Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Ekonomická kríza v EÚ sa stáva i krízou rodovej rovnosti, tvrdí Beňová

Monika Flašíková Beňová Foto: TASR/Michal Svítok

Problémom je podľa nej aj to, že príjem žien, ktoré vykonávajú rovnakú prácu s rovnakou kvalifikáciou ako muži, je stále výrazne nižší.

Brusel/Štrasburg 10. marca (TASR) - Súčasná hospodárska kríza so sebou priniesla neľahké a čím ďalej tým neistejšie podmienky pre postavenie žien na trhu práce. Uviedla to slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) pred tohotýždňovým rokovaním Európskeho parlamentu (EP) o rovnosti žien a mužov v EÚ.

Poslankyňa pripomenula, že rovnosť medzi mužmi a ženami je jedným zo základných práv, na ktorých je od počiatku založená Európska únia. Vo všetkých svojich činnostiach by sa tak mala zameriavať na odstraňovanie diskriminácie a podporu rovnoprávnosti medzi oboma pohlaviami. Napriek istému pokroku však v mnohých členských štátoch únie stále pretrváva veľa nerovností týkajúcich sa zamestnania, platových podmienok či prístupu žien ku vzdelaniu.

Správa o rovnosti žien a mužov v EÚ v roku 2012, ktorá monitoruje situáciu v tejto oblasti a vyzýva na podporu rovnoprávneho zapájania sa žien vo všetkých oblastiach hospodárskeho a spoločenského rozvoja, bude jednou z dôležitých tém tohotýždňového plenárneho zasadnutia europarlamentu.

"Ekonomické problémy EÚ sú úzko spojené aj s určitou krízou rodovej rovnosti," zdôraznila Flašíková-Beňová. A dodala, že podľa dostupných údajov je celková zamestnanosť žien v produktívnom veku v EÚ približne o štvrtinu nižšia v porovnaní s mužmi.

Podľa jej slov sú ženy v porovnaní s mužmi omnoho častejšie zamestnané prostredníctvom neštandardných pracovných úväzkov, čiže pracujú na čiastočný úväzok, na dobu určitú alebo na základe rôznych dočasných zmlúv. To znamená, že sa stávajú na trhu práce oveľa zraniteľnejšími.

Problémom je podľa nej aj to, že príjem žien, ktoré vykonávajú rovnakú prácu s rovnakou kvalifikáciou ako muži, je stále výrazne nižší.

"Ukazuje sa, že platové nožnice týkajúce sa ohodnotenia mužov a žien sa stále roztvárajú. V európskom priemere tie rozdiely prekračujú 16-percentnú hranicu. V niektorých štátoch a rozličných profesiách však presahujú aj 25 percent. Bez objektívneho zdôvodnenia tým dochádza k podceňovaniu vedomostí a znalostí žien," skonštatovala europoslankyňa, podľa ktorej na to neexistuje žiaden akceptovateľný dôvod.

Predkladaná správa EP, o ktorej budú europoslanci diskutovať v priebehu tohto týždňa, vyzýva členské štáty k náležitému a dôslednému uplatňovaniu smerníc o rovnakom zaobchádzaní s mužmi a ženami. Prináša tiež viacero opatrení a to nielen v oblasti nerovností na trhu práce, ale aj v boji proti násiliu páchanom na ženách či zameraných proti obchodovaniu s nimi.