Vedci dúfajú, že tieto údaje im pomôžu lepšie pochopiť, ako vznikajú a zanikajú hviezdy, či to, ako sa Mliečna cesta vyvíjala v priebehu miliárd rokov.
Vedci dúfajú, že tieto údaje im pomôžu lepšie pochopiť, ako vznikajú a zanikajú hviezdy, či to, ako sa Mliečna cesta vyvíjala v priebehu miliárd rokov. Zozbierané údaje zahŕňajú nové informácie o veku, veľkosti, teplote a chemickom zložení jednotlivých hviezd.
Získané dáta môžu astronómovia využiť napríklad pri zisťovaní toho, ktoré hviezdy vznikli v inej galaxii predtým, než sa presunuli do Mliečnej cesty.
"Pre astronómiu je to neuveriteľná zlatá baňa," uviedla talianska astrofyzička Antonella Vallenariová, jedna z vedúcich osobností konzorcia pozostávajúceho zo 45O vedcov a ďalších odborníkov, ktorí roky spracovávali výsledky meraní zo sondy do podoby použiteľných dát.
Jeden z účastníkov projektu Timo Prusti zdôraznil, že už len samotný obrovský počet pozorovaných hviezd zvyšuje pravdepodobnosť nových objavov.
Gaia poskytuje údaje pre zhruba 1600 vedeckých publikácii ročne, a to aj napriek tomu, že táto misia ESA doposiaľ zozbierala informácie len o jednom percente hviezd v našej galaxii.
Zhromaždené údaje zahŕňajú aj informácie o 800.000 binárnych hviezdach, nových exoplanétach v našej galaxii a tiež stovkách asteroidov v Slnečnej sústave, píše AP.