Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Europarlament odobril výmenu elektronických dôkazov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Nové pravidlá umožnia vnútroštátnym orgánom požadovať dôkazy priamo od poskytovateľov služieb v iných členských štátoch.

Štrasburg 13. júna (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok odhlasovali prijatie dvoch nových právnych noriem o výmene elektronických dôkazov orgánmi činnými v trestnom konaní. Cieľom je zefektívniť cezhraničné vyšetrovanie zločinov, informuje spravodajca TASR.

Za legislatívny balík, ktorý zavedie ucelený právny rámec EÚ pre nakladanie s elektronickými dôkazmi, urýchli proces získavania dôkazov a zachová záruky základných práv hlasovala veľká väčšina europoslancov.

Nové pravidlá umožnia vnútroštátnym orgánom požadovať dôkazy priamo od poskytovateľov služieb v iných členských štátoch alebo môžu požiadať o uchovanie údajov po dobu až 60 dní, aby sa príslušné údaje nezničili alebo nestratili.

Nové nariadenie o dôkazných príkazoch zavádza povinnú lehotu 10 dní na poskytnutie odpovede na žiadosť (osem hodín v núdzových prípadoch). A smernica o právnych zástupcoch nariaďuje poskytovateľom služieb v EÚ uvádzať právnych zástupcov, cez ktorých môžu orgány členských štátov riešiť žiadosti o poskytnutie elektronických dôkazov.

Poslanci presadili ustanovenia, ktoré zaručujú, že oslovené orgány môžu odmietnuť žiadosti o cezhraničné poskytnutie dôkazov, ak majú obavy o slobodu médií alebo porušenie základných práv v členskom štáte, ktorý vystavil žiadosť. Zabezpečili tiež, že orgány požadujúce o poskytnutie citlivých údajov, to budú musieť vo väčšine prípadov oznámiť orgánom v cieľovej krajine, aby sa zabezpečila transparentnosť.

"Príkaz možno odmietnuť ak sú ohrozené základné práva alebo ak ide o trestný čin, ktorý nie je trestným činom v krajine poskytovateľa služieb. Zabezpečili sme, aby tieto pravidlá boli v súlade s pravidlami EÚ na ochranu údajov a zaviedli sme bezpečný, decentralizovaný softvérový model na bezpečnú výmenu žiadostí a údajov," vysvetlila nemecká europoslankyňa a spravodajkyňa pre túto oblasť Birgit Sippelová.

Európska komisia odhaduje, že elektronické dôkazy sú relevantné v 85 percent prípadoch vyšetrovaní trestných činov a v 65 percentách týchto prípadov je potrebné získať dôkazy z iného členského štátu EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)