Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

EP kritizuje porušovanie slobôd v Hongkongu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Poslanci žiadajú hongkonskú vládu, aby prepustila všetkých politických väzňov a stiahla obvinenia proti všetkým pokojným demonštrantom zatknutým v posledných rokoch.

Brusel/Štrasburg 20. januára (TASR) - Európsky parlament (EP) prijal vo štvrtok tri uznesenia o porušovaní základných slobôd v Hongkongu, situácii v Kazachstane a politickej kríze v Sudáne.

Text, za ktorý zahlasovalo 585 poslancov, 46 boli proti a 41 sa zdržalo hlasovania, dôrazne odsudzuje zhoršovanie ľudských práv v Hongkongu vrátane prísnych obmedzení slobody prejavu, slobody združovania a tlače.

Poslanci žiadajú hongkonskú vládu, aby prepustila všetkých politických väzňov a stiahla obvinenia proti všetkým pokojným demonštrantom zatknutým v posledných rokoch. Zároveň vyzvali čínske úrady, aby zrušili zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý považujú za porušenie medzinárodných záväzkov Číny, a vyzvali orgány Hongkongu a Macaa, aby plne rešpektovali zásady právneho štátu, ľudské práva, demokratické princípy a vysoký stupeň autonómie.

Zákonodarcovia v tejto súvislosti vyzvali Radu EÚ, aby zaviedla cielené sankcie voči predstaviteľom Hongkongu a Číny zodpovedným za potláčanie ľudských práv, ako aj voči spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na týchto porušeniach. V neposlednom rade žiadajú diplomatický a politický bojkot zimných olympijských hier 2022 v Pekingu.

Ohľadom situácie v Kazachstane EP dôrazne odsúdil rozsiahle násilnosti, ktoré nasledovali po pokojných protestoch v Kazachstane z 2. januára, a vyzval kazašské orgány, aby rešpektovali ľudské práva a základné slobody a prepustili svojvoľne zadržaných demonštrantov a aktivistov.

Poslanci odsúdili poburujúcu rétoriku prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva, vrátane jeho vykresľovania demonštrantov ako teroristov, a vyzvali na riadne medzinárodné vyšetrenie zločinov spáchaných počas nedávnych nepokojov. Žiadajú kazašskú vládu, aby zvážila vytvorenie stálej pracovnej skupiny pod záštitou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá by posúdila, či nepokoje boli výsledkom zahraničného zasahovania alebo vnútorných mocenských bojov. Podľa odkazu poslancov Kazachstan potrebuje urýchlené reformy na boj proti korupcii a zníženie rastúcej nerovnosti.

Parlament do tretice vyjadril poľutovanie nad zabitím množstva sudánskych demonštrantov a zranením stoviek ďalších vrátane použitia sexuálneho násilia zo strany bezpečnostných služieb krajiny a iných ozbrojených skupín po vojenskom prevrate z 25. októbra 2021.

Poslanci zdôraznili dôležitosť opätovného zavedenia práva obyvateľov Sudánu zhromažďovať sa, odsúdili vojenský prevrat a vyzvali vedenie sudánskej armády, aby urýchlene zaistilo demokratickú transformáciu krajiny.

Parlament v tejto súvislosti podporil úsilie zamerané na dialóg s cieľom vyriešiť politickú krízu v tejto krajine a reštartovať prechod k civilnej vláde.

Poslanci podporili pomoc EÚ pri poskytovaní základných služieb v oblasti zdravotníctva a vzdelávania, zároveň však žiadajú celoeurópsky zákaz vývozu a predaja akéhokoľvek bezpečnostného vybavenia, ktoré sa môže použiť na represie proti obyvateľstvu.