Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Dvaja belgickí ministri podali kvôli útokom demisiu, premiér neprijal

Belgický minister vnútra Jan Jambon Foto: TASR/AP

V Bruseli sa dnes konalo zasadnutie zúženého kolégia vlády.

Brusel 24. marca (TASR) - Dvaja členovia belgickej vlády - minister vnútra Jan Jambon a minister spravodlivosti Koen Geens - dnes ponúkli svoju demisiu. Premiér Charles Michel ju však neprijal.

Ako informoval na svojej stránke denník La Dernieure Heure, Jambon sa pre demisiu rozhodol po správach, že v jeho rezorte mohlo dôjsť k chybám pri vyšetrovaní prípadu súvisiaceho s terorizmom.

Rovnaká bola zrejme aj motivácia jeho kolegu Geensa. Premiér Michel však ich rezignáciu odmietol, pričom zdôraznil, že v súčasnej náročnej situácii je dôležité zomknúť sa.

V Bruseli sa dnes konalo zasadnutie zúženého kolégia vlády, ktoré bolo venované prípadu Ibrahima Bakraouiho. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan totiž v stredu informoval, že turecké úrady tohto belgického občana v lete roku 2015 vyhostili z Turecka do Holandska. Ankara vtedy varovala belgické úrady, že ide o nebezpečného militanta.

Ibrahim Bakraoui sa spolu s ďalším dosiaľ neidentifikovaným extrémistom odpálil v utorok na letisku Zaventem, jeho brat Khalid v stanici metra Maelbeek v centre Bruselu. Belgická polícia pátra ešte po dvoch podozrivých osobách na úteku.

Brusel sa len pomaly vracia k obvyklému životnému tempu

Tretí deň po tom, ako Brusel zažil teroristické útoky na letisku Zaventem a na stanici metra Maelbeek, sa belgická metropola pomaly vracia k obvyklému tempu.

Verejná doprava funguje podobne ako v stredu. Autobusy, trolejbusy a električky premávajú s výpadkami, ale viac-menej podľa harmonogramu. Premávka na jednotlivých linkách metra sa obnovuje postupne a pomalšie ako v pozemnej MHD. Podľa médií je zatiaľ otvorených len 17 zo 69 staníc metra a aj tie sa podvečer zatvárajú.

Železničná doprava funguje, ale dopravné spoločnosti cestujúcich upozorňujú, aby na železničné stanice prichádzali s predstihom, pretože obmedzili počet vchodov do budov a každý sa musí podrobiť osobnej prehliadke. Pred stanicami sa tak vytvárajú rady čakajúcich.

Vo väčšine škôl sa dnes vyučovalo, aj keď mnohí rodičia svoje deti radšej nechali doma, kým sa situácia v meste neupokojí.

Vedenie mesta výrazne posilnilo bezpečnostné opatrenia, ktoré sú najviac citeľné vo verejnej doprave, najmä v metre, kde policajti a vojaci pri vchodoch kontrolujú batožinu všetkých cestujúcich. Žiadajú ich tiež, aby si vyzliekli vrchný odev a každého podrobia kontrole pomocou detektoru kovov.

Policajti kontrolujú batožiny cestujúcich na hlavnej stanici v Brusel v stredu 23. marca 2016
Foto: TASR/AP
Posilnené je aj hliadkovanie na uliciach, najmä v centre mesta a štvrti, kde sídlia európske inštitúcie.

Atentáty na bruselskom letisku Zaventem a na stanici metra Maelbeek si vyžiadali 31 obetí a vyše 300 zranených. Vláda rozhodla, že pamiatku obetí si celé Belgicko uctí minútou ticha dnes o 14.30 h. Pietne zhromaždenia sa konali aj v stredu na poludnie.

Stovky ľudí stále prichádzajú do centra Bruselu, aby tam na námestí La Grand-Place či v priľahlých uliciach a námestiach položili kvety a zapálili sviečku na pamiatku obetí atentátov, ktoré sú najtragickejšími v dejinách krajiny. Medzi predmetmi, ktoré prinášajú, sú aj fľašky belgického piva, malé repliky sochy Manneken-Pis, či zástavky mnohých štátov sveta. Na mnohých miestach sú transparenty s nápisom "Ik Ben Brussel, je suis Bruxelles" (Som Brusel).

Pietne zhromaždenie sa uskutočnilo v stredu večer aj na kruhovom objazde vzdialenom niekoľko stoviek metrov od areálu letiska Zaventem. Zišli sa tam miestni obyvatelia, z ktorých mnohí na letisku pracujú a ich kolegovia boli pri utorkových útokoch zranení. Ľudia na pamiatku obetí i ako prejav solidarity so zranenými prinášali kvety i transparenty s nápismi "Zavent'aime" či "I still love my airport job" a zapaľovali sviečky.

Belgická opozícia žiada vytvorenie vyšetrovacej komisie

Belgická opozícia žiada vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá by prešetrila postup vládnych úradov v kauze Ibrahima Bakraouiho - jedného z páchateľov utorkových útokov v Bruseli. Informoval o tom dnes webový portál belgického denníka La Dernieure Heure.

Pracovníci krízového centra nemeckého ministerstva zahraničných vecí pracujú v Berlíne 22. marca 2016.
Foto: TASR/AP
Ukázalo sa totiž, že turecké úrady Bakraouiho vlani v lete vyhostili z Turecka do Holandska a varovali vtedy aj Belgicko, že ide o nebezpečného militanta.

Návrh opozičných strán na vznik parlamentnej vyšetrovacej komisie podporila zatiaľ len jedna zo štyroch strán vládnej koalície.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.