Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Zahraničie

Erdogan naznačil, že môže vypísať referendum o členstve Turecka v EÚ

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Turecko je oficiálne kandidátom na členstvo v EÚ od roku 1999.

Istanbul/Brusel 23. júna (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v predvečer dnešného britského referenda o členstve v Európskej únii naznačil, že môže vyhlásiť referendum o tom, či má Turecko viesť rokovania o svojom členstve v EÚ. Oznámila to štátna tlačová agentúra Anadolu.

"Mohli by sme sa spýtať, či majú rokovania s EÚ pokračovať, alebo nie," citovala Erdogana tlačová agentúra DPA.

Prezident obvinil EÚ zo zdržiavania prístupového procesu, pretože Turecko je prevažne moslimská krajina.

Turecko je oficiálne kandidátom na členstvo v EÚ od roku 1999, ale jeho postup je pomalý, marí ho opozícia Francúzska a Nemecka a tiež geopolitické napätie kvôli rozdelenému Cypru.

Nezhody s európskymi vládami nad tohtoročnou dohodou o migrácii a bezvízovom styku EÚ s Tureckom odhalili podľa Erdogana nespoľahlivosť bloku.

"Nedodržiavate vaše sľuby,"
zdôraznil.

Turecko požadovalo pokrok v prístupových rokovaniach výmenou za svoju pomoc pri zastavení toku migrantov do Európy. Dohoda o migrácii, ktorú EÚ a Turecko uzavreli v marci, predpokladá otvorenie novej rokovacej kapitoly do júla.

Vysoký predstaviteľ EÚ v stredu v Bruseli povedal, že únia začne 30. júna rokovať s Tureckom o novej kapitole, ako vyžaduje uzavretá dohoda o migrácii. Nová kapitola sa týka finančných a rozpočtových pravidiel, vrátane záležitostí ako sú finančné príspevky do rozpočtu EÚ, povedal agentúre DPA predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.

Turecko musí v prístupovom procese prerokovať s EÚ 35 kapitol a toto bude 15., ktorú otvorí, hoci tým najcitlivejším veciam ako je spravodlivosť, bezpečnosť a základné práva sa Brusel zatiaľ vyhýba.

Rokovania sa doteraz uzavreli iba v prípade kapitoly Veda a výskum.