Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Dombrovskis v EP vysvetľoval správu ekonomických záležitostí EÚ

Lotyšský kandidát na eurokomisára pre ekonomiku a produktivitu, implementáciu a zjednodušenie legislatívy EÚ a doterajší podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis reaguje počas vypočutia v Európskom parlamente (EP) v Bruseli vo štvrtok 7. novembra 2024. Foto: TASR/AP

Dombrovskis sa v úvodnom príhovore zaviazal zlepšiť sociálnu spravodlivosť a súdržnosť, ktoré sú jadrom európskeho ekonomického modelu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Brusel 8. novembra (TASR) - Lotyšský kandidát na eurokomisára a doterajší podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis vo štvrtok popoludní v Európskom parlamente (EP) v Bruseli čelil otázkam europoslancov na témy ekonomika a produktivita, implementácia a zjednodušenie legislatívy EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR.

Otázky mu kládli členovia výborov pre hospodárske a menové veci (ECON) a právne záležitosti (JURI) a pýtať sa mohli aj poslanci ďalších piatich pridružených výborov.

Dombrovskis sa v úvodnom príhovore zaviazal zlepšiť sociálnu spravodlivosť a súdržnosť, ktoré sú jadrom európskeho ekonomického modelu. Zdôraznil, že nové pravidlá správy ekonomických záležitostí sú vhodné na svoj účel, a dodal, že ako člen EK zabezpečí, aby boli presadzované "dôveryhodným a nestranným spôsobom".

Podľa jeho slov musí byť EÚ na medzinárodných ekonomických fórach jednotná vzhľadom na súčasný "roztrieštenejší svet" a euro by malo získať väčšou váhu na svetovej scéne.

Poslanci sa ho pýtali na plány na zabezpečenie úplného presadzovania a implementácie pravidiel správy ekonomických záležitostí aj s ohľadom na sociálne otázky a záujmy súdržnosti. Ďalší mali kritické poznámky k politike úspor a šetrenia a zazneli aj otázky o záväzkoch postupného rušenia dotácií na fosílne palivá, zlepšenia demokratickej zodpovednosti európskeho semestra (mechanizmu hospodárskej koordinácie EÚ), hodnotenia vplyvu digitálneho eura či osobitných programov podpory pre členské štáty z východnej Európy, ktoré sú najviac postihnuté ruskou inváziou na Ukrajinu.

Okrem iného poslanci vyjadrili aj obavy z možného nedostatku investícií pre nástroj na obnovu a odolnosť a pýtali sa na financovanie investícií EÚ prostredníctvom spoločného dlhu. Ich otázky sa týkali tiež spôsobov budovania obrannej únie a rizika prenášania dlhu EÚ na ďalšie generácie.

Dombrovskis odpovedal, že EÚ potrebuje "jednoduchšie pravidlá, ktoré sa ľahšie implementujú", a ubezpečil poslancov, že politické ciele EÚ nebudú ohrozené. Na zníženie byrokracie pre spoločnosti chce použiť aj digitálne technológie, ako je digitálna peňaženka a elektronická identita.

V snahe znížiť oznamovacie povinnosti pre spoločnosti aspoň o 25 percent (35 percent pre malé a stredné podniky) Dombrovskis naznačil, že všetky existujúce pravidlá budú podrobené záťažovým testom a ich vplyv na konkurencieschopnosť a malé podniky bude riadne posúdený.

Podávanie správ o udržateľnosti je podľa neho kľúčovým problémom, pričom odkázal, že EÚ sa musí vyhnúť tomu, aby veľké spoločnosti preniesli svoje povinnosti na malé a stredné podniky.

V závere spresnil, že o otázkach implementácie právnych noriem sa bude diskutovať v rámci nových dialógov o implementácii s dotknutými podnikmi a je ochotný spustiť právne konania vo veci porušenia práva, keď členské štáty neimplementujú dohodnuté pravidlá.

Rozhodnutia o výsledkoch vypočutí 26 dezignovaných eurokomisárov zbiera predsedníčka EP Roberta Metsolová. Keď bude mať všetky posudky, oznámi výsledky šéfke eurokomisie Ursule von der Leyenovej a oficiálne ich zverejní.