Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Európsky parlament pochválil výkon Holandska na čele EÚ

Holandský premiér Mark Rutte. Foto: TASR

Za najväčšie úspechy je považovaná dohoda medzi EÚ a Tureckom o migrácii.

Brusel/Štrasburg 5. júla (TASR) - Holandský premiér Mark Rutte dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu zhodnotil šesťmesačné predsedníctvo svojej krajiny v Rade EÚ. Priznal, že je na toto obdobie hrdý, lebo Holandsko na čele EÚ dosiahlo "konkrétne výsledky" a zároveň sklamaný, že v tomto období britské referendum spôsobilo EÚ "šokovú vlnu".

Rutte pripomenul, že aj v prípade, že oddelenie Británie od EÚ bude uskutočnené dokonale, problémy tým neskončia.

"Nie sú to len britskí voliči, ktorí majú pochybnosti o európskej spolupráci. Aj v iných členských štátoch, vrátane Holandska, je rozšírená kritika a euroskepticizmus," skonštatoval premiér. Podľa jeho slov spôsob, ako bojovať proti tomu bolo ukázať, čo Európa mohla dosiahnuť: dohodu s Tureckom o migrácii, boj proti terorizmu a fungovanie európskeho vnútorného trhu.

Rutte zdôraznil, že celoeurópska debata by teraz mala byť o znižovaní byrokracie a regulácií.

Väčšina rečníkov z politických skupín v EP, ktorí vystúpili v rozprave o hodnotení holandského predsedníctva v EÚ, pochválila premiéra Rutteho a jeho tím pre efektívny spôsob, akým sa Holandsko zhostilo svojich predsedníckych povinností. Za najväčšie úspechy je považovaná dohoda medzi EÚ a Tureckom o migrácii, dohoda o vytvorení agentúry pre európsku pobrežnú a pohraničnú stráž, opatrenia na zamedzenie daňovým únikom a štvrtý železničný balík.

V pondelok večer v rozhovore pre televízny program Nieuwsuur verejnoprávnej televízie NOS sa Rutte ostro obul do Nigela Faragea, bývalého šéfa britskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a popredného bojovníka za brexit. Upozornil, že Farage si zrejme myslí, že rozohral skvelú hru, ale zabudol, že "v hre" sú záujmy 65 miliónov ľudí.

Pre televíziu NOS priznal, že by bol nešťastný ak Británia opustí EÚ, "ani nie kvôli ekonomike, ale kvôli geopolitike".

"V tomto nestabilnom svete, malé Holandsko musí spolupracovať s ostatnými. Veľká Británia bola spojencom v EÚ, a teraz sme ho stratili," upozornil Rutte.

Holandské predsedníctvo v Rade EÚ od 1. júla nahradila Slovenská republika. Po vyhodnotení holandského predsedníctva je teraz rad na krajine, ktorá prebrala štafetu, aby pred europoslancami predstavila svoje priority na čele EÚ. Tejto úlohy sa v stredu ráno zhostí predseda vlády SR Robert Fico. Rozprava s poslancami začne o 9.00 hodine, následne o 11.30 h predseda EP Martin Schulz a premiér Fico sa zúčastnia na spoločnej tlačovej konferencii.