Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Vakcína CureVac má po poslednej fáze testovania 48-percentnú účinnosť

Ilustračné foto. Foto: TASR/DPA

Očkovacia látka od firmy CureVac má tak omnoho nižšiu účinnosť ako preparáty od konkurenčných firiem Pfizer/BioNTech a Moderna, ktoré sú rovnako založené na technológii mRNA.

Frankfurt nad Mohanom 1. júla (TASR) – Nemecká farmaceutická spoločnosť CureVac v stredu oznámila, že v poslednej fáze testovania jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 dosiahla len 48-percentnú účinnosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Po zverejnení neuspokojivých výsledkov priebežnej analýzy v polovici júna sa podľa AFP takýto záver očakával. Spoločnosť vtedy informovala, že jej vakcína má 47-percentnú účinnosť.

Podľa firmy CureVac je celková účinnosť jej vakcíny čiastočne výsledkom bezprecedentného množstva 15 variantov koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré kolovali medzi dobrovoľníkmi, ako aj rôznych reakcií účastníkov klinických testov naprieč vekovými skupinami po jej podaní.

Farmaceutická spoločnosť CureVac uviedla, že jej očkovacia látka s označením CVnCoV bola o niečo menej účinná u starších vekových skupín ako u ľudí vo veku od 18 do 60 rokov, kde dosahovala zhruba 53-percentnú účinnosť. Ľuďom v tejto vekovej kategórii tiež poskytovala stopercentnú ochranu pred úmrtím a hospitalizáciami.

„V tejto záverečnej analýze CVnCoV demonštruje svoj silný prínos pre verejné zdravie v prípade ľudí od 18 do 60 rokov, čo bude podľa nás zásadným prínosom v snahe vysporiadať sa s touto pandémiou a novými variantmi koronavírusu," uviedol šéf firmy CureVac Franz-Werner Haas.

Vakcína bola otestovaná na približne 40.000 dobrovoľníkoch z desiatich krajín Európy a Latinskej Ameriky. Z nich sa koronavírusom nakazilo 228 ľudí.

Očkovacia látka od firmy CureVac má tak omnoho nižšiu účinnosť ako preparáty od konkurenčných firiem Pfizer/BioNTech a Moderna, ktoré sú rovnako založené na technológii mRNA. Vakcíny proti koronavírusu vyvinuté spoločnosťami Pfizer/BioNTech a americkou firmou Moderna boli schválené pred vyše polrokom po preukázaní približne 95-percentnej účinnosti, pripomína AFP.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.