Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Egyptská vláda zakázala predaj žltých viest v obavách z demonštrácií

Foto: TASR/AP

Najmenej sedem oslovených predajcov pre agentúru potvrdilo, že ich predstavitelia ozbrojených síl informovali o zákaze predaja žltých reflexných viest jednotlivcom.

Káhira 11. decembra (TASR) - Egyptské štátne orgány údajne neoficiálne zakázali predaj žltých viest jednotlivcom. Podľa káhirských predajcov a dovozcov ich k tomu mali viesť obavy z vypuknutia nepokojov inšpirovaných demonštráciami v Paríži. Informovala o tom v utorok s odvolaním sa na vlastné zdroje v Egypte agentúra AFP.

Ako pre agentúru uviedol jeden z miestnych dovozcov, on a jeho kolegovia dostali asi pred týždňom od polície príkaz "nepredávať žlté reflexné vesty jednotlivcom, ale iba firmám".

Najmenej sedem oslovených predajcov pre agentúru potvrdilo, že ich predstavitelia ozbrojených síl informovali o zákaze predaja žltých reflexných viest jednotlivcom. Jeden z respondentov uviedol, že "predaj viest je teraz nebezpečnejší, ako predaj narkotík". Podľa slov iného predajcu sa mu príslušníci bezpečnostných síl pri oznamovaní neoficiálneho zákazu zverili, že nechcú, aby "francúzske protesty prenikli aj do Egypta".

Predstavitelia egyptského ministerstva vnútra zatiaľ na otázky agentúry neodpovedali.

Súčasná vláda bývalého generála a dnešného prezidenta Abdala Fattáha Sísího zaviedla po rokoch nepokojov a ekonomickej nestability prísne úsporné opatrenia a povolila pomerne prudký nárast cenovej hladiny v nádeji, že sa jej podarí ozdraviť nevýkonnú egyptskú ekonomiku. Sisí v tomto kontexte pravidelne apeluje na občanov Egypta, aby vydržali, kým sa ozdravné opatrenia začnú pozitívne prejavovať.

Prívrženci hnutia "žltých viest" začali vo Francúzsku 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt, aby takto protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú opatreniam prijímaným vládou prezidenta Emmanuela Macrona. Protesty však postupne prerástli do násilností, ktoré sú najhoršie od roku 1968.