a cestovnom ruchu, ktoré zasahujú do dopytu spotrebiteľov. Uviedla to v utorok ratingová agentúra Moody's, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.
Z najväčších producentov liehovín očakáva Moody's obzvlášť nepriaznivý vplyv koronavírusu na francúzske spoločnosti Rémy Cointreau, ktorá vyrába koňak Rémy Martin, a Pernod Ricard, výrobcu napríklad whisky Chivas Regal. Dôvodom je ich vysoká previazanosť s čínskym trhom.
Čína sa podľa údajov spoločnosti Euromonitor na tržbách Rémy Cointreau podieľa až 20 % a v prípade Pernod Ricard je to 10 %. Na porovnanie, na tržbách firmy Diageo, najväčšieho producenta liehovín na svete, sa čínsky trh podieľa 5 %.
"Vzhľadom na obmedzenia v cestovaní a karanténne opatrenia s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu očakávame, že dopyt po alkohole v 1. kvartáli výrazne klesne. To sa odrazí na výsledkoch najväčších výrobcov za dané obdobie," uviedla Moody's.
Obmedzenia v doprave a cestovnom ruchu zasiahnu aj tržby v duty-free shopoch, ktoré predtým rástli o dvojciferné hodnoty, prípadne vyššie jednociferné hodnoty. Umožňoval to rast počtu pasažierov v leteckej doprave.
Ak by nový koronavírus nasledoval vývoj svojho predchodcu SARS z roku 2003, podľa Moody's sa dá očakávať, že redukcia zisku firiem, aj keď výrazná, nebude mať dlhé trvanie. Napríklad po vypuknutí SARS zaznamenala firma Rémy Cointreau pokles zisku v kvartáli od apríla do konca júna o 23 %. V ďalších kvartáloch sa však zisk prudko zvýšil. Podobne aj v prípade firiem Pernod a Diageo boli dôsledky SARS do roka vymazané.
Moody's však zároveň dodala, že porovnávať SARS a terajší koronavírus nie je úplne vhodné. Čínsky trh s alkoholom bol totiž v roku 2003 podstatne menší a aj jeho podiel na tržbách firiem omnoho nižší.
Rast čínskej ekonomiky by sa mohol spomaliť na menej ako 2 %
Tempo rastu čínskej ekonomiky by sa mohlo spomaliť na menej ako 2 %. Uviedla to Freya Beamishová, hlavná ekonómka pre Áziu spoločnosti Pantheon Macroeconomics.
Čína v pondelok (3. 2.) večer informovala, že novým koronavírusom sa už nakazilo viac ako 20.400 ľudí v krajine a celkový počet jeho obetí je 425.
Rýchle šírenie vírusu vyvolalo obavy z možného pádu druhej najväčšej ekonomiky sveta. Firmy v Číne už začali pociťovať vplyv klesajúceho dopytu a zatvorenia množstva veľkých podnikov, pričom mnohé z nich sú ťahúňmi hospodárstva.
Beamishová predpovedala, že hrubý domáci produkt (HDP) Číny sa v prvých troch mesiacoch roka medzikvartálne zníži v dôsledku odstavenia mnohých firiem v už aj tak spomaľujúcej sa ekonomike. A medziročne výrazne klesne.
Experti v tejto súvislosti pripomínajú, že úrady v 24 čínskych provinciách, regiónoch a mestách, ktoré sa vlani podieľali až 80 % na HDP a 90 % na čínskom exporte, nariadili predĺženie odstávky v podnikoch po oslavách nového lunárneho roka minimálne do 10. februára.
Samotné úrady uviedli, že odstávky by mohli znížiť medziročný rast HDP o 1 percentuálny bod. To naznačuje, že čínska vláda bude mať problém dosiahnuť tohoročné plánované tempo rastu hospodárstva o 6 %, dodala Beamishová.
Čína minulý mesiac oznámila, že jej ekonomika v roku 2019 vzrástla o 6,1 %. Ale Beamishová sa domnieva, že už na konci minulého roka bol rast čínskeho hospodárstva „extrémne slabý“. Podľa nej by mohlo tempo jeho expanzie v 1. kvartáli klesnúť aj pod 2 %.
Petříček: Česi, ktorí chcú opustiť Čínu, by tak mali spraviť do konca týždňa
Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček vyzval v utorok Čechov, ktorí chcú opustiť Čínu, aby tak urobili do konca týždňa, keď začne platiť zákaz priamych letov medzi Českou republikou a Čínou. Informoval o tom spravodajský server ČT24.
Česká vláda podľa Petříčka eviduje 105 českých občanov, ktorí sa chcú z Číny vrátiť. Pokiaľ by to nestihli do nedeľného prerušenia letov, vláda je pripravená pre nich vyslať vládny špeciál.
Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha by títo ľudia nemali skončiť v karanténe, pretože sa nepohybovali v epicentre nákazy.
Návrat z Číny svojim občanom v utorok odporučil aj britský rezort diplomacie.
V pondelok česká vláda informovala, že pošle Číne prostredníctvom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na boj s novým koronavírusom sumu desať miliónov českých korún (približne 396.668 eur), určených na humanitárnu pomoc.
Maďarská polícia pre koronavírus sprísnila kontroly na schengenských hraniciach
Maďarská polícia spolu s pracovníkmi záchrannej služby OMSZ bude priebežne kontrolovať zdravotný stav cestujúcich, ktorí do Maďarska vstupujú cez schengenské hranice. V súvislosti s opatreniami polície proti šíreniu nového koronavírusu to podľa spravodajského servera Infostart.hu v utorok oznámil hovorca Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) Kristóf Gál.
Hovorca na maďarsko-srbskom cestnom hraničnom priechode Tompa novinárom povedal, že polícia vybrala šesť priechodov, ktoré používajú autobusy vezúce čínskych turistov. Kontrolovať na nich budú najmä čínskych cestujúcich. Sú to maďarsko-rumunské priechody Ártánd, Csanádpalota, Röszke a Tompa, ako aj maďarsko-chorvátske priechody Udvar a Letenye.
Prvotné vyšetrenia vykonávajú pracovníci OMSZ bezdotykovými teplomermi. V prípade podozrenia prevezú cestujúceho do pripravených zdravotníckych zariadení.
Vyšetrenia vykonávajú aj na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach)