Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Cyperskí Gréci odmietajú dohodu, ktorá by umožnila intervenciu Turecka

Prezidentský palác v Nikózii, Cyprus. Palác bol rezidenciou guvernéra počas britskej vlády na Cypre (1878-1690). Palác bol zničený v roku 1974 počas útoku na vtedajšieho prezidenta Makariosa. Prestavali ho za pomoci Grécka a prezident Cypru ho užíva od roku 1979, 26.8.2016 Foto: Teraz.sk/Monika Voleková

Cyperský prezident odmietol ako "prehnanú a neopodstatnenú" požiadavku, aby očakávaná dohoda o zjednotení ostrova dávala Turecku právo v prípade potreby opätovne vojensky zasiahnuť.

Nikózia 1. októbra (TASR) - Cyperský prezident Nikos Anastasiadis odmietol ako "prehnanú a neopodstatnenú" požiadavku, aby očakávaná dohoda o zjednotení ostrova dávala Turecku právo v prípade potreby opätovne vojensky zasiahnuť. V televíznom príhovore pri príležitosti 56. výročia nezávislosti vyjadril presvedčenie, že takéto bezpečnostné záruky nepotrebuje nijaký moderný štát v rámci EÚ.

Podľa Anastasiadisa, ktorého slová citovala v piatok agentúra AP, musí budúca dohoda medzi cyperskými Grékmi a Turkmi vylučovať akúkoľvek závislosť od "tretích krajín". Aj keď má pochopenie pre nedôverčivosť partnerov v rokovaniach, odmieta sa podriaďovať "neopodstatneným obavám" tureckého etnika na úkor tých gréckych, ktoré považuje za "reálne a legitímne".

Anastasiadis už dlhšie vedie zložité rokovania o zjednotení Cypru s Mustafom Akincim, prezidentom medzinárodne neuznávanej Severocyperskej tureckej republiky, ktorú uznáva iba Turecko. Obaja lídri vyhlásili, že výslednú dohodu chcú dosiahnuť do konca tohto roka.

Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974, ktorá bola reakciou na štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Medzinárodne uznávaná vláda Cyperskej republiky má pod kontrolou iba južnú polovicu ostrova, kde žijú prevažne cyperskí Gréci.