Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. apríl 2025Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Dalajláma sa dožíva 80 rokov

V roku 1935 sa narodil Dalajláma XIV. Foto: TASR/AP

Významný tibetský filozof sa medzi Tibeťanmi teší stále veľkej popularite a často podniká cesty do zahraničia. Slovensko navštívil 14. októbra 2000.


Čching-chaj/Bratislava 6. júla (TASR) - Najvyšší predstaviteľ lamaizmu, svetská a duchovná hlava Tibetu, 14. dalajláma, vlastným menom Tändzin Gjamccho sa dnes dožíva životného jubilea 80 rokov. V súčasnosti žije v exile v indickom meste Dharamsála, kde sídli aj tibetská exilová vláda.

Inštitút dalajlámu vychádza z budhistickej viery v prevteľovanie.

Tändzin Gjamccho sa narodil 6. júla 1935 v provincii Čching-chaj (dnes Čína) v roľníckej rodine. Mnísi ho našli ako dvojročného a o päť rokov ho vybrali ako reinkarnáciu 13. dalajlámu a začali vychovávať k tomu aby vládol. Pre Tibeťanov je dalajláma veľkým symbolom, polobohom, kráľom a pápežom dohromady.
Dalajláma
Foto: TASR

V roku 1939 ho priviezli do sídla dalajlámov - paláca Potala v tibetskom hlavnom meste Lhasa. Študoval v lamaistických školách pri kláštoroch v okolí mesta a vo februári 1940 sa stal 14. dalajlámom. Už ako dieťa sa venoval štúdiu teologických textov, ale zaujímal sa aj o svetský život, kinematografiu a autá.

V októbri 1950 začala Čína inváziu do Tibetu, pričom po deväťročnom neúspešnom povstaní 17. marca 1959 musel 14. dalajláma ujsť z Tibetu cez Himaláje do Indie, kde mu poskytli útočište. Exilovým sídlom 14. dalajlámu sa stala indická Dharamsála, kde žije doteraz. Z Tibetu emigroval spolu s asi 100.000 inými Tibeťanmi, politický azyl v Indii mu udelili 31. marca 1959. Tibet sa 1. septembra 1965 stal autonómnou oblasťou v rámci Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).

V roku 1959 začal 14. dalajláma kampaň za mierový návrat tibetskej nezávislosti, za čo mu v roku 1989 udelili Nobelovu cenu za mier. Presadzuje nenásilné prostriedky, založené na tolerancii a vzájomnom rešpekte v záujme zachovania historického a kultúrneho dedičstva tibetského ľudu.
Dalajláma
Foto: TASR/AP

Významný tibetský filozof sa medzi Tibeťanmi teší stále veľkej popularite a často podniká cesty do zahraničia. Slovensko navštívil 14. októbra 2000. Na návštevu ho vtedy pozvala At home gallery zo Šamorína. Nestretol sa so žiadnym ústavným činiteľom SR. Bratislavská Univerzita Komenského (UK) vtedy dalajlámovi udelila čestnú hodnosť Doctor honoris causa. Druhýkrát bol 14. dalajláma na Slovensku v dňoch 8. až 10. septembra 2009 na pozvanie Nadácie Jána Langoša.

Tibetskému exilovému parlamentu 14. dalajláma dňa 14. marca 2011 oficiálne predložil svoj návrh vzdať sa funkcie politického lídra tibetského hnutia. Požiadal tak o zmenu v parlamentnej ústave, ktorou by jeho politické právomoci získal predseda exilovej vlády.

Tibeťania v rôznych častiach sveta si 20. marca 2011 volili nového lídra exilovej vlády. Lobsanga Sangaja, právnika a absolventa americkej Harvardskej univerzity, si Tibeťania zvolili za nového premiéra svojej exilovej vlády, získal 55 percent hlasov.

