Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

ČR študuje názor advokátky súdu EÚ na odmietnutie kvót pre migrantov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Premiér Babiš uviedol, že stanovisko advokátky Sharpstonovej je ešte nové, nie je právne záväzné a Česká republika ho analyzuje.

Praha/Luxemburg 31. októbra (TASR) - Český premiér Andrej Babiš vo štvrtok oznámil, že jeho vláda študuje právnu radu generálnej advokátky Súdneho dvora Európskej únie (ECJ) Eleanor Sharpstonovej, podľa ktorej Česko, Poľsko a Maďarsko porušili právo EÚ, keď sa odmietli zapojiť do únijného systému prerozdeľovania migrantov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Premiér Babiš uviedol, že stanovisko advokátky Sharpstonovej je ešte nové, nie je právne záväzné a Česká republika ho analyzuje.

Hoci takéto odporúčania nie sú právne záväzné, Súdny dvor EÚ sa nimi zvyčajne pri rozhodovaní riadi.

Babiš vyhlásil: "Musíme počkať, kým súd vydá rozhodnutie, ktoré je už záväzné." V minulosti označoval systém kvót pre žiadateľov o azyl za "neprijateľný a rozvratný".

Podľa štvrtkového stanoviska advokátky Sharpstonovej by mal najvyšší súd EÚ vydať rozhodnutie, že tri spomínané krajiny si "nesplnili povinnosti vyplývajúce z práva EÚ".

Česká republika, Maďarsko a Poľsko nevzali za dva roky, keď systém platil, takmer žiadneho žiadateľa o azyl, napísala agentúra AP.

Podľa právneho stanoviska Sharpstonovej si trojica štátov nesplnila povinnosti vyplývajúce zo zmlúv Európskej únie, keď sa odmietli zapojiť do systému prerozdeľovania utečencov, informovali český server Novinky.cz a agentúra DPA.

Štáty žalované Európskou komisiou (EK) podľa advokátky nemôžu zdôvodňovať odmietanie solidárneho preberania migrantov obavami o svoju vnútornú bezpečnosť, lebo systém umožňoval odmietnuť tých utečencov, ktorí by boli vyhodnotení ako bezpečnostné riziko.

Ignorovanie povinnosti prevziať žiadateľov o azyl, pretože je to "nevítané alebo nepopulárne", je "nebezpečný prvý krok" k zrúteniu usporiadanej a štruktúrovanej spoločnosti, ktorá sa riadi právnym poriadkom, argumentovala generálna advokátka Sharpstonová.

Európska komisia zažalovala trojicu krajín vlani 4. januára. O podaní žaloby vtedy informoval hovorca súdu Balázs Lehóczki. Napísal: "Európska komisia podala žaloby na Súdny dvor EÚ proti Českej republike, Poľsku a Maďarsku pre porušenie predpisov práva EÚ o relokácii žiadateľov o azyl."

Podľa znenia žaloby Európskej komisie tieto tri krajiny nesplnili svoje povinnosti vyplývajúce z rozhodnutia Rady EÚ o relokačnom programe zo septembra 2015 - išlo o program prerozdeľovania žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka, teda o povinné kvóty pre prerozdeľovanie týchto žiadateľov.

Zástupcovia EK však tvrdia, že verdikt súdu nebude mať praktický význam, lebo nemôže zaistiť nápravu. Program prerozdeľovania sa skončil po dvoch rokoch predvlani. Prerozdelených bolo okolo 29.000 osôb z pôvodne plánovaných 160.000, svoje kvóty splnilo päť štátov EÚ.

Slovensko a Maďarsko rozhodnutie o prerozdeľovaní napadali na únijnom súde, ale neuspeli. Súdny dvor zamietol ich žalobu 6. septembra 2017, pripomenuli Novinky.cz.