Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

E. Macron otvoril Parížske mierové fórum

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Šéf Elyzejského paláca vyhlásil, že stabilitu sveta ohrozuje nacionalizmus, rasizmus, antisemitizmus, ako aj ekonomické, environmentálne a migračné problémy.

Paríž 11. novembra (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu otvoril v Paríži mierovú konferenciu pri príležitosti osláv 100. výročia konca prvej svetovej vojny.

Šéf Elyzejského paláca vyhlásil, že stabilitu sveta ohrozuje nacionalizmus, rasizmus, antisemitizmus, ako aj ekonomické, environmentálne a migračné problémy. Macron dodal, že stretnutie 84 svetových lídrov na oslavách prímeria je historickým momentom, informovala tlačová agentúra AP.

V otváracej reči francúzsky prezident povedal: "Pre budúcnosť je dôležité, ako bude tento obraz interpretovaný - ako symbol trvalého mieru medzi národmi alebo ako scéna poslednej chvíle jednoty predtým, ako bude svet pohltený novým neporiadkom. Závisí to iba od nás samých." Parížske mierové fórum si kladie za cieľ podporiť konkrétne kroky smerom k mieru a malo by sa opakovať každý rok, dodal Macron.

Macron predpoludním viedol emocionálnu ceremóniu na počesť miliónov vojakov padlých v prvej svetovej vojne. Pod Víťazným oblúkom v Paríži sa zišli desiatky svetových lídrov vrátane prezidenta USA Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ďalších monarchov, premiérov, princov a hláv štátov, ktorí si uctili storočnicu utíchnutia zbraní na bojiskách Európy.

"Tí, ktorí bojovali v zákopoch prvej svetovej vojny, prešli nepredstaviteľným peklom," vyhlásil Macron počas svojho 20-minútového prejavu pod Víťazným oblúkom, pričom zdôraznil, že okrem desiatich miliónov vojakov si tento konflikt vyžiadal aj milióny ovdovených žien a osirotených detí, pripomína tlačová agentúra Reuters.

"Poučením z prvej svetovej vojny nemôže byť zatrpknutosť medzi ľuďmi, ale ani zabudnutie na minulosť. Je našou hlboko zakorenenou povinnosťou myslieť na budúcnosť a hovoriť o tom, čo je podstatné," vyhlásil Macron.

Lídri si pri hrobe Neznámeho vojaka vypočuli hudobný recitál, ktorý predviedol americko-čínsky violončelista Yo-Yo Ma, Mládežnícky orchester Európskej únie (EUYO) a beninská speváčka Angélique Kidjová. Deti rozličných národností prečítali úryvky z frontových denníkov nemeckých, britských a francúzskych vojakov.

Parížske oslavy sú stredobodom globálnych spomienkových podujatí na obete prvej svetovej vojny (1914-1918) a podpísanie prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti 11. novembra 1918 o 11.00 h SEČ.