Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Čína od budúceho roka zakáže odoberane orgánov popraveným väzňom

Transplantácia obličky Foto: TASR/AP

Nemocniciam, lekárom a jednotlivcom, čo budú po 1. januári 2015 distribuovať alebo transplantovať orgány nedobrovoľne odobraté väzňom, budú hroziť prísne tresty.

Peking 4. decembra (TASR) - Čína od začiatku budúceho roku úplne zastaví dlhoročný kontroverzný program odoberania orgánov popraveným väzňom, ktoré sa využívali na transplantácie. Oznámili to dnes čínske štátne médiá, ktoré citovala agentúra DPA.

Čína je v súčasnosti jedinou krajinou sveta, ktorá pri transplantačných zákrokoch stále systematicky využíva orgány odobrané popraveným väzňom bez ich súhlasu, za čo si vyslúžila rozsiahlu medzinárodnú kritiku.

"Od 1. januára 2015 bude jediným zdrojom ľudských orgánom v Číne dobrovoľné darovanie občanmi, a to po ich smrti," uviedol Chuang Ťie-fu, riaditeľ čínskeho Národného výboru pre darovanie orgánov.

Podľa Chuanga však odsúdení väzni budú mať možnosť rozhodnúť sa, či sa stanú dobrovoľnými darcami. Nemocniciam, lekárom a jednotlivcom, čo budú po 1. januári 2015 distribuovať alebo transplantovať orgány nedobrovoľne odobraté väzňom, budú hroziť prísne tresty.

Podľa oficiálnych údajov sa v pevninskej Číne každoročne vykoná približne 10.000 legálnych transplantácií. Na čakacích zoznamoch je však približne 300.000 pacientov. Ako hlavný zdroj orgánov sa podľa ľudskoprávnych organizácií využívalo ich odoberanie popraveným odsúdencom bez ich predchádzajúceho súhlasu.

Organizácia Human Rights Watch dnešné oznámenie čínskych úradov privítala, ale zároveň varovala pred prílišným optimizmom. V tejto súvislosti pripomenula alarmujúci nedostatok orgánov na transplantáciu, korupciu v štátnych orgánoch, zisky, ktoré obchodovanie s orgánmi prináša i netransparentné vykonávanie popráv v Číne.

Aktivisti sa preto obávajú, že nedobrovoľné odoberanie orgánov odsúdeným väzňom sa v praxi tak skoro neskončí. Predchádzajúce pokusy Číny v tomto smere stroskotali na nedostatku orgánov vhodných na transplantácie. Mnoho Číňanov túto prax vníma ako spôsob, ktorým kriminálnici môžu odčiniť - hoci až po smrti - svoje prehrešky.