Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Nový bezpečnostný zákon Číny umožní kontrolu infraštruktúry internetu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Zákon bude "chrániť základné záujmy ľudí", uviedla štátna tlačová agentúra.

Peking 1. júla (TASR) - Čínsky parlament dnes schválil zákon o národnej bezpečnosti, ktorý umožní štátnym orgánom prijať "všetky nevyhnutné opatrenia" na ochranu územnej zvrchovanosti a zabezpečí plnú kontrolu krajiny nad internetovou infraštruktúrou. Oznámila to agentúra Reuters.

Podstatou zákona, ktorý schválil stály výbor Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, je zabezpečiť "kontrolu" nad všetkými kľúčovými sieťovými infraštruktúrami a informačnými systémami, čo podľa agentúry Reuters spôsobí problémy zahraničným technologickým firmám.

Prezident Si Ťin-pching, ktorý stojí na čele novozriadenej komisie pre národnú bezpečnosť, povedal, že bezpečnosť Číny zahŕňa široký rámec oblastí, ako sú kultúra, politika, armáda, ekonomika, technológie a životné prostredie.

Zákon bude "chrániť základné záujmy ľudí", uviedla v krátkom vyhlásení štátna tlačová agentúra Sinchua. Patrí do radu opatrení presadzovaných čínskou vládou týkajúcich sa protiteroristickej legislatívy, počítačovej bezpečnosti a zahraničných mimovládnych organizácií, ktoré kritizovali zahraničné vlády, podnikateľské skupiny a občianski aktivisti.

Zahraničné podnikateľské skupiny a diplomati argumentovali, že nový bezpečnostný zákon je neprimerane rozsiahly a môže Čínu izolovať od veľmi dôležitých technológií.

Jadro zákona tvoria opatrenia na sprísnenie počítačovej bezpečnosti. Ide o jeden z viacerých krokov, ku ktorým Peking pristúpil po tom, ako bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry Edward Snowden odhalil, že americké tajné služby umiestnili do amerického technologického exportu kód, aby mohli špehovať zahraničné ciele.

Ďalšie čínske opatrenia vrátane návrhu protiteroristického zákona vyzývajú na využívanie "bezpečnej a kontrolovateľnej" technológie vyvinutej v Číne, alebo technológií, ktoré používajú zdrojový kód, ku ktorému majú čínski inšpektori prístup.

Tieto požiadavky znepokojili zahraničné firmy, ktoré sa obávajú ústupkov v oblasti duševného vlastníctva a straty prístupu na čínsky trh.