Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Zahraničie

Čína uvalila väzbu na dvoch aktivistov, jeden kritizoval prezidenta

Čínska vlajka, ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Ting Ťia-si a Sü Č'-jung sú vedúcimi osobnosťami Nového občianskeho hnutia - skupiny na ochranu občianskych práv v Číne.

Peking 25. júna (TASR) - Čínske úrady vzali do väzby dvoch ľudskoprávnych aktivistov. Jeden z nich vyzval prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pre nezvládnutie epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 odstúpil z funkcie.

Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovali príbuzní a priatelia zadržaných.

Ting Ťia-si a Sü Č'-jung sú vedúcimi osobnosťami Nového občianskeho hnutia - skupiny na ochranu občianskych práv v Číne, ktorá požaduje ústavnú reformu a kritizuje vládnu korupciu.

Obaja sa v decembri minulého roku v provincii Fu-ťien zúčastnili na tajnom stretnutí právnikov a aktivistov angažujúcich sa v oblasti ľudských práv.

Mnohí z nich sú odvtedy zadržaní. Priatelia a rodina dvojice aktivistov tvrdia, že ich nemohli navštíviť ani kontaktovať.

Ting, ktorý pôsobil ako advokát v Pekingu, bol už predtým uväznený za protest proti korupcii úradníkov. Podľa svojej manželky Luo Šeng-čchun je teraz obvinený z "nabádania k rozvracaniu štátnej moci".

Luo dodala, že Tingova sestra dostala až v utorok oznámenie o jeho formálnom vzatí do väzby. Luo uviedla, že mala o manžela veľké obavy, keďže šesť mesiacov o ňom nemala žiadne správy. Vyjadrila tiež obavy, že mohol byť mučený. Súčasne vyslovila nádej, že teraz už úrady jej manželovi povolia schôdzky s jeho advokátom.

Süových príbuzných o jeho vzatí do väzby oficiálne informovala polícia z mesta Šan-tung minulú sobotu. Zadržiavaný bol pritom od februára, keď zverejnil sériu kritických blogov o reakcii komunistickej strany na ohnisko koronavírusu a vyzval prezidenta Siho, aby odstúpil.

Ľudskoprávna aktivistka Chua Ce podľa AFP uviedla, že zatiaľ čo v obvyklom súdnom konaní môžu právnici požiadať o stretnutie s obvinenými, dochádza v Číne aj k prípadom, keď im je toto právo zamietnuté.

Leo Lan z čínskeho pozorovateľského centre pre ľudské práva sa pre AFP vyjadril, že uvedená dvojica aktivistov by nemala byť zadržiavaná za to, že "sa stretáva s priateľmi, aby diskutovala o problémoch" súčasnej Číny.