Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Česko po vyhostení diplomatov podporila Británia a USA

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Česká polícia výbuchy vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia.

Praha 18. apríla (TASR) - Český prezident Miloš Zeman sa k vyhosteniu ruských diplomatov a novým poznatkom k výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice vyjadrí na budúcu nedeľu. Uviedol to v nedeľu pre český Deník N Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb, oznámili v sobotu večer na mimoriadnej tlačovej konferencii český premiér Andrej Babiš a vicepremiér a dočasný minister zahraničných vecí Jan Hamáček. Na opustenie ČR dostali diplomati 48 hodín. Dôvodom vyhostenia je podozrenie z ich zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice v Zlínskom kraji z októbra a decembra 2014.

Česká polícia po vystúpení Hamáčka a Babiša oznámila, že v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov. Ide o tých istých mužov, ktorých Británia obvinila z pokusu o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok. Sú nimi Anatolij Čepiga (známy aj pod menom Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (známy aj ako Alexandr Petrov).

Britská vláda vyjadrila v nedeľu ČR podporu. "Sme odhodlaní postaviť osoby zodpovedné za útok v Salisbury pred súd a chválime kroky českých úradov, ktoré robia to isté," uviedol britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Británia sa k správe o vyhostení vyjadrila až v nedeľu, a to s ohľadom na sobotňajšiu poslednú rozlúčku s princom Philipom. Ešte v sobotu večer pritom rozhodnutie ČR vyhostiť ruských diplomatov podporilo tiež USA, prostredníctvom vyjadrenia americkej ambasády v Prahe, i Lotyšsko.

"USA stojí pri svojom stálom spojencovi, Českej republike. Oceňujeme jej významné rozhodnutie priviesť Rusko k zodpovednosti za jeho nebezpečné konanie na českom území," uviedla v sobotu večer na Twitteri zástupkyňa amerického veľvyslanca v ČR Jennifer Bachusová.

Podporu Česku vyslovil aj lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs. "Lotyšsko vyjadruje solidaritu s našimi českými spojencami v súvislosti s rozhodnutím vyhostiť 18 ruských špiónov vydávajúcich sa za diplomatov," napísal na Twitteri. Dodal, že "podvratná činnosť ruských agentov, ktorá spôsobila výbuch muničného skladu a smrť nevinných ľudí je poľutovaniahodná, páchatelia musia byť potrestaní".

Podľa dočasného ministra zahraničných vecí, ministra vnútra a tiež vicepremiéra Hamáčka Česko priebežne o celej záležitosti informuje svojich partnerov z EÚ a NATO a žiada o ich podporu. "Inštruoval som naše veľvyslanca pri EÚ a NATO, aby informovali našich spojencov o kauze Vrbětice. V pondelok o tom budem hovoriť aj na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ," uviedol Hamáček v nedeľu ráno.

Hamáček pritom až do piatku plánoval tento v pondelok odcestovať do Moskvy, kde chcel rokovať o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V. V piatok bola jeho cesta zrušená. Český týždenník Respekt i server Aktuálně.cz s odvolaním sa na dobre informované nemenované zdroje uviedli, že Hamáček mal informácie o ruskom zapojení do výbuchov už v priebehu týždňa, pretože zazneli na zasadnutí Výboru pre spravodajskú činnosť.

Podľa informácií portálu Novinky.cz mal útok vo Vrběticiach predchádzať vývozu tam skladovaných zbraní na Ukrajinu. Aj týždenník Respekt informoval, že vo Vrběticiach boli uskladnené zbrane smerujúce na Ukrajinu.

Prvý muničný sklad vo Vrběticiach explodoval 16. októbra 2014 a druhý 3. decembra toho istého roku. Pri prvom výbuchu zomreli dvaja ľudia. Oba sklady si prenajímala ostravská firma Imex Group. Náklady na sanáciu objektu dosiahli stovky miliónov korún. Česká polícia výbuchy vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia.

Výbuchy muničných skladov v českých Vrběticiach

K prvému výbuchu muničného skladu číslo 16, v ktorom sa nachádzalo 58 ton vojenského materiálu, vrátane munície a zbraní, došlo 16. októbra 2014. Vzápätí nasledovalo 355 neriadených explózií. Výbuch porozbíjal v širokom okolí okná a povyrážal dvere, pričom ľudia mohli pozorovať obrovský biely oblak.

Tesne pred explóziou sa v areáli nachádzalo päť ľudí, trom sa podarilo ujsť – dvoch stála explózia život. Ich telesné pozostatky sa našli 21. novembra 2014.

Začiatkom decembra 2014 vybuchol v areáli ďalší sklad, tentoraz sklad číslo 12, v ktorom sa nachádzalo 98 ton vojenského materiálu. Aj po druhej explózii, ku ktorej došlo 3. decembra, sa až do polovice decembra ozývali z areálu slabé, neriadené explózie. Pyrotechnici sa preto mohli vrátiť do Vrbětic až 22. decembra 2014.

Bývalý vojenský sklad si prenajímala ostravská firma Imex Group, ktorá mala v skladoch uložený muničný materiál a zbrane.

Explózie zasiahli viac ako 1300 hektárov pôdy, z toho približne 340 priamo v areáli. V dôsledku výbuchov museli byť niekoľkokrát evakuovaní obyvatelia Vrbětic i okolitých dedín Vlachovice, Lipovej a Haluzice.

Začiatkom roku 2015 sa začalo sťahovanie munície a výbušnín, ktoré prebiehalo počas celého roka. Posledný kamión, z celkových vyše päťsto, odišiel z Vrbětic koncom decembra 2015. Následne sa v januári 2016 začalo čistenie od nevybuchnutej munície. Tá munícia, ktorá sa nedala zlikvidovať na mieste sa odvážala na zneškodnenie do vojenského priestoru Libava. Päť rokov po výbuchu - v októbri 2019 - našli pyrotechnici viac ako šesť tisíc kusov munície.

Vzhľadom na rozsah výbuchov, množstvo munície a jej rozmetanie v teréne nemal zásah obdobu v histórii českej polície a zložiek Integrovaného záchranného systému - bol ojedinelý nielen v Českej republike, ale aj v Európe.

Záchranné práce boli ukončené po šiestich rokoch - v októbri 2020. Výbuchy vo Vrběticiach vyšetruje polícia ako trestný čin všeobecného ohrozenia a na prípade pracuje špeciálny tím. Dosiaľ žiadne obvinenia nepadli.

V sobotu 17. apríla 2021 však český premiér Andrej Babiš na mimoriadnej tlačovej konferencii v Prahe oznámil, že podľa zistenia českých bezpečnostných zložiek existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení príslušníci ruskej vojenskej rozviedky. Minister zahraničných vecí Jan Hamáček to označil za teroristický čin a v reakcii naň oznámil, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.