Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Zahraničie

De Croo pozval apoštolského nuncia na diskusiu o pápežových výrokoch

Pápež František sa zúčastňuje na modlitbe vigílie v Bazilike sv. Petra pred začiatkom druhého zasadnutia 16. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody vo Vatikáne v utorok 1. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Pápež František počas minulotýždňovej návštevy v Belgicku tamojšie interrupčné zákony označil za "zločinné".

Brusel 4. októbra (TASR) - Belgický premiér Alexander De Croo si predvolal veľvyslanca Vatikánu, aby mu tlmočil nespokojnosť belgickej vlády s výrokmi pápeža Františka počas jeho minulotýždňovej návštevy v Belgicku, keď tamojšie interrupčné zákony označil za "zločinné".

Ako vo štvrtok informovala agentúra AFP, De Croo vo svojom prejave v parlamente označil tieto pápežove výroky za "neprijateľné" a dodal, že pozval apoštolského nuncia "na diskusiu" o tejto otázke.

"Moje posolstvo apoštolskému nunciovi bude veľmi jasné: to, čo sa tam stalo, je neprijateľné," povedal De Croo. Dodal, že Belgicko nepotrebuje lekcie o tom, ako majú jeho zákonodarcovia schvaľovať zákony. "Časy, keď u nás zákony diktovala cirkev, sú už našťastie dávno za nami," zdôraznil belgický premiér.

Počas svojho pobytu v Belgicku pápež vzdal hold zosnulému belgickému kráľovi Baudouinovi, ktorý sa verejne postavil proti potratom - v roku 1990 odmietol podpísať zákon o zrušení trestov za umelé prerušenie tehotenstva, pričom sa odvolal na svoje osobné presvedčenie. Táto legislatíva bola v Belgicku následne schválená po tom, čo Baudouin dočasne abdikoval, aby ju nemusel podpísať.

Práve pri návšteve hrobky tohto panovníka pápež označil daný interrupčný zákon za zločinný. O lekároch, ktorí "sa prepožičiavajú" na vykonanie interrupčného zákroku, hovoril neskôr pápež ako o nájomných vrahoch.

Pápež použil podobný ostrý slovník aj v minulosti, jeho posledné komentáre však vyvolali v Belgicku pobúrenie, pretože prišli v citlivom čase. Plány na predĺženie lehoty na vykonanie interrupcie na 18 týždňov tehotenstva boli totiž v Belgicku pozastavené, pretože strany rokujúce o zostavení vlády po júnových voľbách nie sú v tejto otázke zajedno.