Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 29. jún 2024Meniny má Peter a Pavol
< sekcia Zahraničie

Deti, ktoré prežili streľbu, sa budú učiť v náhradnej škole

Učiteľka evakuuje deti zo základnej školy v Newtone. Foto: TASR/AP
Barack Obama Foto: TASR/AP Photo

Zatiaľ sa nerozhodlo, či v Sandy Hook Elementary School v Newtowne sa bude ešte niekedy vyučovať.

Newtown 17. decembra (TASR) - Masový vrah Adam Lanza si na svoje piatkové vyčíňanie v základnej škole v Newtowne v štáte Connecticut, kde zabil 26 ľudí a potom spáchal samovraždu, zobral stovky nábojov. Uviedol to v nedeľu na tlačovej konferencii hovorca miestnej polície Paul Vance.

Lanza podľa neho zabil väčšinu obetí poloautomatickou puškou Bushmaster AR-15, ale zastrelil sa ručnou strelnou zbraňou. Do školy si priniesol dve ručné zbrane - desaťmilimetrový Glock a desaťmilimetrový Sig Sauer. Ďalšiu zbraň, brokovnicu, nechal v zaparkovanom aute, povedal Vance. Zaobstaral si niekoľko zásobníkov obsahujúcich po 30 nábojov, doplnil.

Miestne úrady cez víkend rozhodli, že deti, ktoré prežili streľbu, sa nevrátia na miesto masakry a budú chodiť do neďalekej školy. Je ich 436 a mali by sa učiť v nepoužívanej škole v asi 11 kilometrov vzdialenom meste Monroe. Kedy sa tak stane, ešte nie je známe.

Zatiaľ sa nerozhodlo, či v Sandy Hook Elementary School v Newtowne sa bude ešte niekedy vyučovať. Všetkých sedem štátnych škôl, ktoré navštevuje viac ako 5100 žiakov, rovnako ako súkromné školy v okrese však dnes zostanú zatvorené.

Obama na vigílii v Newtone: USA nerobia dosť pre ochranu detí

Spojené štáty nerobia dosť pre bezpečnosť svojich detí a tragédie, ako je najnovší masaker v Connecticute, musia prestať. Americký prezident Barack Obama to povedal v nedeľu večer vo svojom príhovore na vigílii za 27 obetí vyčíňania strelca na základnej škole v mestečku Newtown.

"Newtown, nie si sám. Celá naša krajina plakala s tebou," povedal na úvod Obama.

"Môžeme povedať, že robíme dosť pre ochranu našich detí? Úprimne povedané: nie," vyhlásil Obama a dodal, že teraz nastal čas konať.

Spojené štáty čelia podľa neho niekoľkým ťažkým otázkam. Bezpečnosť detí je niečo, "čo môžeme robiť len spoločne". Od politikov žiadal činy, hoci nespomenul tému zákonov týkajúcich sa držania zbraní. On sám bude pre to robiť všetko, čo je v jeho silách.

Obama varoval, že podobné udalosti sa nesmú akceptovať ako rutina. "Už to nemôžeme ďalej tolerovať. Tieto tragédie musia skončiť. A aby sa skončili, musí prísť zmena," povedal prezident USA.



Na záver príhovoru Obama prečítal krstné mená obetí streľby v Newtowne.

Vigília sa uskutočnila v miestnej škole. Zúčastnili sa na nej príbuzní obetí, učitelia zo základnej školy, policajti a záchranári, ale aj veľa detí, navštevujúcich prvý stupeň školy. Prítomní boli i zástupcovia rôznych náboženstiev, pričom zazneli okrem iného židovské a islamské žalospevy.

Obama sa pred vigíliou stretol s pozostalými obetí, policajtmi a záchranármi. Je to už štvrtýkrát, čo vo svojom prvom funkčnom období navštívil miesto vyčíňania masového vraha. V júli prišiel na predmestie Detroitu, kde na premiére nového Batmana zabil James Holmes 12 ľudí. V roku 2010 navštívil Tuscon, kde na verejnom zhromaždení útočník zabil šesť ľudí a vážne zranil kongresmanku Gabrielle Giffordsovú. Rok predtým bol v texaskom Fort Hoode, kde strelec v afekte zabil 13 vojakov.


