Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Pokračujú mierové rokovania medzi kolumbijskou vládou a povstalcami

Prezident Ekvádoru Rafael Correa (vpravo) si podáva ruku s Pablom Beltranom z Národnej oslobodeneckej armády (vľavo). Uprostred je reprezentant vlády Kolumbie Juan Camilo Restrepo. Foto: TASR AP

Prvé kolo rozhovorov, ktoré prebiehajú na statku asi desať kilometrov juhovýchodne od Quita pod záštitou Brazílie, Čile, Ekvádora, Kuby, Nórska a Venezuely, sa začalo ešte vo februári.

Quito 16. mája (TASR) - Mierové rokovania medzi predstaviteľmi kolumbijskej vlády a povstalcov z Národnej oslobodeneckej armády (ELN) sa dnes obnovili neďaleko ekvádorskej metropoly Quito.

Zástupcov oboch strán prijal v Quite najvyšší predstaviteľ hostiteľskej krajiny, ekvádorský prezident Rafael Correa, ktorý podčiarkol, že mierová dohoda oboch strán by priniesla pre Kolumbiu a celý región skutočný mier.

Prvé kolo rozhovorov, ktoré prebiehajú na statku asi desať kilometrov juhovýchodne od Quita pod záštitou Brazílie, Čile, Ekvádora, Kuby, Nórska a Venezuely, sa začalo ešte vo februári.

Obe strany začiatkom apríla deklarovali, že sú pripravené rešpektovať medzinárodné humanitárne právo.

Vláda v Bogote dosiahla vlani s inou povstaleckou skupinou - Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) - na rokovaniach na Kube konsenzus o uzavretí mierovej dohody, za ktorú kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santosa neskôr ocenili Nobelovou cenou mieru. Okolo 6000 bojovníkov tohto najväčšieho povstaleckého zoskupenia v Kolumbii v súčasnosti odovzdáva zbrane pod záštitou Organizácie Spojených národov.

Najvyšší velitelia oboch povstaleckých organizácií - Timoleón Jiménez z FARC a Nicolás Rodrigo z ELN - sa iba v uplynulom týždni stretli v kubánskej Havane, aby si vymenili na historickej schôdzke skúsenosti z rokovaní s predstaviteľmi kolumbijskej vlády. V minulosti bojovali povstalci z oboch skupín nezriedka i proti sebe.

Ozbrojený konflikt medzi vládnymi a povstaleckými silami v Kolumbii si v priebehu desaťročí vyžiadal okolo 220.000 obetí na životoch.