Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Erdogan sa s Mitsotakisom nestretne, kým sa „neuvedomí“

Na archívnej snímke z 12. augusta 2021 grécky premiér Kyriakos Mitsotakis počas tlačovej konferencie v Aténach. Foto: TASR/AP

Turecko v rámci aktuálneho sporu obviňuje Grécko z toho, že rozmiestnilo na ostrovoch v Egejskom mori vojakov, čo je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne.

Ankara 1. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že sa s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom nestretne, kým sa "neuvedomí". Prednedávnom povedal, že Mitsotakis preňho "už neexistuje", pretože počas návštevy Spojených štátov nabádal amerických predstaviteľov, aby Ankare nepredali stíhačky typu F-16. TASR prevzala správu od agentúry Reuters.

Najnovšie vyhlásenia o gréckom premiérovi urobil Erdogan v rozhovore pre tureckú televíziu NTV. "Nech sa uvedomí. Kým tak neurobí, nebudeme sa môcť stretnúť," povedal turecký prezident po návrate zo summitu NATO v Madride.

Mitsotakis vo štvrtok uviedol, že Grécko je otvorené dialógu s Tureckom, a zopakoval, že sa nebude púšťať do vymieňania si osobných urážok s Erdoganom. Oznámil tiež, že Grécko požiadalo Spojené štáty o nákup 20 stíhačiek typu F-35.

Turecko v rámci aktuálneho sporu obviňuje Grécko z toho, že rozmiestnilo na ostrovoch v Egejskom mori vojakov, čo je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne. Atény na margo týchto obvinení uviedli, že grécki vojaci sú na ostrovoch v Egejskom mori preto, lebo Turecko má na svojom pobreží rozmiestnených vojakov, bojové lietadlá a výsadkové lode. Grécko tiež tvrdí, že turecké bojové lietadlá viackrát preleteli nad gréckymi ostrovmi, čo predstavuje "otvorený akt agresie narúšajúci grécku suverenitu a územné práva".

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v júni vyzval Grécko a Turecko, aby svoj spor ohľadne ostrovov a vzdušného priestoru v Egejskom mori vyriešili diplomaticky. Tieto dve krajiny sa už niekoľko rokov sporia o námorné hranice a možné ložiská ropy v mori.