Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

Pri demonštráciách v Etiópii zahynulo najmenej desať ľudí

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR/AP

Nepokoje v krajine sú odkazom na rastúcu nespokojnosť s vládou premiéra Ahmeda z etnickej skupiny Oromo, proti ktorému protestujú ľudia z toho istého etnika, ktorí boli v minulosti jeho spojencami.

Addis Abeba 1. júla (TASR) – Najmenej desať ľudí zahynulo a ďalších 80 utrpelo zranenia v utorok v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba pri demonštráciách proti zabitiu známeho speváka a aktivistu Hachalua Hundessu. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne zdroje.

Nepokoje v krajine sú odkazom na rastúcu nespokojnosť s vládou premiéra Abiya Ahmeda z etnickej skupiny Oromo, proti ktorému protestujú ľudia z toho istého etnika, ktorí boli v minulosti jeho spojencami.

Abiy včera označil v utorok zabitie hudobníka za ohavný čin. „Tohto činu sa dopustili domáci a zahraniční nepriatelia s cieľom destabilizovať mier v krajine a zabrániť nám, aby sme dosiahli to, čo sme začali," dodal.

Speváka zastrelili v noci na utorok. Polícia zadržala podozrivých, avšak k prípadu neposkytla žiadne ďalšie informácie. Jeho zabitie vyvolalo veľké znepokojenie medzi obyvateľmi, ktorí ho hneď na druhý deň prišli vyjadriť do ulíc.

Pri demonštráciách došlo v utorok k trom výbuchom, uviedla polícia a dodala, že bomba zabila tých, čo ju nastražili, i nevinných civilistov.

Pri incidente s ochrankou známeho etiópskeho aktivistu Jawara Mohammeda zahynul jeden policajt. Jawar vlani viedol protivládne protesty, pri ktorých zahynulo niekoľko jeho stúpencov.

Jawara, predtým zástancu Abiyho, z ktorého sa stal jeden z jeho najhlasnejších kritikov, zatkli pri utorkových protestoch spolu s vodcom opozičnej politickej strany Bekelem Gerbom a ďalšími 33 ľuďmi.

Jawar, Abyi i Hachalu sú z etnika Oromo, najväčšej etnickej skupiny v Etiópii, ktorej členovia už dlho veria, že ich vláda zanedbáva.

Protesty v etiópskych regiónoch Oromia a Amhara v minulosti viedli k rezignácii bývalého predsedu vlády. Funkciu po ňom v apríli 2018 prebral práve Abiy.

V roku 2018 ocenili Abiya Nobelovou cenou mieru aj za jeho snahu dosiahnuť mier v regióne. Napriek jeho vláde sú však politické konflikty a napätie medzi viac ako 80 etnickými skupinami opäť na vzostupe.