Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. máj 2025Meniny má Ela
< sekcia Zahraničie

EK víta diskusie o otvorení ďalších hraničných priechodov na Cypre

Na snímke Nikos Christodulidis. Foto: TASR/AP

Hovorca EK pre súdržnosť a reformy Maciej Berestecki uviedol, že otváranie hraničných priechodov pomáha budovať vzájomnú dôveru.

Brusel 20. januára (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok privítala stretnutie cyperského prezidenta Nikosa Christodulidisa a vodcu cyperských Turkov Ersina Tatara o otvorení nových hraničných priechodov na ostrove. TASR informuje podľa agentúry CNA.

Hovorca EK pre súdržnosť a reformy Maciej Berestecki uviedol, že otváranie hraničných priechodov pomáha budovať vzájomnú dôveru. Podľa jeho slov je Európska únia naďalej pripravená zohrávať aktívnu úlohu pri podpore urovnania sporu na etnicky rozdelenom ostrove.

"Vítame stretnutie oboch cyperských lídrov, ktoré hostí zástupca Organizácie Spojených národov (OSN) na Cypre. Diskutujú o otvorení nových hraničných priechodov. Tie umožňujú cyperským Grékom a Turkom stretávať sa a obchodovať. Preto budujú dôveru a pomáhajú dláždiť cestu k zjednoteniu Cypru," poznamenal.

OSN sa snaží obnoviť prerušené rokovania medzi gréckou a tureckou stranou, ktorých konflikt ostrov rozdeľuje už päť desaťročí.

Na 180 kilometrov dlhej línii prímeria je v súčasnosti deväť priechodov. Grécku a tureckú časť rozdeľuje od roku 1974. Denne ich využívajú tisíce ľudí a pravidelne sa na nich tvoria dlhé rady a dopravné zápchy. Obe strany preto rokujú o otvorení ďalších.

Cyprus ako bývalá britská kolónia získal nezávislosť v roku 1960. V júli 1974 sa grécki nacionalisti na Cypre s podporou vojenskej junty v Grécku pokúsili o štátny prevrat, na ktorý Turecko reagovalo inváziou svojej armády na severe ostrova. V roku 1983 vznikol samostatný štát cyperských Turkov na severe, ktorý však uznala iba Ankara.

Južná časť ostrova sa v roku 2004 aj bez vyriešenia tohto sporu stala členskou krajinou EÚ. Sever ostal v izolácii a v nevýhodnom ekonomickom postavení.

Obe znepriatelené komunity oddeľuje od roku 1974 tzv. Línia prímeria, nárazníková zóna kontrolovaná mierovými silami OSN - UNFICYP. Bola nepriechodná až do apríla 2003, keď turecko-cyperské orgány otvorili prvý priechod a desaťtisíce Cyperčanov sa mohlo dostať do oblastí, ktoré im boli desaťročia neprístupné.

Následný pokus o zjednotenie v rámci mierového plánu generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana v referende z roku 2004 schválil sever 65 percentami, grécky juh mu však 76 percentami povedal nie.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po výmene zajatcov

Rusko a Ukrajina v piatok v rámci prvej fázy dosiaľ najväčšej výmeny vojnových zajatcov prepustili po 390 ľudí.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.