Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Dvojitý agent z IRA zrejme spôsobil viac úmrtí, než zachránil životov

Na archívnej snímke z novembra 1985 grafit na podporu Írskej republikánskej armády (IRA) sa nachádza v katolíckej časti Belfastu v Severnom Írsku. Foto: TASR/AP

Vyšetrovanie polície anglického grófstva Bedfordshire známe ako Operácia Kenova prešetrilo 101 vrážd a únosov spojených s jednotkou IRA.

Londýn 9. marca (TASR) - Bývalý dvojitý agent pracujúci v utajení pre britské tajné služby v Írskej republikánskej armáde (IRA) bol pravdepodobne zodpovedný za viac úmrtí než zachránených životov počas troch desaťročí trvajúceho konfliktu v Severnom Írsku. Vyplýva to zo správy nezávislého vyšetrovania trvajúceho sedem rokov, ktorá bola zverejnená v piatok, informuje TARS podľa správ agentúr AFP a AP.

Vyšetrovanie polície anglického grófstva Bedfordshire známe ako Operácia Kenova prešetrilo 101 vrážd a únosov spojených s jednotkou IRA, ktorú viedol dvojitý agent známy pod prezývkou Stakeknife. Išlo o vysokopostaveného člena IRA, ktorý počas konfliktu v Severnom Írsku predával informácie britským spravodajským službám.

Podľa bývalých agentov bol Stakeknife ústredným britským špiónom v rámci IRA. Príslušníci rozviedky britskej armády mu údajne dovolili vypočúvať, mučiť i zabíjať kolegov z IRA, aby zachoval svoje utajenie ako vedúci predstaviteľ vnútornej bezpečnosti tejto polovojenskej organizácie.

Tvrdilo sa, že agent svojimi činmi zachránil nespočetne veľa životov, no podľa bývalého šéfa bedfordshirskej polície Jona Boutchera, ktorý vyšetrovanie viedol, je to nepravdepodobné. "Myslím si, že to viedlo k väčšej strate životov než ich záchrane," uviedol Boutcher.

Vyšetrovatelia prišli k záveru, že počet zachránených životov zrejme dosahuje vysoké jednociferné alebo nízke dvojciferné číslo a ani zďaleka sa nepribližuje k stovkám. Tvrdenia o nepočetnom množstve zachránených životov sú tak podľa správy prehnané.

V správe sa ďalej uvádza, že v niektorých prípadoch prišlo k zločinom vrátane vrážd, ktorým bolo možné predísť. Tieto zločiny pritom zostali neprešetrené v rámci snáh o ochranu agentov. Podľa Boutchera prišlo bezpochyby i k situáciám, keď Stakeknife ignoroval príkazy a konal mimo svojich zadaných úloh, pričom robil veci, ktoré nemal aj napriek hroziacemu riziku.

Vyšetrovacia správa tiež označila za "nezmysly" tvrdenia, že Stakeknife sa v 80. rokoch minulého storočia v čase, keď vrcholil konflikt v Severnom Írsku, stretol s vtedajšou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou a ďalšími členmi vládneho kabinetu.

Britské médiá identifikovali v roku 2003 Stakeknifa ako belfatského veterána IRA Freddieho Scappaticciho, ktorý však tieto tvrdenia popieral až do svojej vlaňajšej smrti. Správa operácie Kenova nepotvrdila, či bol Scappaticci skutočne Stakeknifom, keďže identifikáciu agentov neumožňuje politika britskej vlády.

Konflikt medzi britskými unionistami a írskymi nacionalistami v Severnom Írsku vypukol koncom 60. rokov minulého storočia a vyžiadal si vyše 3500 obetí. Ukončiť ho pomohla Veľkopiatková dohoda, podpísaná 10. apríla 1998.