Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Erdogan si pripomenul puč aj na pochode, obetiam odhalil pamätník

Turecký prezident Erdogan počas svojho prejavu v parlamente pri prvom výročí pokusu o puč, 16. júla 2017. Foto: TASR/AP

Počas pochodu ho sprevádzali deti v tričkách s tureckými vlajkami a pozostalí po obetiach zmareného puču.

Istanbul 16. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa pripojil dnes v Istanbule k desaťtisícom účastníkov pochodu pri príležitosti prvého výročia potlačeného pokusu o vojenský prevrat, pri ktorom v Turecku zahynulo približne 250 ľudí.

Trasa istanbulského "pochodu národnej jednoty" viedla k mostu ponad prieliv Bospor, kde došlo pred rokom k stretom medzi civilistami a vojakmi v tankoch. Most bol na pamiatku obetí vtedajších udalostí premenovaný a po novom nesie názov Most mučeníkov 15. júla.

Prezident Erdogan s manželkou pricestovali do Istanbulu, aby odhalili pamätník tamojším obyvateľom, ktorí prišli o život, keď vzdorovali vojakom do vlaňajšieho pokusu o prevrat. Počas pochodu ho sprevádzali deti v tričkách s tureckými vlajkami a pozostalí po obetiach zmareného puču.

Erdogan: Sprisahanci by mali byť odetí ako na Guantáname


Ľudia obvinení z prípravy vlaňajšieho pokusu o prevrat v Turecku by mali predstúpiť pred súd v odeve, aký nosia osoby zadržiavané v americkej väznici Guantánamo Bay na Kube, vyhlásil v sobotu večer turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Jeho slová zazneli v Istanbule pred desiatkami tisíc ľudí, ktorí sa zhromaždili pri príležitosti prvého výročia neúspešného prevratu.

Agentúra AP k Erdoganovmu výroku poznamenala, že pred niekoľkými dňami predstúpil pred súd bývalý vojak, ktorého obvinili z pokusu zajať alebo zabiť Erdogana počas prevratu. Muž vstúpil do súdnej siene v tričku s nápisom "Hrdina", čo vyvolalo v krajine pobúrenie.

"Hovoril som s našim premiérom a povedal som mu: keď sa objavia na súde, mali by nosiť jeden druh oblečenia, taký ako na Guantáname," vyhlásil Erdogan.

Turecko si udalosti spred roka pripomína tento víkend rôznymi podujatiami v Istanbule i Ankare. "Uplynul presne rok, odkedy sa najtemnejšia a najdlhšia noc Turecka zmenila na jasný deň, odkedy sa nepriateľská okupácia zmenila na ľudovú povesť," povedal na mimoriadnom zasadnutí parlamentu premiér Binali Yildirim.

Tureckí vojaci sa 15. júla 2016 pokúsili zosadiť vládu a prezidenta Erdogana s použitím tankov a lietadiel. Ostreľovali parlament a iné lokality, ale ich pokus nakoniec nevyšiel.

Po výzve prezidenta a ignorovaní zákazu vychádzania vyhláseného pučistami vyšli tisíce ľudí do ulíc, aby čelili prevratu. Približne 250 ľudí prišlo o život a viac ako 2000 bolo zranených. Zabitých bolo aj 35 sprisahancov.

Ankara tvrdí, že pokus o prevrat zorganizovala Fethullahova teroristická organizácia (FETÖ), ktorú z amerického exilu riadi duchovný Fethullah Gülen. V Turecku prebiehajú politické čistky a zo štátnej služby a armády i súkromného sektora bolo prepustených už viac ako 142.000 ľudí. Ďalších takmer 50.000 ľudí zatkli a obvinili z účasti na prevrate alebo z prepojenia na pučistov.