Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

EP rozhodne o smernici, ktorá má upraviť autorské práva

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cieľom reformy navrhnutej Európskou komisiou v roku 2016 je modernizácia autorských práv v digitálnom veku.

Štrasburg 12. septembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu budú v stredu okolo poludnia hlasovať o mandáte na rokovania s členskými štátmi Európskej únie o novelizácii autorského práva EÚ v digitálnej sfére. Budú rozhodovať o smernici o copyrighte, ktorú nepodporili na júlovom plenárnom zasadnutí a ktorá odvtedy prešla sériou pozmeňovacích návrhov pod dohľadom jej spravodajcu, nemeckého poslanca Axela Vossa.

Europoslanci v utorok večer opätovne diskutovali o princípoch, ktoré by mal Európsky parlament presadzovať v rokovaniach s členskými štátmi. Stredajšie hlasovanie rozhodne o tom, či EP získa vyjednávací mandát, respektíve o jeho konečnom znení.

Rada EÚ (ministri členských štátov) svoju pozíciu k reforme autorského práva, ktorú navrhla Európska komisia, prijala v máji 2018.

Cieľom reformy navrhnutej Európskou komisiou v roku 2016 je modernizácia autorských práv v digitálnom veku.

Hlasovanie členov zákonodarného zboru EÚ je na jednej strane pod drobnohľadom európskych médií. Na strane druhej sú lobisti v podobe veľkých internetových platforiem (Google News, Facebook, Wikipédia či Twitter), ktoré zatiaľ zadarmo šíria rôzne obsahy printových médií, hudobnej či filmovej produkcie, výtvarného a literárneho umenia.

Poslanci sa v posledných týždňoch ocitli pod tlakom európskych novinárov, predstaviteľov tlačových agentúr či hudobných vydavateľstiev, ktorí podporujú návrh smernice o autorskom práve. Už aj preto, že navrhovaná reforma chce donútiť internetové platformy, aby zdieľali časť svojich ziskov s tými médiami, na ktorých novinárske články, fotografie, videá či hudobné diela odkazujú. Veľké digitálne platformy sa však nechcú deliť o zisky, ktoré im plynú najmä z reklamy sprevádzajúcej odkazy na rôzne mediálne produkty.

V júli sa europoslanci na znení smernice nezhodli. Mnohí z nich označili za sporný najmä jej článok 11, podľa ktorého vydavatelia môžu vyžadovať poplatky za odkazy alebo náhľady na článok na internetových platformách.

Petícia stoviek európskych novinárov, ktorá sa zrodila koncom augusta, vyzýva europoslancov na zachovanie článku 11, ktorý je podľa signatárov zárukou prežitia nezávislých médií v Európe. Tie by vďaka smernici o copyrighte mali potvrdené vlastnícke práva na tvorbu umiestnenú na internete. V súčasnosti novinári poskytujú svoje diela pre spomínané platformy zadarmo a anonymne.

Spravodajca TASR Jaromír Novak