Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Čínska vláda a protestujúci sa dohodli, budú hovoriť o reformách

Prodemokratický demonštranti v uliciach Hongkongu. Foto: TASR/AP

Vláda ubezpečila študentských lídrov, že stretnutia budú prístupné verejnosti.

Hongkong 6. októbra (TASR) - Počty aktivistov dnes na miestach protestov v Hongkongu klesli a štátni zamestnanci sa vrátili do práce, na stredných školách sa obnovilo vyučovanie. Hongkonská vláda a prodemokratickí protestujúci sa zároveň v neskorších hodinách dohodli na podmienkach rozhovorov o volebných reformách, ktoré sa majú začať do niekoľkých dní.

Vláda ubezpečila študentských lídrov, že stretnutia budú prístupné verejnosti. Prísľub dal štátny tajomník pre ústavné a pevninské záležitosti Liou Ťiang-chua.

"Dúfame v priateľský, vzájomne korektný dialóg," povedal Liou a dodal, že "dnes večer sme počas prípravných stretnutí urobili slušný pokrok".

"Dohodli sme sa na troch zásadách: prvá je, že sa bude konať viac než jedno stretnutie; druhá znie, že vláda a študenti budú mať pri rokovaniach rovnaké východiskové postavenie; a treťou zásadou je, že ak obe strany dospejú k dohode, vláda ju musí uviesť do života," oznámil štátny tajomník, ktorého citovala agentúra DPA.

Podpredseda Hongkonskej federácie študentov Lester Shum potvrdil, že vláda prijala ich podmienky. Dodal však, že federácia sa ešte poradí s ostatnými účastníkmi protestov, kým predložia na stôl konkrétne požiadavky.

Peking už skôr vylúčil, že zmení svoje rozhodnutie z 31. augusta, na základe ktorého si autonómne mesto patriace k Číne bude môcť vo voľbách v roku 2017 zvoliť lídra iba spomedzi kandidátov vopred schválených nominačným výborom blízkym Pekingu.

Shum informoval, že protestujúci budú naďalej okupovať tri kľúčové oblasti mesta - Admiralty, Mongkok a ulicu Causeway Bay - kým vláda neponúkne "skutočné zlepšenia ohľadne volebnej reformy".

Federácia študentov žiada aj to, aby vláda nepoužila silu na rozohnanie prodemokratických protestujúcich, kým rozhovory nedospejú k úspešného záveru.

Štátny tajomník Liou však odmietol odpovedať na otázky novinárov, či sa vláda zdrží použitia násilia proti protestujúcim.

Polícia si takisto vypočula sťažnosti na svoj postup počas prodemokratických demonštrácií, ktoré už vstúpili do druhého týždňa. Polícia dostala od verejnosti celkovo 275 sťažností na zanedbanie povinností a zneužívanie právomocí. Protestujúcich hnevá, že policajti použili obušky, paprikový sprej a 87 granátov so slzotvorným plynom.

Protestujúci navyše na sociálnych sieťach zverejňujú fotografie a videá, ktoré údajne zachytávajú nečinnosť polície počas bitiek a sexuálnych útokov v nákupnej štvrti Mongkok.