Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Desaťtisíce lekárov v Anglicku začali päťdňový štrajk za vyššie platy

Na snímke profesijne mladší lekári, známi pod označením junior doctors, ktorí začali celonárodný päťdňový štrajk za vyššie platy v anglickom meste Leeds vo štvrtok 13. júla 2023. V rámci predchádzajúceho júnového štrajku títo lekári zastavili prácu na 72 hodín. Foto: TASR/AP

Ide o protestnú akciu približne 75.000 tzv. profesijne mladších lekárov, ktorí sú na začiatku svojej kariéry. Mnohí z nich žiadajú zvýšenie platov o 35 percent.

Londýn 13. júla (TASR) - Desaťtisíce lekárov v Anglicku začali vo štvrtok päťdňový štrajk s cieľom dosiahnuť zlepšenie platových podmienok. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Ide o protestnú akciu približne 75.000 tzv. profesijne mladších lekárov, ktorí sú na začiatku svojej kariéry. Štrajk začali o 7.00 h miestneho času (8.00 h SELČ). Mnohí z nich žiadajú zvýšenie platov o 35 percent.

Britská lekárska asociácia (BMA), ktorá lekárov zastupuje, snahu o zvýšenie platov odôvodňuje cieľom dostať ich s prihliadnutím na úroveň inflácie na úroveň z roku 2008. Pracovné zaťaženie týchto lekárov sa zvyšuje, pretože čakacie listiny pacientov sú po pandémii koronavírusu čoraz dlhšie, píše AP.

"Dnešok predstavuje začiatok najdlhšieho samostatného štrajku lekárov v histórii NHS (Národná zdravotná služba), no nie je to rekord, ktorý by mal byť zapísaný do dejín," uviedli vedúci predstavitelia BMA Robert Laurenson a Vivek Trivedi. Vládu vyzvali, aby sa vzdala podľa ich slov nezmyselnej podmienky nerokovať počas štrajkov.

"Tento päťdňový protest profesijne mladších lekárov bude mať vplyv na tisíce pacientov, ohrozí bezpečnosť pacientov a prekazí úsilie zredukovať čakacie zoznamy NHS," uviedol britský minister zdravotníctva Steve Barclay. Požiadavka na 35-percenté zvýšenie platov je podľa neho prehnaná a hrozí v spojitosti s ňou zvýšenie inflácie.

Británia rovnako ako ďalšie krajiny zápasí s vysokou mierou inflácie. Dôvodmi sú prerušenia zásobovacích reťazcov počas pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu, ktoré viedli k prudkému nárastu cien energií a potravín.