Guvernér Newyorku a ďalší politici sú za prísnejšie zákony o zbraniach

Newyorský demokratický guvernér Andrew Cuomo, starosta New Yorku Michael Bloomberg a ďalší politici sa v nedeľu vyslovili za to, aby Kongres USA prijal v súvislosti s piatkovou streľbou na škole Newtowne prísnejšie zákony o zbraniach. Uviedol to blog The Lede na stránke denníka New York Times.

"Chápem politiku a chápem obavy, ale už je toho dosť," povedal Cuomo novinárom na Manhattane. "Čo teraz robíme, nedáva zmysel a my sme lepší. Dúfam, že ľudia využijú túto chvíľu, aby sa zastavili a premýšľali, a ja dúfam, že politici sa toho chopia," dodal.

Cuomo označil streľbu v Newtowne za "najhoršiu nočnú moru každého rodiča". Na otázku, či si myslí, že by tlak na väčšie obmedzenie zbraní priniesol zvrat, odpovedal: "Dúfam, že áno."

Súčasnú situáciu považuje za výsledok kultúry násilia a zlého duševného zdravia, ale je to aj otázka kontroly zbraní, ktorá sa čiastočne musí riešiť na federálnej úrovni. "Keby federálne zákony o zbraniach dávali zmysel, bola by iná situácia," konštatoval Cuomo.

Po tohtoročnej masakre v Aurore v štáte Colorado, ktorá si vyžiadala 12 obetí, niektorí demokratickí zákonodarcovia uviedli, že prísnejšie zbraňové zákony budú ich prioritou v ďalšej legislatívnej perióde, začínajúcej sa v januári.

Združenia na pomoc autistom vyzývajú nespájať túto poruchu so sklonmi k násiliu

Americké organizácie, ktoré sa venujú problematike autizmu, po medializovaných informáciách, že strelec z Newtownu trpel Aspergerovým syndrómom, čo je jedna z foriem autizmu, vyzvali novinárov, aby sa vyhýbali spájaniu jeho poruchy s prejavmi krutosti.

Americké médiá informovali, že Lanza údajne trpel Aspergerovým syndrómom, čo je jedna z foriem autizmu.

Organizácia Autism Speaks, ktorá sa zaoberá problémami spojenými s autizmom nielen v USA, ale aj na celom svete, zverejnila na svojej internetovej stránke vyhlásenie s výzvou nespájať autizmus so sklonmi k násiliu.

"Viaceré médiá priniesli informáciu, že vinník tejto tragédie mal možno diagnostikovanú poruchu autistického spektra a niektoré médiá mylne spájajú autizmus so sklonmi k agresivite. Veľmi vás prosíme: nespájajte psychické poruchy s tragédiami takéhoto druhu," píše sa v dokumente.

S podobným vyhlásením prišla aj organizácia ASAN, ktorá pripomenula, že Američania postihnutí autizmom či inou psychickou poruchou nie sú páchateľmi trestných činov častejšie ako ľudia bez narušenej psychiky.

Ľudia s diagnózou autizmus sú aj bez toho vystavení v podstate neustálej diskriminácii počas celého svojho života. Úlohou občianskej spoločnosti je pomôcť im postaviť sa stigmatizácii predsudkov a bojovať s nimi, pripomenula organizácia ASAN.

Spoločnosť Autism Society, ktorá sa okrem iného venuje aj problematike vzdelávania autistov a vedeckému bádaniu porúch autistického spektra, napísala, že neexistujú nijaké relevantné štúdie, ktoré by dokazovali spojitosť medzi násilím a autizmom. "Viac ako 1,5 milióna autistov žije v USA v súlade so zákonmi, bez páchania násilia, ako fantastické bytosti. Myslíme si, že by bolo nespravodlivé, keby mali trpieť kvôli činu jedného človeka". Spoločnosť vyzvala ľudí, aby sa sústredili radšej na pomoc rodinám, ktoré minulý piatok prišli o svojich najbližších.

Spolužiaci, susedia či známi o Adamovi Lanzovi hovoria ako o veľmi inteligentnom, šikovnom mladíkovi, ktorý sa však stránil ľudí, bol veľmi hanblivý.