Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. december 2024Meniny má Bohdan
< sekcia Zahraničie

Desať krajín EÚ navrhuje nové sankcie pre Rusko, týkajú sa aj plynu

Ilustračné foto. FOTO TASR – Roman Hanc Foto: TASR - Roman Hanc

Ide o reakciu na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajine, ktorá sa začala vo februári 2022.

Varšava 20. decembra (TASR) - Desať členských krajín Európskej únie vrátane Česka a Poľska navrhlo nový balík sankcií proti Rusku. Žiadajú v ňom aj zákaz dovozu ruského zemného plynu a skvapalneného zemného plynu. Vyplýva to z dokumentu, ktorý získala agentúra PAP, informuje TASR.

Ide o reakciu na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajine, ktorá sa začala vo februári 2022. V tejto súvislosti vyzvali štáty Európsku komisiu (EK), aby zohľadnila ich návrh a vypracovala podobné opatrenia aj proti Bielorusku – spojencovi Moskvy. Balík sankcií navrhujú Poľsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Švédsko.

Sankcie by mali zasiahnuť ruský energetický sektor a mali by sa týkať zákazu dovozu ruského zemného plynu a skvapalneného zemného plynu (LNG) do Únie. "Ak sa to ukáže ako nemožné, spotreba ruského zemného plynu a LNG by sa mala postupne znižovať v súlade s plánom, ktorý predpokladá stratégia REPowerEU," uviedla PAP a dodala, že na ruskú flotilu prepravujúcu LNG by mali byť uvalené sankcie vrátane zákazu vstupu do prístavov.

Vyzvali aj na prijatie opatrení, ktoré by EÚ postupne robili menej závislou od ruskej jadrovej energie, s osobitným dôrazom na urán a obchodné dohody s ruským jadrovým priemyslom.

Desať signatárov dokumentu vyzvalo na ďalšie obchodné sankcie vrátane rozšíreného zákazu dovozu technológií z Ruska a ich vývozu do Ruska, ktoré by ich mohlo využiť na vojenské účely.

Podľa dokumentu by EK mala tiež trestať spoločnosti, inštitúcie a tretie krajiny, ktoré obchádzajú sankcie 27-členného bloku proti Moskve.

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ len v pondelok v Bruseli prijali v poradí 15. balík ekonomických a individuálnych reštriktívnych opatrení s cieľom ďalej obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu proti Ukrajine. SR počas rokovaní presadila predĺženie výnimky na vývoz ruských ropných produktov do Českej republiky z rafinérie Slovnaft o ďalších šesť mesiacov.