Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Demonštrantov v Mjanmarsku rozháňali slzotvorným plynom

Na snímke demonštranti protestujúci proti vojenskému prevratu v krajine utekajú pred slzným plynom polície polície a vojakov v Mandalay v Mjanmarsku v stredu 3. marca 2021, archívne foto. Foto: TASR/AP

V Mandalaji, druhom najväčšom meste krajiny po Rangúne, zahynul jeden muž, ktorého podľa svedkov postrelili do krku.

Rangún 5. marca (TASR) - Mjanmarské bezpečnostné sily rozohnali v piatok slzotvorným plynom a gumovými projektilmi demonštrácie vo viacerých mestách krajiny vrátane Rangúnu a Mandalaja. Informovala o tom agentúra DPA.

Policajtov nedokázali zastaviť ani barikády, ktoré demonštranti stavali na uliciach miest. V Mandalaji, druhom najväčšom meste krajiny po Rangúne, zahynul jeden muž, ktorého podľa svedkov postrelili do krku.

Protesty v Mjanmarsku prebiehajú od vojenského prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane de facto premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.
Protivládne demonštrantky pochodujú s portrétmi mjanmarskej líderky Aun Schan Su Ťij počas protestu proti vojenskej okupácii, v mjanmarskom meste Mandalay 5. marca 2021.
Foto: TASR/AP

Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav. Puč zdôvodnila údajnými podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila strana Su Ťij.

V stredu mjanmarské bezpečnostné sily strieľali do účastníkov protestov. Vyslankyňa OSN v Mjanmarsku označila tento deň za "najkrvavejší deň" od minulomesačného vojenského prevratu v tejto ázijskej krajine, pretože bolo zabitých až 38 ľudí.

Celkovo už počas protestov v Mjanmarsku prišlo o život 54 osôb a uväznených je viac ako 1700 osôb, uvádza OSN.

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová vyzvala vo štvrtok tamojšiu armádu, aby prestala s "brutálnymi zásahmi" voči demonštrantom.