Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Diplomati EÚ rokujú o Iráne, Venezuele, Líbyi a regióne Sahel

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Najväčšia pozornosť médií je zameraná na rokovania o Iráne.

Brusel 13. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ majú v pondelok v Bruseli bohatú agendu diskusií. Zamerajú sa na úsilie dodržiavať záväzky Iránu vyplývajúce z jadrovej dohody z roku 2015, prerokujú situáciu vo Venezuele a Líbyi a na programe je aj situácia v africkom regióne Sahel.

Predpoludňajšia časť zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci však patrí stretnutiu diplomatov EÚ s ich rezortnými partnermi z Východného partnerstva - Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny. Iniciatíva Východné partnerstvo oslavuje desať rokov svojho vzniku.

Najväčšia pozornosť médií je zameraná na rokovania o Iráne. Ide o prvé stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ po tom, ako Teherán minulý týždeň oznámil svoj zámer čiastočne odstúpiť od medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015, ktorú pomohli pripraviť aj diplomati EÚ.

Spojené štáty z tejto dohody jednostranne odstúpili pred rokom, čo im umožnilo opäť zaviesť ekonomické sankcie voči Iránu.

Irán ostatným signatárom dohody - Británii, Číne, Francúzsku, Nemecku a Rusku - poskytol v stredu dvojmesačnú lehotu na to, aby implementovali svoje sľuby chrániť bankový a ropný sektor proti americkým sankciám. V opačnom prípade Teherán hrozí, že sa vzdá svojich záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody.

Podľa tlačovej agentúry DPA európska časť signatárov dohody iránske "ultimátum" odmieta, ako však v pondelok ráno naznačila šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, Únia aj naďalej naplno podporuje jadrovú dohodu s Iránom a chce prispieť k tomu, aby súperiace strany - USA a Irán - zabránili ďalšej eskalácii napätia v tejto otázke.

"Budeme ju naďalej podporovať všetkými našimi prostriedkami a všetkou našou politickou vôľou," spresnila Mogheriniová pred novinármi na úvod zasadnutia s diplomatmi z európskych signatárskych krajín - Británie, Francúzska a Nemecka.

Rokovaniam o Iráne pridá význam aj nečakaná návšteva amerického ministra zahraničných vecí v Bruseli. Mike Pompeo potvrdil, že chce rokovať so svojimi európskymi partnermi o "naliehavých záležitostiach" vrátane Iránu.

Ďalšími dôležitými témami rokovaní budú situácia vo Venezuele, kde sa vyostrujú spory medzi vládou a opozíciou, ako aj dianie v Líbyi. Diplomati EÚ si vypočujú situačnú správu od osobitného vyslanca OSN pre Líbyu Ghassana Salamého, pričom snahou Bruselu je zabrániť ďalšiemu vystupňovaniu konfliktu v tejto krajine.

Ministri zahraničných preberú aj situáciu v regióne Sahel. Tieto rokovania budú pokračovať aj v utorok, už spolu s ministrami obrany EÚ a partnermi z krajín G5 Sahel - Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigeru.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)