Dodatky k ústave tibetskej exilovej vlády podpísal 14. dalajláma 29. mája 2011, čím sa vzdal svojej funkcie politického lídra. Nový predseda vlády prebral mnohé, zväčša ceremoniálne právomoci dalajlámu. Tibetskú exilovú vládu neuznáva žiadna krajina sveta.

Prezident: Chceme umožniť Ukrajine vlakové spojenie s prístavmi

Prezident informoval aj o plánovanej veľkej investícii do nového prístavu na Dunaji, ktorá by mala zvýšiť intermodalitu dopravy spojením riečnej, železničnej a cestnej siete.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža Saint-Germain zvíťazili v utorňajšom prvom semifinálovom dueli Ligy majstrov na pôde Arsenalu Londýn 1:0.

- Hokejisti HC Košice získali desiaty titul v najvyššej slovenskej súťaži. „Oceliari“ v rozhodujúcom siedmom zápase finále play off Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade nad HK Nitra 5:4 po predĺžení a v celej sérii triumfovali 4:3 na zápasy.

- Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyhlásil, že návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na prímerie pri príležitosti Dňa víťazstva 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Kyjevom bez predbežných podmienok.

- Ústavný súd (ÚS) SR v pondelok (28. 4.) odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR o dovolaní. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

- Troch mŕtvych si v utorok vyžiadala streľba v centre švédskeho mesta Uppsala, oznámila tamojšia polícia. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke. TASR o tom informuje podľa správy stanice CNN, ktorá sa odvolala na miestne médiá.

- Z pohľadu prokurátora je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. Najvyšší súd (NS) SR nepodľahol tlaku a postupoval nestranne. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na utorkové rozhodnutie súdu vziať obvineného do väzby.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Zelenskyj to uviedol vo videopríhovore k účastníkom summitu hláv štátov Trojmoria.

- Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

- Prezident SR Peter Pellegrini na tlačovej konferencii po plenárnom rokovaní samitu Trojmoria informoval o realizácii železničného prepojenia Terst - Bratislava v spolupráci s Talianskom, ktoré by malo pokračovať do Čiernej nad Tisou.

- V Banskej Bystrici sa vo veľkom objavujú nové pokusy podvodníkov vylákať peniaze od seniorov. Konštatuje to banskobystrická polícia a na starších ľudí apeluje, aby si dávali pozor a nedali sa nachytať.

- Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa ukončila spoluprácu so všetkými autormi vládnej štúdie, ktorá úradom slúži pri príprave na dôsledky zmeny klímy.

- Poslednú etapu tohtoročných pretekov Giro d'Italia venujú pápežovi Františkovi, ktorý zomrel 21. apríla. Záver prestížneho podujatia je na programe v nedeľu 1. júna.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) v utorok prijal na pôde parlamentu mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarska v Slovenskej republike Csabu Balogha.

- Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR riešilo s predstaviteľmi Slovenskej bankovej asociácie (SBA) na pracovnom stretnutí konkrétne opatrenia na podporu farmárov, ktorých zasiahlo ochorenie slintačky a krívačky (SLAK).

- Najvyšší súd (NS) SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby. Utorkové rozhodnutie je právoplatné.

- Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa v pondelok (28. 4.) dohodla na dočasných rámcových zmluvách so zdravotnými poisťovňami.

- Poľský prezident Andrzej Duda pred začiatkom neverejnej časti plenárneho zasadnutia Trojmoria v utorok vo Varšave uviedol, že preňho má toto podujatie špeciálny charakter, keďže ide o jeho poslednú účasť na summite iniciatívy v pozícii hlavy štátu.

- Poslanci maďarského parlamentu v utorok schválili balík návrhov, ktoré sprísňujú zákaz výroby, užívania, distribúcie a propagácie drog.

- Trnavskí policajti v utorok v ranných hodinách zasahovali pri dopravnej nehode na diaľnici D1. V smere od Trnavy na Bratislavu, v blízkosti čerpacej stanice pri obci Zeleneč, tu došlo k zrážke šiestich vozidiel.

- V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.