Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Čína zruší exportné dotácie v siedmich sektoroch

Ilustračné foto - Americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) si podáva ruku so svojím čínskym rezortným partnerom Wang I pred ich stretnutím v Pekingu 16. mája 2015. Foto: TASR/AP Photo

Dotácie boli súčasťou kontroverzného programu, v rámci ktorého získavali dotácie čínske podniky.

Washington 14. apríla (TASR) - Čína dnes súhlasila s tým, že zruší kontroverzné exportné dotácie v siedmich sektoroch, pričom ide o celý rad produktov, napríklad, kovy, potraviny či textil. Informovala o tom agentúra Reuters.

Obchodný zástupca USA Michael Froman uviedol, že dohoda je prvým krokom Pekingu v snahe zmierniť napätie medzi USA a Čínou, ktoré vyvolali dotácie, napríklad, na oceľ, poľnohospodárske produkty, technológie či bankové služby. Dohoda prichádza rok po tom, čo USA podali sťažnosť u Svetovej obchodnej organizácie (WTO), v ktorej obvinili Čínu z "nečestných a zakázaných vývozných dotácií pre množstvo čínskych výrobcov". Podľa Fromana dohoda zabezpečí transparentnosť, ktorá Spojeným štátom umožní kontrolovať, či Čína podmienky dodržiava.

Dotácie boli súčasťou kontroverzného programu, v rámci ktorého čínske podniky získavali dotácie. Týkali sa predovšetkým textilu, ľahkého priemyslu, špeciálnej chémie, zdravotníckych produktov, hardvéru, poľnohospodárstva a kovov, hlavne špeciálnej ocele a hliníka.

Práve oceľ sa stala jablkom sváru, keďže nadbytočné kapacity čínskych výrobcov vyvíjali obrovský tlak na americké aj európske spoločnosti. Na druhej strane sa nemenovaný zdroj pre agentúru Reuters vyjadril v zmysle, že dohoda nie je dostatočná, aby pomohla americkým podnikom, najmä v oblasti špeciálnych produktov.

Americké ministerstvo obchodu vlani odhadlo, že dotovaní čínski exportéri získali v priebehu troch rokoch od centrálnej vlády viac než miliardu dolárov (890 miliónov eur). Niektoré spoločnosti dokonca dostávali ročne minimálne 635.000 miliónov USD.

WTO v apríli minulého roka vytvorila komisiu, ktorá mala riešiť sťažnosť USA. Čína od svojho vstupu do WTO v roku 2001 opakovane čelila sťažnostiam na dumpingové ceny, za ktoré predávala svoje produkty na zahraničných trhoch. Na základe svetových obchodných pravidiel môžu dotknuté krajiny zaviesť odvetné dovozné clá na tovar, u ktorého je podozrenie na dumping či dotácie.

(1 EUR = 1,1298 USD)