Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

EP schválil celoeurópsku platformu na boj proti nelegálnej práci

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Cieľom návrhu je vybudovať jednotnú stratégiu pre všetky členské štáty EÚ, ktorá pomôže čiernu prácu odhaľovať a zároveň informovať verejnosť o jej nevýhodách a nebezpečenstvách.

Brusel 22. januára (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) prijali dnes návrh na vytvorenie celoeurópskej platformy, ktorá má členským štátom EÚ pomôcť efektívne bojovať proti nelegálnej práci. Tieňovým spravodajcom k tejto problematike za Európsku ľudovú stranu (EĽS) je slovenský europoslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS).

"Nelegálna práca je fenomén, ktorý nepoškodzuje len štátny rozpočet, ale najmä ohrozuje zdravie a životy tých, ktorí ju vykonávajú," uviedol Štefanec pre TASR.

Ľudia pracujúci "na čierno" si podľa neho málokedy uvedomujú, že za nich nikto neodvádza povinné zdravotné a sociálne odvody, a tým pádom nie sú nijako chránení v prípade úrazu či práceneschopnosti.

Poslanec upozornil, že takýto spôsob zárobku je mimoriadne rozšírený aj na Slovensku. O tom svedčia aj údaje Eurobarometra, podľa ktorých až 17 percent opýtaných využilo služby nelegálnej práce a zaplatilo priamo "na ruku".

"V tomto sa radíme na ôsme miesto v Európskej únii“ uviedol Štefanec.

Podľa neho je tento problém ešte vypuklejší, keď si uvedomíme, že väčšina z respondentov pracuje fyzicky, najmä na stavbách a rôznych renováciách.

Cieľom návrhu, ktorý dnes schválil výbor IMCO je vybudovať jednotnú stratégiu pre všetky členské štáty EÚ, ktorá pomôže čiernu prácu odhaľovať a zároveň informovať verejnosť o jej nevýhodách a nebezpečenstvách.

"Európska únia ponúka priestor pre riešenie následkov problému, odstránenie jeho príčin je už plne v rukách národných vlád. Podľa meraní Eurobarometra je na Slovensku od nelegálnej práce závislých až sedem percent zamestnancov a zároveň ide o nízkokvalifikované a slabo platené činnosti. Takýmto ľuďom najviac pomôže pružnejšie pracovné právo a zníženie odvodových nákladov," uviedol Štefanec.