Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Čínske médiá o úspechu režisérky Chloé Čao na Oscaroch neinformovali

Na mobilnom telefóne správa o režisérke Chloé Čao, ktorá získala sošku Oscara v kategórii najlepšia réžia na udeľovaní 93. ročníka udeľovania filmových cien Oscar, 26. apríla 2021 v Pekingu. Foto: TASR/AP

V posledných dňoch boli z čínskeho internetu vymazané reklamné materiály a odkazy na Zem nomádov a informácie o filme tiež zmizli z čínskych webstránok na predaj lístkov.

Peking 26. apríla (TASR) – Na historický úspech režisérky Chloé Čao narodenej v Pekingu, ktorej filmová snímka Zem nomádov bola v noci na pondelok ocenená Oscarom v kategóriách najlepší film a najlepšia réžia, zareagovalo čínske vedenie cenzúrnymi zásahmi. Hlavné štátne médiá vrátane tlačovej agentúry Sinchua či stanice CCTV totiž o tom, že získala ocenenie Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) vôbec neinformovali, píše agentúra DPA.

Čiastočne vymazané boli i príspevky na sociálnych sieťach týkajúce sa ocenení tejto režisérky, ktorá má americké občianstvo a je medzinárodne známa ako Chloé Zhao.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí odmietol jej úspech na udeľovaní Oscarov komentovať slovami, že "nejde o diplomatickú záležitosť".

V poradí 93. ročník odovzdávania filmových cien Oscar sa konal v americkom meste Los Angeles v noci na pondelok. Najúspešnejšia snímka, Zem nomádov, ktorá bola nominovaná v šiestich kategóriách, je elegickým road movie o starnúcej, marginalizovanej generácii Američanov brázdiacich západ Spojených štátov v dodávkach.

Film triumfoval v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia a najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Frances McDormandová). Chloé Čao, ktorá má síce americké občianstvo, ale narodila sa a vyrastala v Číne, sa stala iba druhou ženou, ktorá získala Oscara za réžiu.

Začiatkom marca čínske noviny Global Times ešte Čao chválili ako pýchu Číny, keď Zem nomádov bodovala na 78. ročníku odovzdávania Zlatých glóbusov. Prístup Pekingu sa ale zmenil po tom, čo sa v Číne na internete rozšíril starší rozhovor s režisérkou, v ktorom svoju krajinu kritizovala ako „miesto lží". V posledných dňoch boli z čínskeho internetu vymazané reklamné materiály a odkazy na Zem nomádov a informácie o filme tiež zmizli z čínskych webstránok na predaj lístkov.