Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Ekvádor zvyšuje dane, aby získal prostriedky na obnovu po zemetrasení

Na archívnej snímke ekvádorský prezident Rafael Correa. Foto: TASR/AP

Zemetrasenie podľa jeho odhadov napáchalo škody za dve až tri miliardy dolárov.

Quito 21. apríla (TASR) - Ekvádorský prezident Rafael Correa oznámil, že nedávne silné zemetrasenie v jeho krajine spôsobilo škody za miliardy dolárov, čo vedenie štátu núti zvýšiť dočasne daň z pridanej hodnoty a vyrubiť aj dodatočnú daň milionársku - a takto získať finančné prostriedky na obnovu. Píše o tom agentúra AP.

Correa v prejave k národu, ktorý v noci nadnes odvysielala ekvádorská televízia, spresnil, že súčasná 12-percentná DPH sa na rok zvýši o dve percentá. Tromi percentami vláda zdaní aj zisky firiem. Výnimočne vyrubí aj 0,9-percentnú daň tým Ekvádorčanom, ktorí majú na bankových účtoch finančné prostriedky nad milión dolárov.

Vláda okrem toho vyzýva obyvateľov zarábajúcich do 1000 dolárov mesačne, aby do fondu na rekonštrukciu prispeli sumou vo výške svojej jednodňovej mzdy. Osoby s príjmami nad 5000 dolárov mesačne by podľa očakávaní vlády mohli na obnovu venovať mzdu za päť dní.



Zemetrasenie, ktoré uplynulú sobotu s magnitúdou 7,8 zasiahlo pobrežné oblasti Ekvádoru, spôsobilo smrť 570 ľudí. Ďalších 163 osôb je nezvestných. Zranených ich bolo ďalších približne 7000.

Podľa odhadov je poškodených 2000 budov. Vláda ďalej odhaduje, že v provizóriu je teraz nútených žiť viac ako 24.000 obyvateľov postihnutých oblastí.

Vo svojom prejave Correa uviedol, že je "veľmi ťažké zistiť rozsah tejto katastrofy. Zakaždým, keď niekam prídeme, objavia sa nové problémy". Zemetrasenie podľa jeho odhadov napáchalo škody za dve až tri miliardy dolárov, čo by mohlo Ekvádor uvrhnúť do recesie a spomaliť tempo rastu hrubého domáceho produktu.

Podľa AP sa úrady snažia obnoviť dodávku elektriny do postihnutých oblastí a urýchliť odstraňovanie ruín budov. Do Ekvádoru prichádza humanitárna pomoc z celého sveta, ale viazne jej distribúcia.

Napríklad v meste Manta v stredu ľudia celé hodiny na tropickom slnku čakali na potravinovú pomoc a vodu. V snahe udržať dav pod kontrolou tam vojaci boli nútení postaviť zátarasy. V postihnutých oblastiach dochádza aj k rabovaniu obchodov.

Medzičasom seizmológovia stále evidujú dotrasy po zemetrasení - stredajší mal magnitúdu 6,1. Miestni seizmológovia zaregistrovali doteraz viac ako 550 dotrasov, časť z nich bola citeľná aj v hlavnom meste Quito, vzdialenom do pobrežných oblastí 170 kilometrov.