Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

USA budú trestne stíhať Edwarda Snowdena

Stúpenci držia fotografiu s Edwardom Snowdenom, bývalým zamestnancom CIA, 13. júna 2013 v Hongkongu. Foto: TASR/AP

Medzi kolegami bol 29-ročný Snowden známy ako veľmi nadaný čudák - naozaj dobrý v práci s počítačom.

Hongkong/Washington 13. júna (TASR) - Americké orgány podnikajú všetky potrebné kroky k tomu, aby sa bývalý pracovník CIA Edward Snowden musel zodpovedať za únik prísne tajných dokumentov. Počas vypočúvania v kongresovom justičnom výbore to dnes vyhlásil riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Robert Mueller.

Snowden podľa neho ohrozil národnú bezpečnosť USA, keď odhalil utajené sledovacie programy veľkého rozsahu, ktorými americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) získavala údaje z telefonickej a internetovej komunikácie.

"Čo sa týka jednotlivca, ktorý sa k únikom prihlásil, ten je už predmetom prebiehajúceho trestného stíhania... Podnikáme všetky kroky nevyhnutné k tomu, aby sa musel za úniky zodpovedať," vyhlásil Mueller podľa agentúry Reuters.

Americké ministerstvo spravodlivosti začalo trestné stíhanie v prípade úniku informácií odhalených Snowdenom. Zatiaľ však nezverejnilo konkrétne obvinenia, ani neuviedlo, či už požiadalo Hongkong o vydanie podozrivého.

Snowden, bývalý technický poradca CIA a pracovník subdodávateľských firiem NSA, ešte pred odhalením svojej identity odcestoval pre obavy o vlastnú bezpečnosť z miesta svojho bydliska na Havaji do Hongkongu. Podľa vlastných slov tam mieni zostať a požiadať o azyl, aby mohol prostredníctvom hongkonských súdov bojovať proti svojmu vydaniu do Spojených štátov.

Mueller v kongresovom výbore obhajoval odhalený sledovací program NSA. Podľa jeho slov je to veľmi užitočný nástroj na identifikovanie osôb, ktoré chcú uškodiť obyvateľom USA. Zdôraznil, že program nesledoval "žiaden konkrétny obsah", ale len technické údaje, ako čas a dĺžka hovorov.

Po Snowdenovi z kauzy NSA pátrali ešte pred publikovaním informácií



Redaktor novín South China Morning Post, ktoré uverejnili rozhovor s bývalým pracovníkom CIA Edwardom Snowdenom, dnes informoval, že Američan zostáva v Hongkongu, ale o mieste jeho pobytu sa nezmienil.

Ako povedal Čou Čung-jang, vyzerá to tak, že Snowden sa uverejneným rozhovorom priblížil verejnosti. Redaktor sa vyhol podrobnostiam ohľadom interview, povedal len, že sa uskutočnil v stredu na bezpečnom mieste, napísala agentúra AP.

Snowden, ktorý uverejnil prísne tajné informácie o amerických sledovacích programoch, sa v rozhovore pre South China Morning Post vyjadril, že si želá ostať v Hongkongu tak dlho, ako bude vítaný. Povedal tiež, že má dôkazy o tom, že Spojené štáty uskutočňovali v regióne hackerské útoky.

Americkí vyšetrovatelia začali pátrať po Snowdenovi niekoľko dní predtým, ako médiá prvý raz publikovali informácie o tajných vládnych programoch, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje, znalé problému.

Snowden pracoval na dohodu v zariadení na Havajských ostrovoch, ktoré bolo pracoviskom Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Bol tam zhruba štyri týždne, potom povedal, že je chorý. Požiadal, aby mohol odísť bez nároku na mzdu. Keď sa nevrátil, jeho zamestnávateľská firma Booz Allen Hamilton ho dala hľadať, neskôr už pátrala americká vláda.

Medzi kolegami bol 29-ročný Snowden známy ako veľmi nadaný čudák - naozaj dobrý v práci s počítačom. Pracoval ako správca systému, preto mal široký prístup k serverom na NSA, obsahujúcim tajné informácie, a možno aj v iných úradoch tajných služieb Spojených štátov.

Predstavitelia USA stále nepoznajú rozsah toho, k čomu sa bol Snowden schopný dostať v databázach tajných služieb, ani neidentifikovali všetok tajný materiál, ktorý na počítači stiahol pred odchodom do Hongkongu.

Snowden mal previerku na prísne tajné informácie ešte predtým, ako v apríli začal pracovať pre firmu Booz Allen Hamilton. Podľa niektorých zdrojov ju získal vtedy, keď pracoval pre CIA. Takáto previerka zahŕňa aj skúšku na detektore lži.


Čína odmietla komentovať správy o hongkonskom pobyte Snowdena

Čínske ministerstvo zahraničných vecí dnes odmietlo komentovať informácie o údajnom hongkonskom pobyte Američana Edwarda Snowdena - zodpovedného za únik informácií o prísne tajných sledovacích programoch vlády USA.

"Nemáme relevantné správy. Žiaľ, nemáme nijakú informáciu, ktorú by sme mohli poskytnúť," povedala hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Chua Čchun-jing.

Spojené štáty Snowdena, ktorý je bývalým pracovníkom CIA, neobžalovali, ani nepožiadali o jeho vydanie, uviedla agentúra DPA. Pre denník South China Morning Post sa Američan vyjadril, že chce v Hongkongu zostať.

Celkovo 19 organizácií bojujúcich za ľudské práva - so sídlom v Hongkongu - naplánovalo na sobotu demonštráciu za "ochránenie Snowdena" a obhajobu slobody prejavu. Chcú protestovať proti vydaniu Američana a za dodržiavanie zákonov Hongkongu.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva povedala, že Čína je proti "všetkým formám počítačových útokov" a silne sa zasadzuje za počítačovú bezpečnosť. Dodala, že Peking plánuje na túto tému "konštruktívny dialóg s relevantnými krajinami".

Chua Čchun-jing nijakým spôsobom nenaznačila, či sa čínska vládnuca komunistická strana vo veci Snowdena mieni pokúsiť o intervenciu v zákonných procedúrach na súdoch Hongkongu.