Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

Erdogan pohrozil zhoršením vzťahov s Talianskom kvôli stíhaniu syna

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan reční počas stretnutia so zahraničnými investormi 2. augusta 2016 v Ankare. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil dnes západné štáty z podpory terorizmu a zo schvaľovania pokusu o štátny prevrat, ku ktorému došlo v Turecku 15. júla. Foto: TASR/AP

Vyšetrovanie jeho syna pre podozrenie z prania špinavých peňazí môže ohroziť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami. Taliani by sa mali venovať skôr potomkom mafiánov.

Rím 2. augusta (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes odporučil talianskym sudcom, aby sa namiesto jeho syna venovali radšej potomkom mafiánov. Stalo sa tak v rozhovore, ktorý najvyšší turecký predstaviteľ poskytol talianskej štátnej televízii Rai.

Erdogan súčasne upozornil, že vyšetrovanie jeho syna pre podozrenie z prania špinavých peňazí môže ohroziť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami.

Taliansky premiér Matteo Renzi reagoval na spomínané slová prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí slovami: "V tejto krajine sa sudcovia riadia talianskym právom a ústavou, nie slovami tureckého prezidenta. Tomu sa hovorí právny štát." Predseda talianskej vlády súčasne zdôraznil nezávislosť justície a jej boj proti nezákonnostiam akéhokoľvek typu.

Rezort zahraničných vecí v Ríme v reakcii poznamenal, že talianska justícia vedie úspešný boj proti mafii. "V žiadnom prípade nepotrebuje povzbudenie od Erdogana," zdôraznilo ministerstvo.

Informovali o tom talianske i francúzske elektronické médiá.

Bilal Erdogan (35), ktorý si robí doktorát na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Bologni, mal z Turecka do Talianska ilegálne previezť značné množstvo finančných prostriedkov. V tejto súvislosti je podozrivý z prania špinavých peňazí.

Vyšetrovanie kauzy sa začalo na základe trestného oznámenia tureckého veľkopodnikateľa Murata Hakana Uzana, ktorý podobne ako jeho otec ušiel v roku 2003 pred zatknutím do zahraničia. Podľa neho sa Bilal Erdogan nezdržiaval v Bologni kvôli štúdiu, ale kvôli organizácii ilegálnych obchodov rodiny. Štúdium v Bologni prerušil ešte v roku 2007.

Spomínaný iniciátor vyšetrovania je bratom Cema Uzana - spoluzakladateľa a lídra tureckého pravicovo-populistického subjektu Mladá strana (GP).

Vyšetrujúci sudca v Bologni iba nedávno, 20. júla, vyhovel žiadosti prokuratúry a predĺžil vyšetrovanie syna tureckého prezidenta.

Erdogan obvinil Západ z podpory neúspešného prevratu

Turecký prezident obvinil dnes západné štáty z podpory terorizmu a zo schvaľovania pokusu o štátny prevrat, ku ktorému došlo v Turecku 15. júla. Informovala o tom agentúra DPA.

Erdogan na dnešnom stretnutí so zahraničnými investormi v Ankare povedal, že "naši priatelia" držali palce pučistom a že po zmarenom pokuse o prevrat neposkytli Turecku pomoc. Celý puč bol podľa neho zorganizovaný zo zahraničia.

Čistky vo futbale

V súvislosti s prepúšťaním štátnych zamestnancov po neúspešnom prevrate v Turecku opúšťa národnú futbalovú federáciu 94 rozhodcov a funkcionárov.

"Federácia neposkytla bližšie podrobnosti," informovala agentúra AP. Čistky sa týkajú údajných prívržencov duchovného Fethullaha Gülena, ktorého prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil zo zosnovania puču.


Ostrou kritikou na adresu západných krajín nešetrili podľa DPA ani turecké provládne médiá, ktoré z organizácie prevratu obvinili priamo Spojené štáty. Dôkazy o účasti USA na prevrate však turecké mediálne zdroje neposkytli.

Jedinou indíciou by mohla byť skutočnosť že turecký duchovný Fethullah Gülen, ktorého Erdogan obviňuje z prípravy prevratu, žije v USA. Turecko žiada o jeho vydanie, avšak USA trvajú na riadnom postupe vrátane oficiálnej žiadosti o Gülenovo vydanie, ktorá musí obsahovať dôkazy o jeho vine, s čím Erdogan nesúhlasí.

Tureckému prezidentovi a jeho stúpencom sa podľa DPA nepáči ani kritika Západu na adresu zásahu proti údajným pučistom, v rámci ktorého boli prepustené desaťtisíce štátnych zamestnancov a viac ako 10.000 ľudí turecké úrady zatkli.