Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Delegácia ECOWAS sa údajne v Nigeri nestretla s vodcom pučistov

Stúpenci nigerskej vládnucej chunty sa zhromažďujú počas protestu na vytrvanie v boji za slobodu krajiny a vytlačenie zahraničného vplyvu v Niamey 3. augusta 2023. Foto: TASR/AP

Niger zohráva kľúčovú úlohu v stratégii Západu pre boj s džihádistami, ktorí útokmi sužujú africký regióne Sahel od roku 2012.

Niamey 4. augusta (TASR) - Delegácia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) údajne odišla z Nigeru bez toho, aby sa stretla s vodcom prevratu Abdourahmanom Tchianim. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

Delegácia predstaviteľov západoafrických krajín dorazila do Nigeru vo štvrtok. Podľa jej nemenovaného člena v krajine nestrávila noc tak, ako bolo plánované a nestretla sa ani s Tchianim ani so zadržiavaným prezidentom Mohamedom Bazoumom.

Podľa novín nigerskej vlády Le Sahel sa však delegácia stretla na letisku s predstaviteľmi junty, aby diskutovali o návrhoch na vyriešenie krízy v Nigeri.

Junta v piatok oznámila, že ruší vojenské dohody s Francúzskom. Odvolala sa pritom na "nedbanlivý postoj a reakciu" ku situácii v krajine. Paríž však odmietol zrušenie dohôd s tým, že o tom môže rozhodnúť len "legitímna" vláda.

Niger zohráva kľúčovú úlohu v stratégii Západu pre boj s džihádistami, ktorí útokmi sužujú africký regióne Sahel od roku 2012. Francúzsko má preto v Nigeri približne 1500 vojakov a Spojené štáty asi 1000.

ECOWAS na Niger uvalilo ekonomické aj obchodné sankcie. V nedeľu dalo junte týždňovú lehotu, aby vrátila moc demokraticky zvolenému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi, inak riskuje vojenskú intervenciu. Šéfovia armád západoafrických krajín sa tiež v súčasnosti stretávajú v nigérijskej metropole Abuja, aby rokovali o možnej intervencii.

V Saheli v posledných rokoch narástol vplyv Ruska, ktoré varovalo, že vojenská intervencia krízu nevyrieši. Burkina Faso a Mali, kde po prevratoch tiež vládnu vojenské junty, varovali, že vojenská intervencia v Nigeri by sa rovnala "vyhláseniu vojny".

Bazouma zvrhla junta počas minulotýždňového prevratu. Prezident vo štvrtok varoval, že ak puč uspeje, bude to mať devastačné následky pre Niger, africký región i celý svet. V prvom rozsiahlom vyhlásení od zadržania, zverejnenom v denníku The Washington Post, vyzval USA a medzinárodnú komunitu, aby pomohli v Nigeri nastoliť ústavný poriadok.