Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

EP odobril správu o ochrane proti zahraničnému zasahovaniu

Na archívnej snímke europoslanec Vladimír Bilčík. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bilčík zároveň zdôraznil, že EP si po škandále Katargate uvedomil rozsah toho, čo sa udialo, a chce sa poučiť.

Brusel/Štrasburg 13. júla (TASR) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok v Štrasburgu schválil správu spravodajcov Nathalie Loiseauovej a Vladimíra Bilčíka s návrhmi na lepšiu ochranu europarlamentu proti zahraničnému zasahovaniu. Informuje o tom spravodajca TASR.

Bilčík, ktorý je členom poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (EPP), pre TASR pripomenul, že ide o zásadný politický dokument, ktorý po škandále Katargate spred polroka prináša sériu odporúčaní, ako sa v EP účinnejšie brániť proti korupcii a neželanému zahraničnému zasahovaniu zo strany tretích krajín.

"Vznik tejto správy je dôkazom, že Európsky parlament si jasne uvedomuje hrozby, ktorým čelí od tretích krajín. Autoritárske režimy na čele s Ruskom a Čínou majú záujem oslabovať nielen EÚ a jej inštitúcie, ale aj jednotlivé členské štáty. Či už rozosievaním dezinformácií s cieľom ovplyvňovať výsledky volieb alebo používaním korupčných praktík. Potrebujeme byť voči týmto neželaným zásahom odolnejší," opísal situáciu Bilčík. A vyjadril nádej, že kroky, ktoré spolu s Loiseauovou z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) navrhujú, si osvojí nielen EÚ, ale inšpirujú sa nimi aj členské krajiny eurobloku.

Bilčík zároveň zdôraznil, že EP si po škandále Katargate uvedomil rozsah toho, čo sa udialo, a chce sa poučiť. Navrhované opatrenia podľa neho posilnia transparentnosť, integritu aj zodpovednosť. "Ide napríklad o častejšie previerky pri práci s citlivými dokumentami, dôslednejšiu kontrolu poskytovateľov služieb pre európske inštitúcie, zverejňovanie stretnutí europoslancov s lobistami, detailnejšie zverejňovanie príjmov europoslancov či prijatie prechodnej polročnej lehoty pre europoslancov po skončení ich mandátu z dôvodu, aby ich nemohli okamžite zamestnať tretie krajiny," vymenoval.

Europoslanec je presvedčený, že touto správou sa môže inšpirovať aj Slovensko, ktoré je jedným z terčov zahraničného zasahovania. "Rusko, ktoré vedie útočnú vojnu na Ukrajine, má veľký záujem naštrbiť zahraničnopolitickú orientáciu našej krajiny ako jedného z najbližších spojencov Ukrajiny. Je kľúčové, aby sme posilnili naše politické inštitúcie a demokraciu pred zásahmi zo zahraničia," odkázal Bilčík.

Loiseauová vyhlásila, že schválené odporúčania ukazujú odhodlanie EP zlepšiť svoju transparentnosť, bojovať proti korupcii a lepšie sa brániť proti nebezpečnému zahraničnému zasahovaniu.

Loiseauovú a Bilčíka poverili vypracovaním správy v rámci Osobitného výboru EP pre zahraničné zasahovanie a posilnenie integrity, transparentnosti a zodpovednosti. Výbor vznikol po prevalení škandálu Katargate, keď niektorých europoslancov z frakcie európskych socialistov na čele s bývalou podpredsedníčkou EP Evou Kailisovou obvinili z prijímania úplatkov výmenou za zlepšovanie obrazu o Katare.