Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

EK vyčíta Slovensku bariéry pri vývoze liekov na humánne použitie

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ak Portugalsko a Slovensko do dvoch mesiacov neprijmú potrebné opatrenia, Európska komisia môže ich prípady postúpiť Súdnemu dvoru EÚ.

Brusel 26. mája (TASR) - Európska komisia (EK) v dnes zverejnenom májovom mesačnom balíku rozhodnutí o porušení povinnosti vyzvala Portugalsko a Slovensko, aby odstránili neodôvodnené a neprimerané požiadavky na oznamovanie pri vývoze liekov na humánne použitie do iných členských štátov.

Komisia každý mesiac podniká právne kroky proti členským štátom, ktoré si nesplnili svoje povinnosti vyplývajúce z legislatívy EÚ. Cieľom týchto rozhodnutí, ktoré sa týkajú rôznych odvetví a oblastí politiky EÚ je zaistiť správne uplatňovanie práva EÚ v záujme občanov a podnikov.

V oblasti vnútorného trhu, priemyslu, podnikania a malých a stredných podnikov Európska komisia upozornila Portugalsko a Slovensko, že pravidlá týkajúce sa vývozu liekov na humánne použitie do iných členských štátov, vytvárajú prekážky pre voľný pohyb tovaru na jednotnom trhu EÚ.

Komisia pripomenula, že o súbežnom obchodovaní s liekmi možno hovoriť vtedy, keď sa lieky nakúpia v jednom členskom štáte a následne sa predávajú v iných členských štátoch. Súbežný dovoz a vývoz liekov patrí medzi legálne formy obchodovania na jednotnom trhu EÚ, členské štáty však môžu obmedziť vývoz liekov do iných krajín, ak je to nevyhnutné na ochranu verejného zdravia.

Komisia Slovensku vyčíta skutočnosť, že veľkoobchodní distribútori musia oznamovať vývoz všetkých liekov na humánne použitie a musia čakať 30 dní na tichý súhlas štátneho orgánu. Tieto oznamovacie postupy podľa Bruselu nestanovujú jasné a transparentné kritériá na určenie liekov, ktoré môžu byť potenciálne nedostatkové v dôsledku súbežného obchodovania.

Okrem toho sa v dôsledku týchto postupov na veľkoobchodníkov vzťahujú neprimerané oznamovacie povinnosti a navyše na Slovensku je trvanie oznamovacích postupov neprimerane dlhé.

V Portugalsku musia veľkoobchodní distribútori liekov na humánne použitie oznamovať svoj úmysel vyviezť lieky, ktoré úrady považujú za "potenciálne nedostatkové" a poskytovať informácie o vývozných operáciách, ktoré vykonali.

Komisia dnes zaslal obom krajinám odôvodnené stanoviská, v ktorých ich žiada, aby zmenili svoje právne predpisy a zvážili zaviesť menej reštriktívne opatrenia pre obchod v rámci EÚ.

Ak Portugalsko a Slovensko do dvoch mesiacov neprijmú potrebné opatrenia, EK môže ich prípady postúpiť Súdnemu dvoru EÚ.